Padající kusy falešné štítové zdi zabily na jedné z nejrušnějších olomouckých ulic procházející ženu. Podle statika může za pád uchycení zdi postupy z 19. století a otřesy z projíždějících tramvají.

Padající kusy falešné štítové zdi zabily na jedné z nejrušnějších olomouckých ulic procházející ženu. Podle statika může za pád uchycení zdi postupy z 19. století a otřesy z projíždějících tramvají. | foto: HZS Olomouckého kraje

Kontroly po tragickém pádu zdi našly v Olomouci závady už na 25 domech

  • 10
Odhalených potenciálně nebezpečných domů v centru Olomouce stále přibývá. Po říjnové tragédii, při níž v ulici 8. května pod zřícenou štítovou zdí zemřela žena, dávají jejich seznam dohromady kontroloři místního stavebního úřadu. A zatímco na konci listopadu loňského roku jich bylo deset, nyní už se mluví o pětadvaceti. Seznam však zůstává tajný.

Ještě nedávno byl na soupisu "problematických" objektů například i dům na Dolním náměstí, jeho špatně uchycená falešná štítová stěna je ale nyní už opravená. A lešení na pokyn magistrátu vyrostlo také u dalšího domu v ulici 8. května, kde je již nová omítka.

Hlavní část pátrání po domech, na jejichž fasádě je viditelná nějaká závada, mají již úředníci olomouckého stavebního úřadu z velké části za sebou. Prohlédli některé z historických domů na Dolním náměstí a ulicích Univerzitní, Denisova, Ostružnická, a také v ulici 8. května.

"S majiteli vytipovaných objektů, na nichž nás něco zarazilo, jednáme. Je jejich povinností se o vlastní dům postarat a případně jej zabezpečit. Nyní je takových budov kolem pětadvaceti. Až další prohlídky a měření statika ukážou, zda a do jaké míry jsou skutečně nebezpečné," uvedla Marcela Buiglová, která na magistrátu vede oddělení pozemních staveb.

Statik doporučil ulici 8. května opravit, město to však odložilo

S prohlídkami v centru města začali její kolegové kvůli tragédii v ulici 8. května. V polovině října se tady na vysoce frekventovaném místě zřítil kus utržené falešné štítové stěny na osmasedmdesátiletou chodkyni.

Říjnový tragický pád zdi

Vyšetřování olomouckého statika Jaromíra Vrby ukázalo, že za pád zdi mohla kombinace zastaralých technologií, které zeď držely, a také otřesy od projíždějících tramvají. Zjistil i další podrobnosti, kvůli policejnímu vyšetřování je však neupřesnil.

"Tramvajová trať v ulici 8. května by se měla co nejdříve zrekonstruovat," zdůraznil již dříve Vrba. To však magistrát kvůli nákladné rekonstrukci Dolního náměstí odsunul až na rok 2017.

Zatím není jasné, zda úřad seznam rizikových budov zveřejní

Jeden z rizikových domů je i ten s číslem 11 z ulice 8. května, stojí nedaleko na zimu provizorně zajištěného domu s utrženou štítovou zdí. Na konci roku se zde objevilo lešení, u střechy je na kusu boční zídky stále patrná nová omítka.

"Tady je vše již v pořádku, stejně jako u domu na Dolním náměstí," líčí Buiglová. Kontroly poukázaly na špatně uchycenou štítovou stěnu, hrozilo její zřícení. "Nic podobného jsme už pak neobjevili, většinou jde o nedostatky na fasádě, jako jsou třeba římsy, do nichž zatéká," dodala Buiglová.

Závěr prohlídek městské památkové rezervace mají kontroloři stavebního úřadu naplánovaný na konec února. Otázka, zda poté zatím tajný seznam budov zveřejní, zůstává stále otevřená.

"Jednání s jejich majiteli nejsou veřejná. Osobně nemám v plánu něco konkrétního zveřejnit. Vlastníky nemovitostí, u kterých by odborná analýza zjistila, že je navzdory vzhledu fasády vše v pořádku, by to mohlo i poškodit," upozorňuje Marcela Buiglová. "Olomoučané ale mohou být klidní. Dosáhneme toho, že všechny historické domy v centru města budou v pořádku."

17. října 2011

Ne všichni majitelé vytipovaných domů však se stavebním úřadem spolupracují. "Po našem upozornění by si měli najmout statika, aby jejich nemovitost prověřil. Již jsme se ale v této situaci setkali i s odmítnutím. Na místo tak přijde náš odborník," dodává Buiglová. Tím je právě statik Vrba. S úředníky má kvůli prohlídce dalšího problematického domu schůzku tento měsíc.