Koaliční smlouvu podepíše budoucí hejtman Jiří Rozbořil (vlevo) s lídrem KSČM a Alexanderem Černým

Koaliční smlouvu podepíše budoucí hejtman Jiří Rozbořil (vlevo) s lídrem KSČM a Alexanderem Černým | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Pod rudo-oranžovou vládou bude mít kraj méně peněz a spojů v dopravě

  • 0
Boj o Jesenickou nemocnici, méně žáků ve školách, vymazání zbytečných spojů v dopravě a celkově méně peněz.To jsou některé z hlavních rysů příštích čtyř let Olomouckého kraje, jak je teď před sebou vidí jeho budoucí hejtman Jiří Rozbořil.

Koaliční smlouva ČSSD a KSČM vznikne v Olomouckém kraji na konci týdne, o hlavních prioritách nové rudo-oranžové vlády je však jasno již teď.

 "Jsou jimi doprava, školství, zdravotnictví a sociální služby," vypočítává budoucí hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Právě ta v radě hejtmanství drží drtivou většinu, její hlas proto bude rozhodující.

Navíc KSČM se se socialisty v zásadních otázkách téměř absolutně shoduje. "Ani na vteřinu nepochybujte, že by se nám nepodařilo prosadit něco z našeho programu," říká rezolutně jejich lídr Alexander Černý.

"Celkově však budeme mít méně peněz. Nebude to lehké období," dodává Rozbořil. Předpokládá, že si kraj v příštích letech nebude moci dovolit tolik investic jako dříve.

Ve školství se region podle něj bude potýkat především s nedostatkem žáků. "Musíme počítat s tím, že zde kvůli tomu proběhne nějaká racionalizace," říká příští hejtman. Zda to znamená slučování škol, však v tuto chvíli potvrdit nechce.

"Jsem manažer, musím se s tím důkladně seznámit. Základní premisa je jasná. Školy zachovat a udržet. Ale samozřejmě v návaznosti na finance a úbytek žáků," přemítá Rozbořil.

Hlavně, že už nejsme v opozici, vyzdvihuje KSČM

Jasno má ve zdravotnictví, kde je jeho cílem zachovat stávající rozsah péče a také vyřešit otázku Jesenické nemocnice. Kraj bude bojovat za její další existenci.

"Nabízí se několik variant. Já jsem zastáncem půjčky či nějakých překlenovacích financí. Ty by pomohly zachovat čtyři obory, které tady jsou," říká Rozbořil.

Nová krajská rada

Jiří Rozbořil (ČSSD) hejtman

Alois Mačák (ČSSD) náměstek

Michael Fischer (ČSSD) náměstek

Yvona Kubjátová (ČSSD) náměstkyně

Radovan Rašťák (ČSSD) náměstek

Zdeněk Švec (KSČM) náměstek

Michal Symerský (KSČM) náměstek

Pavel Martínek (ČSSD) neuvol. radní

Ivana Dvořáková (ČSSD) neuvol. radní

Pavel Šoltys (ČSSD) neuvol. radní

Eva Pavličíková (ČSSD) neuvol. radní

Poté podle něj přijde na řadu jednání s pojišťovnami. "Naopak zde pak není zase tak důležitá otázka vlastníka," doplňuje.

V dopravě nyní Rozbořilovi jde o odstranění souběžných vlakových a autobusových spojů na jedné trase.

"Zatím tady stále jsou. Jinak chceme zachovat páteřní síť železnic. Na některých místech ji případně mohou nahradit autobusy," dodává.

Poslední prioritou jsou sociální služby, jež se nyní potýkají s velkým výpadkem státních dotací. "Rozpočet na další rok se zachováním těchto služeb ve stávajícím rozsahu prozatím počítá," říká Rozbořil.

Definitivně se plán kraje na další čtyři roky ocitne na papíře příští týden v pondělí, kdy ČSSD a KSČM počítají s podpisem koaliční smlouvy.

V radě socialisté drží jasnou většinu. Z jedenácti křesel jich mají devět, byť mandátů vítězná ČSSD získala v krajských volbách devatenáct a komunisté šestnáct. Jejich lídr to však jako prohru při vyjednávání o koalici nevidí.

"Naši voliči především ocení, že po letech nejsme v opozici. Naše shoda s ČSSD je v zásadních věcech téměř absolutní, a jestli se v něčem lišíme, tak je to jen pořadí priorit," přibližuje Černý.