Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Roman Čejka, MF DNES

Kraj poprvé spouští kotlíkovou dotaci, na zařízení dá až 127 tisíc korun

  • 1
Domácnosti z Olomouckého kraje, které vytápějí své domy pomocí kotlů s ručním přikládáním, mají poprvé v historii šanci zbavit se zastaralého zařízení a nezatížit přitom tolik rodinný rozpočet. A to díky kotlíkové dotaci z evropských fondů, která může dosáhnout až 127,5 tisíce korun na výměnu jednoho zařízení.

„Náš region se opakovaně potýká s nepříznivou smogovou situací. Výměna starých kotlů za nové zdroje tepla, které musí podle pravidel splňovat přísné ekologické normy, tak určitě přispěje ke zlepšení ovzduší,“ uvedl hejtman Jiří Rozbořil.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v této souvislosti zmínil, že téměř 40 procent emisí prachových částic a téměř 90 procent celkových emisí karcinogenní látky benzo(a)pyren pochází právě z kotlů domácností.

„Jestli se lidem prodraží vytápění, pokud si pořídí modernější zařízení? Prodraží, ale jen těm, kteří doma spalují odpadky a zamořují kvůli tomu okolí rakovinotvornými látkami. Přesně proti nim chceme zasáhnout a netajíme se tím. Ostatním domácnostem náklady na vytápění naopak klesnou,“ zdůraznil ministr.

Doplnil, že zájemci mohou s pomocí příspěvku vyměnit zastaralé kotle za modernější zařízení na tuhá paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Dotaci domácnosti budou moci využít také na solárně-termické soustavy pro přitápění a ohřev vody a na menší energeticky úsporná opatření.

Na výměnu zdroje vytápění lidé mají šanci získat dotaci v rozmezí od 70 do 80 procent takzvaných uznatelných nákladů v závislosti na typu nového zařízení, přičemž maximální možná výše dotace představuje v absolutním čísle 120 tisíc korun.

Domácnostem z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší ovšem kraj bude vyplácet ještě pětiprocentní bonus, příspěvek v tomto případě může dosáhnout až 127,5 tisíce korun.

Kraj by měl mít na dotace k dispozici až půl miliardy korun

Hejtmanství má na letošní a příští rok na příspěvky připraveno zhruba 166 milionů korun. To je částka, která je schopná pokrýt výměnu minimálně 1 140 kotlů.

„Ve skutečnosti bude stačit na vyšší počet výměn, protože ne každý zájemce si bude pořizovat zařízení, na které se vztahuje nejvyšší možná dotace,“ podotkl hejtman.

Očekává, že zájem o příspěvek bude velký. Mimo jiné proto, že v anketě, kterou kraj nechal před časem zpracovat, o něj projevilo zájem asi 600 lidí.

„Lidé ale nemusejí mít strach, že se na ně nedostane. V dalších dvou tranších bychom totiž měli získat na kotlíkovou dotaci dalších asi 330 milionů korun,“ zdůraznil Rozbořil s tím, že celkově by tak do kraje přitekla částka zhruba půl miliardy korun.

O kotlíkovou dotaci mohou požádat domácnosti, které investovaly do ekologičtějšího způsobu vytápění po 15. červenci loňského roku, a samozřejmě lidé, kteří výměnu plánují. Jejich žádosti bude přijímat kraj od 22. února do 13. května.

Peníze lidé dostanou zpětně, dodavatelé kotlů nabízejí půjčky

Samotný příspěvek hejtmanství ale bude vyplácet zpětně. Tedy až poté, co si lidé zařízení nechají za své peníze vyměnit a následně krajským úředníkům doloží, že dodrželi veškeré podmínky dotačního programu.

„Dodavatelé kotlů o způsobu financování vědí, a protože mají o zakázky zájem, mnozí z nich zákazníkům nabízejí půjčky na překlenutí období do vyplacení dotace i bezúročné úvěry,“ doplnil Brabec.

Veškeré informace o programu kotlíková dotace zájemci najdou na internetových stránkách kraje www.kr-olomoucky.cz/dotace2016 a www.kr-olomoucky.cz/kotlikovedotace.

Zúčastnit se také mohou seminářů, které hejtmanství uspořádá ve třinácti městech, a to v Hranicích, Konici, Jeseníku, Zábřehu, Litovli, Prostějově, Šumperku, Šternberku, Lipníku nad Bečvou, Javorníku, Mohelnici, Přerově a v Uničově. Rovněž časový harmonogram je k dispozici na krajském webu.