Lázně Dolní Lipová

Lázně Dolní Lipová | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Zaměstnanci zkrachovalých lázní čekají na peníze, navrhli insolvenci

  • 3
Bývalým pracovníkům zkrachovalých Schrothových lázní v Dolní Lipové na Jesenicku došla trpělivost. Zaměstnavatel, který loni v říjnu po razantním propadu tržeb lázně uzavřel, jim dodnes dluží za výplaty a odstupné, které slíbil uhradit. Propuštění proto nyní podali návrh na insolvenci.

"Lázně mi dluží výplatu za dva měsíce a k tomu tříměsíční odstupné. Pořád nám slibovali, že své peníze dostaneme, a nic se nestalo. Museli jsme podat návrh na insolvenci, abychom o své peníze nepřišli," uvedl Michal Brestovanský z Lipové-lázní.

Že lázně, které byly významným zaměstnavatelem v regionu a turistickým tahákem, skončí a on bude bez peněz, si nikdy nepředstavoval.

"Pracoval jsem tady celých 19 let. Když došlo na nejhorší, majitel nás uklidňoval, tvrdil, že peníze už jsou v úschově. Jenže dodneška nic nemáme. Je těžké vše zvládnout, když je člověk bez výplaty, protože s platbami vám nikdo nepočká," zlobí se Brestovanský, kterému stejně jako spoustě dalších někdejších zaměstnanců došla trpělivost.

Využili proto poslední šance, jak získat své peníze, a podali návrh na insolvenci.

Starosta: Volají nám na radnici, jakoby majitel přestal se všemi komunikovat

Ředitel úřadu práce Martin Viterna uvedl, že nic jiného těmto lidem ani nezbývalo.

"Pokud zaměstnavatel nevyplácí mzdy a není šance, že se to zlepší, měli by zaměstnanci podat návrh na insolvenci. Jinak by o výplaty mohli definitivně přijít," vysvětlil Viterna a nastínil další postup.

Úřad práce nyní vyplatí bývalým zaměstnancům až tři měsíční mzdy. "A zároveň se samozřejmě přihlásíme s pohledávkou vůči dlužníkovi," popsal.

S majitelem lázní Radimem Hatlapatkou se MF DNES nepodařilo spojit. Loni začátkem října před uzavřením lázní ale řekl: "Jednou z našich priorit teď je zajistit dost peněz na doplacení výplat a odstupného." To se ale nakonec nestalo.

Konec lázní s dlouhou historií

Lázně založil v roce 1829 sedlák a lidový léčitel Johann Schroth. Léčebný ústav vyrostl nedaleko lázní slavnějšího jesenického konkurenta Vincenze Priessnitze. Zatímco Priessnitzova léčba byla založena na studené vodě včetně jejího vydatného pití, Schroth používal vlhké a teplé obklady a na pití místo vody "ordinoval" víno. V posledních desetiletích se lázně zaměřovaly na léčbu obezity, chronických kožních nemocí, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, metabolických poruch a pohybového aparátu.

Přístup šéfa lázní se nelíbí ani starostovi Lipové Lubomíru Žmolíkovi.

"Na radnici nám volají firmy z celé republiky, jestli jsme s ním v kontaktu a jestli si nezměnil telefon. Jakoby přestal komunikovat s okolním světem. Je to pro nás velmi nepříjemné," sdělil Žmolík.

Lázně se dostaly do těžké ekonomické situace loni.

"Restriktivní změny v lázeňství měly na nás zvlášť negativní dopad, tržby se propadly o 70 procent. Vyčerpali jsme rezervy a končíme," řekl tehdy v říjnu Hatlapatka. Nevyloučil, že po 21 letech lázně změní majitele.

"Jednám s investory, takže se může stát, že už nebudu majitelem. Potom je na stole otázka, zda zůstanou lázně zachovány, nebo místo nich bude něco jiného. Ve hře je ale pořád varianta, že dojde k prodeji části majetku a pokusíme se příští sezonu znovu rozjet," popsal tehdy situaci šéf lázní.

Lázně ještě před několika lety zaměstnávaly přes stovku pracovníků. Jejich počet už koncem roku 2012 klesl na polovinu a loni v říjnu dostal výpověď i zbytek zaměstnanců.