Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař.

Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přerov obří armádní ubytovnu zadarmo nezíská, přitížila mu jeho pověst

  • 1
Sen přerovského magistrátu o možnosti bezúplatného převodu „hotelu“ Strojař se rozplynul. Ministerstvu vnitra, které nyní bývalou vojenskou ubytovnu vlastní, se nezamlouval ani jeden ze tří návrhů města. Za budovu teď bude ministerstvo chtít 40 milionů korun.

Jediným důvodem, proč chce Přerov hotel Strojař získat, je obava, aby z něj nějaký podnikavec neudělal další sociální ubytovnu, kterých jsou ve městě téměř dvě desítky. Ještě nedávno to přitom vypadalo, že stát poskytne městu objekt zdarma. Chtělo ale nejprve od města návrh na jeho nekomerční využití.

Zástupci Přerova jeli do Prahy se třemi alternativami. Buď se z hotelu udělá sociální bydlení se startovacími byty, nebo se do něj přestěhuje magistrát, případně se zbourá. Zástupci ministerstva vnitra a ministerstva financí, se kterými přerovské vedení jednalo, ale nepřistoupilo na žádný z těchto návrhů.

„Během týdne přijde na radnici společný návrh obou ministerstev na úplatný převod za 39 milionů 900 tisíc korun,“ oznámil přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Ministerstva jsou ochotna přistoupit na to, že by Přerov zaplatil za hotel Strojař v pěti splátkách. První by byla ve výši 12 milionů korun, další čtyři splátky by přišly městskou kasu na 7 milionů.

„Očekáváme, že o návrhu státu budou v červnu rozhodovat zastupitelé,“ řekl Puchalský.

Přerovu přitížilo, že už dříve nenašel využití pro získané budovy

Přerovští zastupitelé už přitom možnost odkoupení Strojaře za 40 milionů korun loni odhlasovali. Nové vedení města ale po podzimních volbách vyjednalo se státem alternativu, že pokud pro nemovitost najde veřejně prospěšné využití, bude městu převedena zdarma.

„Do Prahy jsme přivezli tři návrhy, ale ani s jedním z nich zástupci ministerstev nesouhlasili. Uvedli, že demolice není ve veřejném zájmu. V otázce sociálního bydlení byli skeptičtí - stejně jako se jim nezdála idea přebudovat Strojaře na magistrát,“ řekl přerovský radní Petr Vrána.

„Vědí, že Přerov na tom není po finanční stránce nejlépe, proto nám příliš nedůvěřovali,“ uvedl Vrána. Velkou roli při rozhodování státu sehrála podle jeho slov nepříznivá pověst města, které se v minulosti nedokázalo vypořádat ani s využitím armádní budovy v Čechově ulici, která byla před lety převedena Přerovu zdarma.

„Naše reference nebyly zkrátka dobré, proto jsme s bezúplatným převodem neuspěli,“ shrnul radní.

Město upřednostňovalo demolici jako nejlevnější řešení

Vedení města přitom právě kvůli penězům dávalo přednost nejlevnější variantě - demolici objektu. Náklady na ni byly odhadovány na 12 milionů korun, zatímco přestavba na magistrát by přišla minimálně na 140 milionů korun.

„Důležitým faktorem při našem rozhodování bylo, že nechceme zvyšovat dluhové zatížení města, které v současné době činí 383 milionů korun,“ vysvětlil již dříve radní Pavel Košutek.

Zastupitelé ale byli proti a pověřili primátora a radní, aby do Prahy jeli ještě se dvěma dalšími návrhy. Již zmíněným přestěhováním magistrátu a vybudováním sociálního bydlení. Na přerovskou politickou scénu se tak opět vrací myšlenka odkoupení Strojaře za bezmála čtyřicet milionů korun.

Téměř padesát let starý panelový dům Strojař má 144 pokojů a v nich 369 lůžek. Původně byl postaven jako svobodárna pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000, kdy ve městě pobývali vojáci z vrtulníkové základny, nabídli zástupci Přerova ministerstvu obrany pomoc - za 18 milionů korun Strojaře od strojíren pro ministerstvo odkoupili.

„Strojaře jsme pak směnili za dvě menší budovy, které byly ve vlastnictví státu. Neměly takovou hodnotu jako Strojař, ale zástupci města chtěli tehdy ministerstvu obrany vyjít vstříc, aby vojáci v Přerově měli zázemí,“ vysvětlil Zdeněk Vojtášek z odboru majetku přerovského magistrátu. Poté, co armáda v roce 2013 opustila letiště, zůstal Strojař v majetku ministerstva, které se objekt neúspěšně pokoušelo prodat.