Okolí řeky mezi Komenského a Masarykovou ulicí v budoucnu - na pravém břehu vzniknou náplavky, levý bude pokrytý rostlinami.

Okolí řeky mezi Komenského a Masarykovou ulicí v budoucnu - na pravém břehu vzniknou náplavky, levý bude pokrytý rostlinami. | foto: Magistrát města Olomouce

Koryto Moravy se v Olomouci výrazně rozšíří, někde ho také zkrášlí náplavky

  • 10
Projít se po náplavkách hned vedle řeky Moravy, takovou možnost by za pár let měli mít lidé na hlavním korytě protékajícím Olomoucí. To se totiž kvůli protipovodňové ochraně výrazně rozšíří a Povodí Moravy přitom počítá s vybudováním promenád. Městu se ale nelíbí, že by byly měsíc v roce zaplavené.

Kamenem vydlážděná promenáda bude podle odhadů zhruba třicet dní v roce pod vodou, radnice proto tlačí na Povodí Moravy, aby ji vyvýšilo. Vodohospodáři ale varují, že by to zhoršilo ochranu proti velké vodě.

Kamenem dlážděné náplavky budou na pravém břehu řeky Moravy mezi mostem v Komenského ulici a mostem na Masarykově třídě. Koryto Moravy vodohospodáři v těchto místech rozšíří na pravém břehu o deset až jedenáct metrů, levý břeh, který bude pouze zatravněný a veřejnosti nepřístupný, bude širší zhruba o tři metry.

Z "povodňového" modelu, který má město k dispozici, vyplývá, že tyto odborně zvané bermy budou zhruba měsíc v roce pod vodou. A to se radním zdá moc.

Tok řeky Moravy v úseku mostu v Komenského ulici (z pohledu fotografie) po most v Masarykově ulici. V další etapě protipovodňové ochrany města Olomouce se počítá s vybudováním náplavek na obou březích řeky.
Okolí řeky mezi Komenského a Masarykovou ulicí v budoucnu - na pravém břehu vzniknou náplavky, levý bude pokrytý rostlinami.

Koryto Moravy v úseku mezi mosty na Komenského a Masarykově ulici dnes a v budoucnu.

"Snažíme se, aby se to ještě přepočítalo a náplavky mohly být sice užší, ale vyšší. To proto, aby je voda tak často nezaplavovala," řekl primátor Martin Novotný. Radní se totiž inspirovali náplavkami v Hradci Králové, Litomyšli, Praze či Paříži, kde promenády zaplavuje jen jednoletá voda. To znamená, že náplavky jsou pod vodou jeden den v roce.

Povodí: Zvýšení by už tak drahou stavbu prodražilo

Zástupci Povodí Moravy ale považují zvýšení náplavek za nereálné. "Tato varianta by vedla jednak ke zvýšení nákladů celé stavby, které jsou již tak značné, ale rovněž by omezila průtočný profil koryta a snížila jeho kapacitu," uvedl mluvčí Povodí Moravy Pavel Bíza.

úpravy moravy v centru

Etapa II. B úprav na řece Moravě v Olomouci navazuje na hotový obtokový kanál u teplárny. Práce změní břehy v délce 1,9 kilometru.

Kvůli nedostatečné výšce pravého břehu bude protipovodňová zídka podél bývalých závodů Milo.

Od mostu u teplárny se budou upravovat oba břehy. Koryto se rozšíří a prohloubí. Na březích vzniknou hráze a od Šmeralovy ulice se rozšíří nábřeží. Postaví se i nové mosty a křižovatky Masarykova a Komenského. Mezi nimi vzniknou pro koryto nové zdi.

Pokud by se totiž koryto mezi náplavkami rozšířilo, snížila by se rychlost proudu vody a dno by se zanášelo.

Také by to zkomplikovalo život vodákům, hlavně kanoistům, kteří na tomto úseku trénují. V řece by totiž pro ně nebylo dost vody.

Po rozšíření koryta Moravy v centru Olomouce zvládne řeka odvést z města povodeň o průtoku až 650 kubíků za sekundu, což je zhruba 330letá voda.

Její dnešní kapacita je jen 380 kubíků za vteřinu. Moc nadějí, že se dají v plánech dělat změny kvůli náplavkám, městu nedává ani šéf odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

"Z hlediska běžného života města je tato snaha pochopitelná, ale vodohospodářsky bude požadavek velmi obtížně realizovatelný vzhledem k protipovodňové ochraně," říká Loyka.

"Řeka je vlastně tepna, která prochází organismem, a tím je naše město. Současně je biokoridorem. Proto jakékoliv změny v modelu protipovodňové ochrany je nutné důkladně promyslet," vysvětluje.

Radnice si na náplavkách prosadila kámen místo trávy

To, co si už radnice zřejmě definitivně prosadila, je, že na náplavkách nebude travnatý pás, ale jen popínavé rostliny na zhruba pět metrů vysokých nábřežních zdech. Zeleň Povodí Moravy navrhovalo kvůli snadnější údržbě.

"Zanesení sedimenty, které větší voda s sebou vždy nese, je v případě vegetačních ploch méně patrné než na kamenné dlažbě," argumentuje Povodí Moravy.

Radní ale dávají přednost kameni. "V historických městech je kámen na náplavkách zvykem. Udržuje se snadněji než tráva," tvrdí primátor Novotný.

Morava se v Olomouci vylila v roce 1997 a 2006. Škody dosáhly 300 milionů korun. Úpravy na řece v centru Olomouce začnou zřejmě v roce 2013 a budou stát 800 milionů korun.