Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se nachází populární vyhlídka. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Skoky sebevrahů zavřely populární vyhlídku na věži olomouckého kostela

  • 26
Další sebevražda zasáhla do provozu jednoho z nejvýznamnějších olomouckých kostelů. Správci chrámu svatého Mořice v centru Olomouce uzavřeli věž, na níž je ve výšce šestačtyřiceti metrů běžně přístupná vyhlídka. Reagovali tak na poslední tragédii, kdy odsud skočil čtyřiatřicetiletý muž.

Sebevražda z minulé soboty byla za poslední čtyři roky třetím podobným činem (více najdete zde). Loni v květnu se pádem rozhodl ukončit život jednatřicetiletý muž z obce na Olomoucku, v květnu 2013 to byla sedmnáctiletá dívka.

Ukončit smutnou sérii má projektant, kterého v reakci na poslední incident oslovila mořická farnost. Než bude ale oblíbená vyhlídka s cimbuřím na kostele v centru Olomouce zabezpečená, zůstane věž natrvalo zavřená.

„Oslovili jsme projektanta, který by mohl navrhnout řešení,“ potvrzuje farář František Hanáček budoucí zajištění dominanty z 15. století. Než bude vše na cestě od plánů ke skutečnému zabezpečení hotové, uplynou podle něj řádově měsíce. Olomoučané i návštěvníci krajského města tak v centru přijdou o oblíbenou a často navštěvovanou vyhlídku.

Běžně bývala podle webu mořické farnosti otevřená od května do září, mimo toto období záleželo na přízni počasí. Farnost věž zavírala především kvůli mrazu a dešti. Letos díky relativně pěknému podzimu byla dvířka ke schodišti na věž odemčená. Lidé tu při vstupu pouze přispívali dobrovolně do kasičky, stálí průvodci tady nepracovali.

Policie celkovou statistiku sebevražd skokem z věže nemá

Minulý víkend v sobotu 5. listopadu toho využil čtyřiatřicetiletý muž z Frýdku-Místku. O půl jedné odpoledne k němu vyrazili záchranáři, pod mořickou věží, ze které skočil, už mu ale pomoci nemohli. Utrpěl zranění neslučitelná se životem.

Věž kostela láká sebevrahy

„Podle svědků vylezl na zídku ohraničující vyhlídkovou terasu a poté skočil dolů. Okolnosti olomoučtí kriminalisté nadále prověřují a byla nařízena soudní pitva, dosavadní výsledky vyšetřování ale nenasvědčují cizímu zavinění,“ podotkl policejní mluvčí František Kořínek.

Přesný počet lidí, kteří se například za posledních deset let rozhodli u svatého Mořice zemřít, není možné oficiálně zjistit.

„Statistiky podle místa, kde k takovým tragickým událostem došlo, neevidujeme,“ vysvětluje policejní mluvčí Irena Urbánková.

Kostel by měla díky dotacím čekat obnova za 120 milionů

O tom, že by na věži zaměstnala stálého průvodce, mořická farnost nyní podle Hanáčka neuvažuje. Sází na projektanta. Podoba navržených opatření pak rozhodne o tom, zda na nich dělníci budou pracovat samostatně, anebo v rámci velké připravované rekonstrukce kostela.

Pokud se nic nezkomplikuje, peníze na ni přijdou z exkluzivních evropských dotací pro olomouckou aglomeraci z Integrovaných teritoriálních investic (psali jsme zde).

„Počítáme tedy s částkou zhruba 120 milionů. V plánu je rekonstrukce vnějšího pláště kostela a obnova tamních varhan,“ uvedl k obnově pozdně gotického chrámu již dříve náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Výsledek projektantovy práce bude mimo jiné zajímat také Národní památkový ústav (NPÚ). Jeho odborníci budou velmi pravděpodobně budoucí zajištění chrámu, jenž je národní kulturní památkou, posuzovat.

„Kostel svatého Mořice není náš objekt. Jsme ovšem připraveni zahájit s farností jednání o možném řešení,“ dodává tiskový mluvčí olomoucké pobočky NPÚ Vlastimil Staněk.