Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Maringotky musí z přírody pryč. Nejsou to vozidla, ale stavby, řekl úřad

  • 317
Maringotky musí zmizet od Moravičanského jezera v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Úřady po letech definitivně rozhodly, že to nejsou vozidla, ale již černé stavby, které v chráněné krajinné oblasti nemají co dělat. Majitelům nyní hrozí až půlmilionová pokuta.

„Ukončili jsme složité prověřování. U všech objektů je nyní prokázáno, že už jde o černé stavby, a nikoli vozidla. Proto jsme také zahájili řízení o jejich odstranění,“ uvedl šéf odboru stavebního úřadu, rozvoje a investic mohelnické radnice Jiří Pokorný.

„Vlastníci maringotek tak mají třicet dnů na to, aby požádali o dodatečné povolení stavby. Jenže k tomu by potřebovali souhlas Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví, který zcela jistě nedostanou. I tak čekáme ze strany majitelů další zdržování. Určitě využijí všech možností, které jim umožňují zákony,“ obává se Pokorný.

Úředníci se s ochranáři dlouhodobě přou o to, kdo může za stav, kdy maringotek v CHKO během let nekontrolovaně přibývalo. Postupně jich tu bez povolení zakotvilo deset. Lidé, kteří se jezdí k jezeru rekreovat, tak obešli základní překážku: postavit chatu by jim totiž v CHKO nikdo nepovolil.

U maringotek ale tak jasno nebylo, majitelé si je totiž obestavěli, vybavili je pergolami na betonových základech či podestami, v některých případech je i napojili na studnu.

„CHKO mohla majitele maringotek od začátku pokutovat za neoprávněný vjezd, a dostat je tak pryč ještě předtím, než se tam usadili,“ argumentuje Pokorný.

Ochranáři se hájí, že oni sami nic dělat nemohli. „Vjezdy nebo parkování na chráněném území řešit můžeme. Jenže není v našich silách to uhlídat, na to nemáme dostatek lidí. A v momentě, kdy už tam někdo něco postaví, což je v případě maringotek velmi rychlé, je to už věc stavebního úřadu,“ sdělil šéf Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus.

Starosta: Nechápu, proč vše muselo trvat tak dlouho

Stavební úřad Mohelnice začal „stavby“ u Moravičanského jezera prošetřovat před třemi roky. Dlouho se ale nemohl dostat k jasnému verdiktu. Na základě dalších podnětů se k maringotkám znovu vrátil v březnu 2015. Teprve nyní vydal jasné stanovisko.

Pokorný přiznal, že stavební zákon je v těchto případech těžkopádný. Nerozhoduje totiž, zda jde o zahradní domek, chatu či výrobní halu.

„Na vše jsou dané správní lhůty, které nelze zkrátit. Účastníci mají možnost podávat námitky, odvolání a v neposlední řadě mohou žádat o dodatečné povolení stavby, což znamená nové řízení,“ vysvětlil.

Ochránci přírody si už chtěli na úředníky stěžovat

Ochranáři se snažili přimět stavební úřad, aby rozhodl rychleji. „Tady bylo dlouho zřejmé, že už nejde o žádná vozidla, ale o stavby,“ argumentuje Servus.

„Dokonce jsme byli připravení, že už na mohelnický stavební úřad podáme stížnost u krajského úřadu. Teď se celá věc přece jen posunula kupředu, což je dobře,“ řekl Servus.

Stížnost pro nečinnost na mohelnické úředníky je tak passé, ochranáři nyní zvažují, že nadřízený krajský úřad alespoň požádají o dohled.

„Opravdu je potřeba vše maximálně urychlit,“ sdělil Servus. Počítá i s variantou, že maringotky budou oblast u jezer ještě nějakou dobu hyzdit. „Nemyslím si, že teď už máme vyhráno. Majitelé maringotek zcela jistě využijí všech prostředků, aby celý proces ještě protáhli,“ konstatuje ochranář.

Starosta Moravičan Antonín Pospíšil rozhodnutí úředníků kvituje. „Po třech letech už bylo načase. Jenom nechápu, proč vše muselo trvat tak dlouho. Vždyť je to v rozporu s řadou zákonů či nařízení, a nikdo s těmi lidmi nedokázal pohnout,“ zlobí se starosta.

Majitel maringotky: Pozemek v CHKO jsme zvelebili

Maringotku u Moravičanského jezera má také bývalý generální ředitel mohelnické Helly Oldřich Svoboda. Ten jakékoliv porušení zákonů odmítl.

„Mám zde obytný přívěs s přistavěnou podestou, který stojí na mém pozemku. Mám zde suchý chemický záchod a plastovou jímku nechávám pravidelně vyvážet, takže neznečišťuji životní prostředí. Naopak s kolegy, se kterými jsem tu koupil pozemek, jsme toto místo uklidili a zvelebili, protože tu byla černá skládka,“ uvedl před časem Svoboda.

Tvrdí, že úřady neobchází. „Byly tu několikrát kontroly a nemám informaci, že by bylo něco špatně. Pokud ale dostanu rozhodnutí, že mám přívěs odstranit, tak to udělám, nestojím o žádný konflikt,“ doplnil Svoboda. Za černé stavby vlastníkům nyní hrozí až půlmilionová pokuta.

Podívejte se, jak to také může vypadat v maringotce:

17. června 2014