Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přes bílého koně vyvedl z krachujícího OP miliony, viní žalobce manažera

  • 0
Prostějovský okresní soud se zabývá další kauzou v souvislosti s krachem někdejšího oděvního gigantu OP Prostějov. Tentokrát jsou obžalovanými bývalý šéf představenstva Milivoj Žák a majitelka firmy Oděvy Praha, s níž podnik spolupracoval. Podle obžaloby na tom ale vydělávala jen pražská firma, OP tratil.

V roce 2008 se jeden z majitelů OP Prostějov, místopředseda dozorčí rady a pražský advokát Roman Hanus, obrátil na svou spolužačku ze základní školy Danu Lauerovou z Písku a nabídl jí práci.

V Praze měla dělat obchodní zástupkyni OP Prostějov. Žena s nabídkou souhlasila a po celý následující rok pracovala v nově založené společnosti Oděvy Praha.

Při podezřelých obchodech okolo OP Prostějov ale podle žalobců z krachující firmy zmizelo kolem pěti milionů korun. Žákovi a podnikatelce z Písku za to hrozí až pět let vězení. Státní zástupce Žáka a Lauerovou obžaloval z podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku.

Podle obžaloby Oděvy Praha vydělávaly na úkor OP. Firma například vstoupila do uzavřeného kontraktu mezi OP a Sazkou, který se týkal oblékání manažerů a zaměstnanců. Výsledkem bylo, že Oděvy Praha zinkasovaly 5,9 milionu korun a OP dostal pouze 1,4 milionu.

Další obchod se týkal smokingů pro Národní divadlo, na tom Oděvy Praha vydělaly 357 tisíc, ačkoli veškerou práci udělal OP. Žalobci také zadokumentovali 455 faktur za 4,7 milionu korun, podle kterých OP Oděvům Praha dodalo zboží pod výrobními náklady. Nevýhodné smlouvy podepsali Žák a Lauerová. Kromě trestu jim hrozí i náhrada škody, kterou požaduje insolvenční správkyně OP.

Byla jsem nastrčený člověk, ale tehdy mi to nedošlo

Dana Lauerová u soudu plakala. „Ve firmě jsem řešila pouze praktické věci - kontakty se zákazníky, logistiku, zázemí - a platila jsem běžné účty za elektřinu nebo telefony. Hlavou byl Roman Hanus, rozhodoval o veškerých finančních záležitostech, smlouvách, obchodech a cenách,“ popsala.

„Dnes vím, že to bylo špatně, tehdy mi ta odpovědnost nedošla. Zřejmě jsem byla v roli nastrčené osoby,“ kála se poté.

Není jí to ale nic platné. Oděvy Praha totiž stoprocentně vlastnila a byla i jednatelkou firmy. Mimo jiné přitom vypověděla, že Oděvy Praha založil Roman Hanus, smlouvy podepisovala tak, jak jí je předložil, nestarala se o milionové částky na účtech a svou roli brala jako pozici zaměstnance.

„V Praze jsme měli kancelářské prostory, kde bylo možno realizovat jednání s klienty, a využívali je i zaměstnanci OP jako zázemí,“ řekla u soudu Lauerová.

Exmanažer: Žádnou škodu jsem nezpůsobil

Roman Hanus to odmítá. „Samozřejmě to není pravda a je mi to líto. Co šel OP do insolvence, celá řada lidí hledá viníky jinde než u sebe,“ reagoval advokát, který bude v procesu s Lauerovou a Žákem pozván jako svědek na jedno z příštích jednání. Jeho působení v OP nadále vyšetřuje policie.

Na smlouvách s Oděvy Praha je za OP podepsaný tehdejší statutární zástupce a šéf představenstva podniku Milivoj Žák.

„Nezpůsobil jsem žádnou škodu. Naopak smlouvy s Oděvy Praha měly OP přinést profit, zaměstnanost a zakázky,“ prohlásil u soudu.

Ke konci prvního desetiletí totiž přišla hospodářská krize a v OP nastala restrukturalizace, šetření, snižování nákladů a boj o zakázky, kterých rapidně ubývalo. Původní smlouva se Sazkou, která zahrnovala kompletní oblečení a servis včetně dodávek košil, kravat nebo bot, se v době krize podle Žáka ukázala jako neudržitelná a enormně nákladná.

„Nemohli jsme si však dovolit ji nesplnit. V oděvní branži znamená ztráta prestiže strašně moc. Odpovědný manažer přišel s řešením, jak veškeré dodatečné náklady spojené s měřením, dodávkou a servisem přenést na Oděvy Praha. Na OP by tak zůstala pouze výroba. To odpovídalo restrukturalizačnímu plánu a znamenalo by to zakázku na tři roky. Pro OP to bylo v té době nejlepší možné řešení a já jsem předpokládal, že to smlouva zajistí,“ vysvětloval Žák.

Kolem krachu OP pokračují soudy i policejní vyšetřování

Pár dní po podpisu smlouvy na konci roku 2009 však Oděvy Praha zinkasovaly od Sazky téměř šest milionů, přičemž OP dostalo pouze milion a půl.

„Pokud došlo k chybám, realizaci smlouvy měl na starosti management. Já jsem chtěl OP ušetřit náklady,“ hájil se Žák.

Advokát Roman Hanus měl v té době v textilce na starosti veškerý obchod a jako místopředseda dozorčí rady byl zároveň přímým Žákovým nadřízeným. Pod Hanusem v OP pracoval obchodní manažer Bořivoj Klug, kterého už soud za nevýhodné obchody s Oděvy Praha potrestal půlroční podmínkou na osmnáct měsíců. Klug s trestem souhlasil a ani se neodvolal.

Prostějovský soud nyní proces s Žákem odročil. Muž přitom kromě toho čelí policejnímu vyšetřování, ve kterém je pětice bývalých vrcholných manažerů obviněna z machinací se zástavami posledního volného majetku OP.

U soudu v Prostějově je rovněž obžaloba bývalého ředitele Františka Tuhého, který šel na ruku dceři a zeťovi, když jim pronajímal podnikové prodejny v Prostějově. Škoda je podle obžaloby 10 milionů.