Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Zaplatíte za parkování, auto vám přesto u koupaliště vykradou

  • 9
Ráj plavců i zlodějů, tak by se dal označit zatopený lom ve Výklekách na Přerovsku, který je oblíbeným přírodním koupalištěm. Jen za poslední dobu se zloději vloupali do aut zaparkovaných v blízkosti lomu ve dvanácti případech. Lidé jsou naštvaní, za parkování totiž platí.

„Skoro se dá říct, že krádeže jsou tady v poslední době na denním pořádku,“ komentoval vykrádání na placeném parkovišti starosta Výklek Roman Zapletal.

„Lom ve Výklekách mám moc rád. Je v něm krásně čistá voda a je dost velký, aby člověk našel místo, kde se může uvelebit. Výhodou je i velké parkoviště,“ pochvaluje si přírodní koupaliště jeden ze stálých návštěvníků, Roman Bittner.

Obratem si však stěžuje.„Nelíbí se mi, když lidé platí za parkování, že jim nikdo neohlídá auta. Přitom se tady už několik let krade poměrně často,“ podivuje se.

Policejní statistiky mu dávají za pravdu. Do poloviny července totiž policie v místě řešila celkem dvanáct vloupání do aut a jedno do úložného boxu motocyklu.

Hlášeno má i několik vloupání za den. Například před nedávnem neznámý zloděj u lomu rozbil okénka tří vozů a ze dvou odnesl vše, co podle něj mělo nějakou cenu. Majitelům způsobil škodu 100 tisíc korun.

„Myslím, že by bylo levnější, kdyby sem obec nainstalovala nějakou kameru, pokud jdou škody při krádežích do statisíců,“ navrhuje Roman Bittner. Obec však není tím, kdo za parkování aut inkasuje.

S návštěvníky lomu jsou prý spíše problémy

„V lomu je stánek s občerstvením, jehož provozovatel parkovací poplatek vybírá. Navíc je zde nainstalovaná cedule, která řidiče upozorňuje na možnost krádeží a nabádá je k opatrnosti,“ vysvětluje starosta. Popisuje i opačnou stranu oblíbenosti zatopeného kamenolomu.

„Pro obyvatele obce nejsou ty tři letní měsíce, kdy je koupací sezona, ničím příjemným. S návštěvníky lomu jsou spíše problémy, někteří se chovají doslova jako prasata. Odhazují odpadky v lomu, na parkovišti i v samotné obci,“ stěžuje si Zapletal.

Nejhorší je podle něj nevhodné chování lidí v samotném lomu. „Někteří nerespektují žádný ze zákazů, který zde platí, ať jde o zákaz táboření, zákaz rozdělávání ohně nebo zákaz vodění psů,“ popisuje starosta. Ke zkrocení takových výtečníků nepomáhá ani asistence policie.

„Byli jsme tam s policisty na lidi, kteří pár metrů od cedule se zákazem rozdělávání ohně měli ohniště. Prakticky se nám vysmáli. A když někoho upozorníme, že se v lomu nesmí stanovat, sbalí se, ale za dvě hodiny je zpátky,“ říká Zapletal.

Obec se o pořádek v lomu, který není v jejím majetku, ale má celkem 32 různých majitelů, několik let sama starala. „Letos už to dělá člověk, který zde má stánek,“ uzavírá starosta.

Auto není trezor, připomíná policie

Řidiče, kteří nechávají vozy v místech, kde hrozí častá vloupání, policie nabádá k opatrnosti.

„Vždy pamatujte na to, že auto není trezor. Na sedadlech a odkládacích plochách nenechávejte žádné cennosti ani drobnosti – pachateli tak dáváte záminku, aby se začal o váš vůz zajímat. Před odchodem od vozidla nedávejte nic ‚okatě‘ do kufru, právě v tento okamžik si vás mohou zloději vytipovat, automobil zamykejte, i když od něj odcházíte jen na minutku. Kabelka vám může zmizet během chvilky,“ nabádá policejní mluvčí Urbánková.

Podle ní se vyplatí být všímavý. „Pokud lidé uvidí nějakou podezřelou osobu pohybovat se okolo zaparkovaných vozidel, mohou zavolat na policejní linku 158. Nic se nestane, když to bude planý poplach,“ uzavírá Urbánková.