Kominíkům se nyní vrší objednávky na čištění a revize komínů. Na jejich návštěvu proto musí lidé čekat leckdy až měsíc. (Ilustrační snímek)

Kominíkům se nyní vrší objednávky na čištění a revize komínů. Na jejich návštěvu proto musí lidé čekat leckdy až měsíc. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Kominíci nestíhají, na jejich návštěvu teď musí lidé čekat i měsíc

  • 3
Kominíci by sice teoreticky měli mít nejvíc práce po skončení zimy, ve skutečnosti je to ale úplně jinak. Lidé totiž nechávají vyčištění komína až na dobu, kdy už se znovu topí. Teď se tak mnozí kominíci nezastaví. Revize komínů je přitom už dva roky povinná. A kdo ji nemá, riskuje pokutu.

"Opravdu nevím, kam dřív skočit. Jezdím po celém Jesenicku, dokonce až do Bílé Vody. Objednací lhůty jsou teď čtrnáct dní až jeden měsíc," nastínil například kominík Petr Langášek ze Zlatých Hor.

Lidé podle něj zavolají a jsou překvapeni, že jsou čekací lhůty tak dlouhé. "Naštěstí si nechají vysvětlit, že stejně jako oni volají desítky dalších, kteří si teď vzpomněli, že potřebují vyčistit komín," sdělil Langášek. Komíny jsou přitom podle něj často v hrozném stavu.

"Hodně lidí tady topí vším, co hoří, od plastů po staré hadry. Potom se diví, že mají zadehtovaný komín," vysvětluje.

Málokdo však sáhne do peněženky pro několik tisíc za vyfrézování nánosů dehtu. "Komíny na domcích mají většinou další průduch, takže se jenom přehodí roura od kamen do jiného a jede se dál," popsal kominík.

Lidem ze vzdálených míst se vyplatí pozvat kominíka společně

A jak řeší kominíci situaci, když někdo chce vyčistit komín bez čekání? "Je to jednoduché. Pokud se zákazník nenechá přesvědčit, že dřív než za dva až tři týdny to není možné, potom se mu omluvím a odmítnu. Před několika dny mi třeba volal člověk v osm večer, že ráno chce vyčistit komín. To je možné tak maximálně v létě," uvedl olomoucký kominík Pavel Vrublovský.

Prostějovský kominík Ondřej Nágl, který v současné době čistí denně komíny na deseti až dvanácti domech, se zase snaží lidem ze vzdálených vesnic vysvětlit, že je dobré, když se jich domluví víc.

"Beru za rodinný domek pět set korun bez ohledu na to, kolik má komínů. Když mám v místě dost zakázek, tak lidé neplatí dopravu. Potíž je ale v tom, že lidé se nejsou schopni domluvit a snížit si tak náklady," vysvětlil Nágl.

Jinak za dopravu k zákazníkovi ve větší vzdálenosti si kominík může účtovat i víc než za čištění či kontrolu komína. Proto se vyplatí hledat řemeslníka co nejblíže k bydlišti (pomoci k tomu může například seznam zde).

Před několika dny se například Náglovi ozval člověk z Březska vzdáleného šestadvacet kilometrů od Prostějova. "Když jsem mu řekl, že za dopravu zaplatí přes tři stovky, protože v obci už jsem byl a další klienty tam nemám, tak byl překvapený," popsal reakci prostějovský kominík.

Problém s komínem ročně v kraji způsobí až třicet požárů

"Praví" kominíci zároveň varují před kominíky, kteří získali oprávnění díky nedokonalosti živnostenského zákona. "Objíždějí obce a berou peníze jen za vypsání papíru, a když čistí komín, tak je to jenom formální, protože ani nemají pořádné nářadí," upozorňují kominíci od fochu.

Každý majitel domu nebo bytu, kde je komín, za něj zodpovídá a je povinen udělat jednou za rok jeho revizi. Pokud mu majetek zničí požár od komína a nebude mít revizi, hrozí mu pokuta až v desítkách tisíc.

"V Olomouckém kraji vypukne ročně kvůli závadám komínů dvacet až třicet požárů. Pokud majitel nemá předepsanou revizi dostane pokutu," potvrzuje mluvčí krajského hasičského sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Navíc hrozí, že pojišťovna majiteli nezaplatí škodu.