Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci.

Edelmannův palác na Horním náměstí v Olomouci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kolik stojí olomoucký palác Edelmann? Odhady se liší o desítky milionů

  • 1
Soud ohledně podivného ocenění Edelmannova paláce vstoupil do rozhodující fáze. K práci znalkyně Hany Martínkové, která je obžalovaná kvůli ocenění paláce a pozemku svého známého Miroslava Barneta, se teď vyjádřili další odborníci. Ti v jejích posudcích nenašli závažnější pochybení. Přesto panují určité pochybnosti.

Klíčem zjednodušeně řečeno zůstávají čísla, která Martínková do vzorců při zpracování posudků dosadila. Tam se znalci nemohou shodnout. Stejně jako nad posudky. Jedni ocenili palác v srdci Olomouce na třicet tři milionů, druzí i na více než šedesát.

Znalkyni Martínkové nyní za pokřivené ocenění Edelmannova paláce a pozemku podnikatele Barneta hrozí až deset let vězení. Statní zástupce Petr Matoušek je přesvědčený, že by Barnet na této akci díky podkladům od Martínkové na úkor města vydělal přes 24 milionů.

Martínková totiž podle obžaloby palác podhodnotila na částku kolem 36 milionů, cenu pozemku pak stanovila na zhruba devět a půl. Přesně za tolik ho Barnet koupil.

Právě chvíli, kdy se u soudu objeví další odborníci, považuje Matoušek pro tento případ za klíčovou. Začíná souboj znalců. "Použila stejné metody, ale dosadila tam jiné výchozí hodnoty. To je její názor na věc, neshledávám v tom žádné zásadní pochybení," srovnával u olomouckého okresního soudu ostravský znalec František Vlček.

"Ovšem například u posouzení pozemku pod palácem pracovala s cenovou mapou, ale nezohlednila, zda údaje z ní odpovídají ceně, která je obvyklá v centru Olomouce," dodal.

Podle znalce se cenové posudky běžně liší o 10-20 procent

Sám Edelmannův palác ohodnotil na více než 43 milionů korun, Barnetovu parcelu na šest. "Také míra takzvané kapitalizace je zde nižší, než by dle mého názoru příslušelo místu, kde stojí Edelmannův palác," pokračoval Vlček v hodnocení posudku obžalované Martínkové.

Podezřelá výměna pozemků za palác

Na začátku kauzy stály plány olomouckého Muzea umění na stamilionovou stavbu Středoevropského fóra v proluce v Denisově ulici.

Podařilo se mu koupit všechny tamní pozemky, poslední parcelu ale držel podnikatel Miroslav Barnet. Ten ji koupil od původních vlastníků, s nimiž se muzeum nedohodlo.

Barnet u soudu řekl, že si svolením radnice mohl vybrat, který dům města za svou parcelu dostane, ukázal si na Edelmannův palác.

Celé transakci nakonec zabránilo jen to, že ministerstvo kultury nedalo na stavbu fóra potřebnou půlmiliardovou dotaci a z jeho výstavby tak sešlo.

Ta s jeho oceněním paláce nesouhlasila a zdůraznila, že postupovala správně. "Neexistuje žádná legislativa, která by určovala stanovení obvyklé či tržní ceny. Existují jen doporučení," doplnila Martínková.

Na rozdílné ocenění Edelmannova paláce soud v této kauze naráží od samého začátku. Ve spise, který má nyní přes 2 400 stran, jsou vedle dalších také dva posudky, s nimiž pracovali při vyšetřování policisté.

Jejich autoři ohodnotili historickou budovu v centru Olomouce na více než 43 a 66 milionů korun. Martínková naopak svoji obhajobu staví na závěrech znalců, kteří cenu paláce stanovili na 33 a 34 milionů. Také ti se už u soudu objevili.

"Nezjistili jsme zde při vypracování posudku hrubé porušení postupů. Navíc je možné, že se pohled dvou znalců na jednu budovu liší ve výsledku i o deset či dvacet procent," přiblížil jeden z nich Jaroslav Chovanec. Soud se případu věnuje i dnes.