Slavnostním defilé se s Olomoucí rozloučilo Velitelství společných sil. To z

Slavnostním defilé se s Olomoucí rozloučilo Velitelství společných sil. To z města odchází po bezmála deseti letech a společně s ním zde končí i 250 vojáků. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc se rozloučila s armádním velitelstvím, jež se stěhuje do Prahy

  • 1
Staleté spojení Olomouce s armádou je nyní výrazně slabší. Slavnostní nástup vojáků na Horním náměstí definitivně zpečetil, že z Olomouce po bezmála deseti letech odchází pro celou zemi důležité velitelství společných sil. Zaměstnávalo 250 vojáků.

Odchod vojáků, který armáda vysvětluje úsporami, se nelíbí městu a dlouhodobě proti tomu protestuje. Primátor Martin Novotný za ním vidí snížení prestiže krajského města.

Olomoucké velitelství

Velitelství společných sil vzniklo v Olomouci prvního prosince 2003 spojením vzdušných a specializovaných sil. Sídlilo v místních Žižkových kasárnách, kde zaměstnávalo 250 lidí. K letošnímu prvnímu červenci však ve spojitosti s úsporami zaniká. Definitivně k tomu dojde prvního října. Přesune se do Prahy, kde ho na Generálním štábu Armády ČR nahradí dvě malá velitelství pozemních a vzdušných sil. Každé bude mít zhruba padesát zaměstnanců.

"Dopady odchodu velitelství se promítnou i do života a ekonomiky města. S vojáky totiž z Olomouce odjedou také jejich rodiny," popsal Novotný.

Se zrušením míst pro 250 vojáků armáda počítá od prvního července. Olomoucké velitelství společných sil, které vzniklo v prosinci 2003, se přesune do Prahy. Tady se rozdělí na dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil. Představitelé armády vše vysvětlují výší svého rozpočtu a úsporami.

S tím však vedení Olomouce nesouhlasí. "Argumenty o plánovaných úsporách mě nepřesvědčily. Olomouc je po staletí centrem armády a měnit to, co má ve městě tradici, nepovažuji v rámci aktuálních rozhodnutí za správné. Usiloval jsem o to, aby se tento krok dal alespoň odsunout. Diskuse na toto téma měla být hlubší a reforma propracovanější, míní Novotný.

Armáda si však stojí za svým. Její opatření již dříve schválila Bezpečnostní rada státu a také vláda.

"Samozřejmě vnímáme obavy z toho, co se bude dít. Jde ale o předem avizovaný krok, který musí armáda v souvislosti s aktuální výší rozpočtu a svými potřebami učinit," řekl již před časem tehdejší náměstek ministra obrany a nyní sám ministr v demisi Vlastimil Picek.

Na začátku tohoto roku zdůraznil, že i po plánovaných změnách bude mít Olomoucký kraj ze všech regionů republiky nejvíce vojenských posádek. A ani samotná Olomouc nepřijde o všechny "své" vojáky.

"Zůstává tady ženijní prapor. Ten bude stejně jako kterýkoliv útvar armády připraven poskytnout kdykoliv pomoc," uvedl po jednáních s olomouckým magistrátem Picek.

Do Žižkových kasáren se sestěhují vojáci z jiných budov

Na 250 vojáků však na velitelství v krajském městě skutečně končí. Více než polovina z nich v armádě zůstává, třicet však z jejích řad úplně odchází.

"Pro dalších více než čtyřicet lidí se uplatnění hledá, bohužel pro dvě desítky občanských zaměstnanců v současné době nemáme volné pozice," doplňuje mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jana Růžičková.

Olomoucké velitelství doposud sídlilo v místních Žižkových kasárnách. Ta podle Růžičkové prázdná rozhodně nezůstanou. Armáda sem sestěhuje vojáky ze svých dalších olomouckých budov. Přijde i jednotka z Lipníku nad Bečvou.

"Kapacita kasáren by tak měla být naplněna téměř na sto procent. Díky těmto krokům bychom v Olomouci mohli následně uvolnit několik dalších objektů. Tím největším jsou Hanácká kasárna, která pro nás představují z hlediska údržby nemalé náklady," uzavírá Růžičková.