Olomoucký arcibiskup Jan Graubner předal farníkům ve Špičkách repliku unikátní...

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner předal farníkům ve Špičkách repliku unikátní celodřevěné monstrance z 15. století. (8. listopadu 2015) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Kostel ve Špičkách zdobí funkční replika unikátní monstrance

  • 1
Do malé obce Špičky na Přerovsku zavítal v neděli olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Místním farníkům předal funkční repliku unikátní celodřevěné monstrance z 15. století.

Původní schránku pro uložení hostie, která nemá obdoby nejen v Česku, ale zřejmě v celé střední Evropě, daroval v roce 1885 tehdejší farář ze Špiček olomouckému Vlastivědnému spolku muzejnímu. O její „znovuobjevení“ v muzejních depozitářích, zrestaurování a vyrobení celkem dvou kopií se zasadili místní.

„Pomohla k tomu náhoda. Loni, když jsme připravovali publikaci o historii obce, mě navštívil rodák ze Špiček Josef Vacula, který po monstranci léta pátral a nakonec ji objevil ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Díky němu jsem se o ní dozvěděl a začal shánět peníze na její zrestaurování,“ popsal starosta Špiček Vladimír Zamazal.

Společně s opravou skvostu z lipového dřeva, kterému zasadilo citelné rány stěhování při rekonstrukci muzea, vznikla i první kopie monstrance. Ta má podobu dochovaného originálu, na němž některé části chybějí, a ve špičském kostele již několik měsíců stojí na vyvýšeném místě poblíž oltáře.

Druhá - barevná replika, kterou dnes předal místním olomoucký arcibiskup, představuje kompletní monstranci tak, jak s největší pravděpodobností vypadala v době svého vzniku, v 15. století.

„Zhotovení kopie, která je plně funkční, to znamená, že bude využívána k liturgickým účelům, bylo možná ještě náročnější než samotné zrestaurování originálu,“ podotkl restaurátor a autor repliky Radomír Surma.

Opravy monstrance a vytvoření funkční kopie unikátní schránky si vyžádaly téměř 109 tisíc korun. Kromě obce se na nákladech podílel špičský rodák Vacula, olomoucké arcibiskupství, farnost a farníci.