VIDEO: Kovář ohýbá ocel jak plastelínu, rodí se socha malé mořské víly

  • 0
Jiskry létají, kladiva buší do žhavých kusů ocele. Kováři Marian Volentiér a Daniel Klucha se nezastaví. V dílně středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku se jim pod rukama kusy kovu mění na ladnou sochu pohádkové malé mořské víly. Půjde o hlavní dílo letošního setkání kovářských mistrů Hefaiston.

Již tradičním hostitelem kovářů z celého světa je kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro. Letošní 34. ročník Hefaistonu podle něj navštíví zhruba 500 účastníků spjatých s kovářským řemeslem.

Kovářské fórum 2015

Kováři podle jeho odhadu na hrad dovezou na 300 svých prací, počínaje šperky přes nejrůznější plastiky až po monumentální výrobky typu bran.

Vystaveny budou pod širým nebem po celém hradu. Kromě nich si lidé budou moci od pátku 28. do neděle 30. srpna prohlédnout kováře přímo při práci. A to hned u patnácti výhní současně.

Už teď přitom Helfštýnem zní údery kladiva. Hefaistonu, jenž každý rok přiláká na hrad ze 13. století tisíce lidí, předchází vždy Kovářské fórum. Vybraní kováři při něm celý týden vytvářejí dílo, které poté ozdobí některé ze zákoutí hradu.

Na hradě se kováři scházejí už od osmdesátých let

Letos se tohoto úkolu ujali slovenští kováři Marian Volentiér a Daniel Klucha. Návštěvníci hradu tak právě teď mohou sledovat, jak jim pod rukama vzniká plastika malé mořské víly inspirovaná pohádkovým příběhem Hanse Christiana Andersena.

„Půjde vyloženě o sochařské dílo z jednoho kusu oceli. Kovářský mistr Volentiér má zvláštní měkký styl, nakládá s ocelí jako s plastelínou,“ popsal kastelán Lauro.

Doplnil, že kovář Volentiér není na Helfštýně žádný nováček. Na minulých ročnících Hefaistonu získal i několik cen za volné plastiky.

Tradice této přehlídky kovářského umění sahá až do roku 1982. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala světově uznávaná akce.

,