Jiří Rozbořil, obviněný hejtman z ČSSD

Jiří Rozbořil, obviněný hejtman z ČSSD | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Rozbořila ve funkci podrželi i komunisté, mimořádné zasedání nebude

  • 10
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila v korupční kauze z podplácení, objasňoval svou situaci na krajském vedení KSČM. Komunisté však po schůzce o důvěře stíhanému hejtmanovi nerozhodovali, nebyl prý pro to důvod. Rozbořil tak má po jednání jistotu, že ho zastupitelstvo neodvolá. Oranžoví a rudí v něm totiž drží většinu.

„Jednání s komunistickou stranou probíhalo tak, že jsem objasnil to, co k té kauze mohu říct a co vím. Ono toho skutečně moc není. Ale spíše to bylo v rovině pocitů a možná nějakých detailů, které skutečně nevychází ze spisu,“ uvedl po čtvrté hodině odpoledne Rozbořil.

Šlo o důležité jednání, v němž se rozhodovalo, zda se Rozbořil po obvinění v olomoucké kauze udrží v čele Olomouckého kraje. Již dříve ho podpořil krajský výbor a zastupitelé za ČSSD, nyní se k nim přidali i komunisté. S nimi sociální demokraté od roku 2012 regionu vládnou, v zastupitelstvu jim patří většina hlasů.

„Vzali jsme na vědomí vysvětlení pana hejtmana a rozhodli jsme se, že budeme dál postupovat ve smyslu koaliční smlouvy,“ řekl lídr KSČM v posledních krajských volbách Alexander Černý. „Po dnešním jednání nemáme sebemenší důvod mimořádné zasedání zastupitelstva požadovat. Intenzivně připravujeme rozpočet, budeme ho předkládat na prosincovém zastupitelstvu,“ dodal.

Rozbořil díky rudým hlasům získal jistotu, že ho zastupitelé neodvolají. Opozice by na to případně neměla sílu. Sám Rozbořil odstoupit nehodlá. Přitom k odchodu z veřejných funkcí Rozbořila kvůli olomoucké kauze vyzval již premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a také nejužší vedení sociálních demokratů. Rozbořil pokaždé odmítl.

Zastupitelé se zřejmě sejdou až 18. prosince

Sobotka kvůli Rozbořilově vzdoru odjížděl v pátek 16. října z Olomouce řádně rozladěný. Za hejtmana se mu totiž po několikahodinovém jednání přímo před očima postavila podstatná část krajského výboru a zastupitelů ČSSD. Ve funkci Rozbořila podrželi. Již tehdy uvedl, že se za komunisty vypraví.

„Musí následovat jednání s koaličním partnerem, který musí říct ano, či ne. V případě, že řekne ano, je to více méně potvrzeno. Nicméně já bych hrozně rád, ať už na mimořádném zastupitelstvu, které svolá někdo ze zastupitelů, nebo třeba i já, anebo nejpozději na řádném zastupitelstvu 18. prosince, požádal o důvěru zastupitelstvo. Také bych mu chtěl říct to, co mohu, a okolnosti případu,“ sdělil tehdy Rozbořil novinářům.

Slova o mimořádném zastupitelstvu a hlasováním o důvěře však nenaplnil. S jeho svoláním už nepočítá. Navíc uvedl, že o podporu požádá pouze vlastní oranžovo-rudou koalici.

„Omlouvám se, možná došlo k nějakému šumu nebo špatnému vyjádření, ale žádám o důvěru zastupitele za ČSSD a zastupitele za KSČM,“ couval ze svého dřívějšího vyjádření Rozbořil.

Jeho roli v kauze, v níž měl podle žalobců a dostupných informací nabízet úplatek za odložení vyšetřování olomouckého jezdeckého areálu, mohou zastupitelé veřejně probrat až na řádné schůzi 18. prosince.

„Koncem roku se však bude projednávat rozpočet, což je časově velmi náročné. Kluby si potom musejí zdůvodnit, zda má další debata o mé kauze smysl, protože jim už víc říci nemohu,“ upozornil hejtman.

V Olomoucké kauze je Rozbořil jedním ze čtyř obviněných. Jako jediný je stíhán na svobodě. Ve vazbě sedí olomoucký mocný podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec a šéf místní hospodářské kriminálky Radek Petrůj.