Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Spor o hlínu. Obec ji gratis dává na zavezení skládky, Mohelnice odmítá

  • 2
Na první pohled poněkud absurdní konflikt znovu pošramotil vztahy mezi Mohelnicí a nedalekou Líšnicí. Vesnice nabízí sousedovi zadarmo nepotřebnou zeminu na rekultivaci skládky. Město ji však nechce, byť předchozí vedení radnice slíbilo, že si hlínu vezme.

Líšnice nabízí městu bezplatně tisíce kubíků hlíny, kterou bude Mohelnice potřebovat na rekultivaci skládky. Ta ji však nechce ani zdarma.

Naopak. Počítá, že na navážení materiálu na přikrytí skládky bude vydělávat. Líšnickým se nelíbí, že soused nechce přijmout zeminu, která jim teď leží na hromadě bez užitku.

Spor je o to pikantnější, že to byla právě mohelnická radnice, která svou benevolencí v minulosti zavinila, že na inkriminovanou skládku u Líšnice navážela soukromá firma odpad dlouho poté, kdy byla skládka zastavena a měla se tam navážet jen zemina nebo stavební odpad na rekultivaci.

„Nerozumím tomu, proč město teď zeminu nechce. Pomohlo by sobě a taky Líšnici, kterou dostalo do problémů,“ řekla bývalá starostka Mohelnice Jana Hamplová.

Když byla ještě ve funkci starostky, slíbila totiž líšnickému starostovi, že si město hlínu ze stavby vodovodu vezme. „Bylo jasné, že na rekultivaci budeme potřebovat tisíce kubíků. Zazněla ústní dohoda, že nám zeminu zdarma i přivezou,“ uvedla.

Zdarma? Kdepak, na zavážení můžeme vydělat

Jenže teď je všechno jinak a nové vedení města líšnickou nabídku odmítá.

„Nechápu, v čem je problém. My jsme stavěli vodovod a zůstalo nám odhadem pět tisíc kubíků zeminy. Z toho my sami upotřebíme jen menší část. Čekal jsem, že ústní dohoda, kterou s námi uzavřela bývalá starostka Mohelnice, bude platit. Bohužel město po změně ve vedení nemá zájem,“ řekl líšnický starosta Jiří Kvíčala.

Obec podle něj má na zeminu ekologický atest nezávadnosti, takže je vhodná pro rekultivaci. „Na skládku bychom ji odvezli až ve chvíli, kdy bude potřeba, takže by nikde nepřekážela,“ dodal Kvíčala.

Mohelnický starosta Pavel Kuba ale nevidí nic špatného na tom, že město hlínu navzdory dřívější dohodě nechce. A to ani když ji Líšnice nabízí zdarma i s dovozem.

„Ústní příslib, který dostal starosta Líšnice, byl od bývalé starostky. Já tu věc vidím poněkud jinak. Nakonec ale bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva,“ řekl Kuba.

Starosta odhaduje, že rekultivace bude stát miliony a celkem bude potřeba přibližně 20 tisíc kubíků zeminy.

„Nevím, proč bychom měli brát zeminu zdarma, když můžeme na navážení materiálu na rekultivaci ještě vydělat,“ podotkl mohelnický starosta.

Za uložení nepotřebné zeminy či stavebního odpadu totiž firmy běžně platí. „Olomoucký kraj určí, jaký materiál bude možné využít pro rekultivaci. Podle toho se bude odvíjet, kolik bude možné za navážení vybrat,“ řekl.

Je přesvědčený, že to pro město může znamenat zajímavé peníze. „Všude se za ukládání platí, a pokud bude dovoleno využít pro rekultivaci například stavební suť, může to být ještě víc než za zeminu. Výnos by nám mohl alespoň zčásti pokrýt náklady na rekultivaci,“ zdůvodnil, proč nechce zadarmo hlínu z Líšně.

Líšnice ovšem nic platit nechce

Líšnický starosta naopak prohlásil, že pokud by měla obec za uložení zeminy platit, sežene si raději odběratele jinde.

„O kvalitní zeminu je zájem, takže pokud ji nebude chtít Mohelnice, vezme si ji někdo jiný. Jenom mi připadá nelogické tahat zeminu zbytečně na větší vzdálenosti, když na skládku je to opravdu jenom kousek a materiálu tam bude potřeba spousta,“ doplnil Kvíčala.

Skládka se do majetku Mohelnice dostala po zajímavých peripetiích. Město si před lety prostor od Líšnice pronajalo, aby skládku uzavřenou v roce 1993 zrekultivovalo. Radnice tím získala v době stavebního boomu ve městě ideální příležitost pro ukládání materiálu, který tehdy mohl být použitý pro rekultivaci.

Jenže privátní mohelnická svozová firma místo toho navážela na skládku i běžný komunální odpad a za jeho ukládání inkasovala peníze.

Město na skládce hasilo průšvih za miliony

Tehdejší vedení Mohelnice přes upozorňování Líšnických i vlastních opozičních zastupitelů problém dlouhodobě neřešilo a město se tak nakonec dostalo do situace, kdy muselo všechno napravit. Jinak Mohelnici hrozilo, že bude muset navezený odpad zase odvážet pryč a přijde o desítky milionů korun.

Bývalé starostce Janě Zwyrtek Hamplové se loni podařilo s Líšnicí dohodnout, že město celou skládku za pět milionů korun odkoupí a postará se o její rekultivaci.

„Mohelnice je povinna vše napravit, protože na už zrušenou skládku navážela svozová firma Mavyla díky bezbřehé benevolenci mého předchůdce pana Kavříka načerno běžný odpad. Firmě už bohužel nic nehrozí, protože věc je promlčena,“ řekla exstarostka.

Po loňské dohodě se zdálo, že se vztahy obou obcí, pošramocené roky konfliktů o skládku, vracejí do normálu. Jenže nová aféra se zeminou vztahy mezi sousedy opět napíná.