Nové hlídací systémy pro boj proti přeprodávání permanentek už si pořizují i první skiareály v Jeseníkách, mimo jiné třeba ten v Koutech nad Desnou.

Nové hlídací systémy pro boj proti přeprodávání permanentek už si pořizují i první skiareály v Jeseníkách, mimo jiné třeba ten v Koutech nad Desnou. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Přeprodávání permanentek už vyhlásily boj i první skiareály z Jeseníků

  • 42
Do boje proti lyžařům, kteří si vzájemně přeprodávají permanentky nebo jezdí jen na jednu, vstupují také střediska v Jeseníkách. Zatím jen některá, hlídací systém totiž stojí miliony korun. Systémy, které dokáží nepoctivé zákazníky odhalit, si tak nyní pořizují areály v Koutech nad Desnou, Dolní Moravě či na Ramzové.

"Ten problém má u nás rostoucí tendenci, takže s tím musíme něco dělat. V současné době jednáme o tom, který systém vybrat. Už v zimě bychom měli mít možnost si s pomocí úprav na turniketech ohlídat, zda si lyžaři nepředávají permanentky," sdělil ředitel areálu v Koutech nad Desnou Petr Marek.

Ten odhaduje, že firmě uniká přeprodáváním permanentek přes deset procent tržeb. "Lidé chtějí prvotřídní služby v areálu, ale všechno něco stojí. Mnozí si to odmítají uvědomit," řekl Marek.

Podle něj nicméně nebudou mít problém rodiče, kteří hlídají své děti a během dne se chtějí prostřídat. "Na to samozřejmě budeme myslet," podotkl.

Zcela jistě už nebudou mít překupníci šanci také na Ramzové a v Dolní Moravě. Na Ramzové areál Bonera spustí nový odbavovací systém. "Pořídili jsme turnikety, které si lyžaře umí při první jízdě vyfotit a potom ho při každé další jízdě kontrolují," popsala ředitelka areálu Karla Kubíčková.

Vlekaři odhadují ztráty kvůli přeprodávání až na 10 procent

Turnikety přišly firmu na tři miliony korun. "Je to nákladné zařízení, ale do budoucna nezbytné a myslím, že návratnost nebude příliš dlouhá, protože nepoctivci nás za sezonu připravili zhruba o osm až deset procent tržeb," upozornila Kubíčková.

Také resort Dolní Morava koupil technologii, kterou může využít u turniketů. "Umožní nám využívat odbavovací systém i pro kontrolu," řekl obchodní ředitel areálu Martin Palán.

"Takže už letos v zimě bude každý, kdo projde turniketem, vyfocen a při každém použití permanentky bude jasné, zda ji používá ten člověk, který na ni začal jezdit. Samozřejmě rodičům s dětmi, kteří se budou chtít prostřídat, takovou věc umožníme," dodal.

Také on roční ztráty spojené s přeprodáváním permanentek odhaduje na deset procent. "Pokud máme udržovat a vylepšovat úroveň střediska, nemůžeme si takové ztráty dovolit," vysvětlil Palán.

Ostatní areály zatím o hlídacích systémech neuvažují

Další areály však o technických úpravách nebo o nových odbavovacích systémech neuvažují, nebo je odsouvají do příštích let. "Nemyslím, že je to zásadní problém, který by bylo potřeba nákladně řešit," míní například majitel areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Ani šéf areálu Přemyslov Jaroslav Podzimek nevidí nyní v nové technice přínos. "Pořád ubývá lyžařů, kteří si kupují celodenní permanentku. A časové permanentky se nepřeprodávají, protože na nich si případný kupec nezjistí, kolik času na ježdění ještě zbývá," vysvětlil Podzimek.

Podle něj je otázka, co udělají lyžaři, když některé středisko nové turnikety umožňující kontrolu lyžařů pořídí. "Je možné, že se lidé přestěhují do jiného v sousedství, kde to tak neřeší. Potom takové opatření může mít spíš negativní dopad," míní Podzimek.

O nákupu "hlídacích" turniketů zatím neuvažuje většina středisek v regionu. "Přiznám se, že to moc neřeším. Je otázka, jestli vydělám méně, když dva jezdí na jednu celodenní permanentku nebo když si ti dva koupí několikahodinové jízdenky, protože by si celodenní permanentky určitě nekoupili," míní majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka.