Bouřka nad areálem festivalu Zahrada v Náměšti na Hané na snímku z roku 2008.

Bouřka nad areálem festivalu Zahrada v Náměšti na Hané na snímku z roku 2008. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Slavný festival Zahrada dal Náměšti sbohem, areál za miliony osiřel

  • 4
Ještě loni se zde odehrával legendární folkový festival Zahrada. Letos místo přívalu návštěvníků Náměšť na Hané řeší, co s moderním areálem, do kterého dala dva miliony. Po odchodu Zahrady totiž zůstává nevyužitý. Radnice by chtěla, aby se sem přesunuly například dožínkové slavnosti.

Jeden z největších tuzemských multižánrových hudebních festivalů Zahrada náměšťskému areálu zamával na rozloučenou. Původně se měl přestěhovat na přerovské výstaviště, ale nakonec se letos neuskuteční vůbec.

A v Náměšti teď musí vyřešit, jak využijí rozlehlý areál s amfiteátrem, do kterého na festivalové koncerty proudily tisíce lidí. A na jehož zvelebení v předchozích letech obec právě kvůli několikadenní prestižní akci dala na dva miliony korun.

Odchodem populární akce, kterou jen loni za čtyři dny navštívilo kolem 15 tisíc lidí, navíc přijdou o část zisku i někteří místní podnikatelé nabízející své služby festivalovým hostům či spolky zajišťující třeba placené parkování. Poplatky z něj plynuly do jejich rozpočtu na celoroční aktivity.

Místní teď hledají nové využití pro areál. Stáli by třeba o klasické krajem pořádané dožínkové slavnosti. Právě těmi se kdysi náměšťský areál proslavil.

Náměšť s festivalem ztrácí peníze i prestiž

Když se před lety organizátoři rozhodli přesunout Zahradu z jihomoravské Strážnice do Náměště na Hané, místní se snažili postupně zlepšovat potřebné zázemí.

"Nejvíc peněz, zhruba přes milion korun, padlo na vytvoření zázemí pro účinkující. Do pořádku se dávalo i pódium, které bylo tehdy shnilé, to přišlo asi na dvě stě tisíc. Investovat jsme museli i do laviček a dalších věcí. Za ty roky to bylo celkem ke dvěma milionům," odhaduje starostka Náměště Marta Husičková.

Tím ale výčet minusů spojených s odchodem festivalu nekončí. Tratit budou kromě obce třeba sokolové či sportovní svaz. "Měli v rámci Zahrady na starosti parkoviště. Z parkovného jim šly peníze do rozpočtů. I pro ně tak zrušení festivalu znamená problém," dodala Husičková.

A je tu podle ní i ztráta, která se v penězích těžko vyčísluje. Náměšť přišla o kus své identity, protože akce podobného rozsahu, na kterou mířili lidé z celé republiky, znamená určitou formu propagace. "Obec Zahradou během jejího konání i příprav žila. Musíme teď do konce roku vyřešit, co uděláme, aby dané prostory neosiřely," podotkla Husičková s tím, že sami si ale na uspořádání velké akce v amfiteátru netroufají.

Areál by mohl hostit tradiční dožínky

"Bohužel letos bude v amfiteátru jen jedna větší akce - Hanácké slavnosti, což je strašně málo," míní Husičková. Obec by stála o další obdobnou akci, o konání klasických dožínek spojených s prezentací zemědělců. "Bylo by dobré, kdyby kraj dožínky přesunul do našeho areálu," doufá Husičková. Obratem ale dodává, že oficiálně ještě žádost na kraj neposlali.

Mluvčí hejtmanství Ivo Heger to, že by se v budoucnu dožínky do Náměště vrátily, zcela nevyloučil. "Když se rozhodovalo o místě jejich letošního konání, ještě jsme nevěděli, že se festival Zahrada nebude konat," popsal Heger s tím, že příští rok vezmou novou náměšťskou situaci v potaz.

"Zájem lidí o to, prohlédnout si zemědělskou techniku či produkty od místních zemědělců, je. Zemědělci ale mají spoustu jiných starostí a z jejich strany už zájem o podobné výstavy není tak velký jako kdysi," konstatoval šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč.

Náměšti se také rýsuje možnost spolupráce s agenturou Gong, která v areálu pořádá Hanácké slavnosti. "Projednali jsme na radě jejich nabídku dělat příští rok společně i další akce. Jaké konkrétně, o tom se teprve budeme bavit," uzavřela Husičková.