Výrobu luxusních obleků na míru bývalého OP Prostějov si insolvenční správce cení nejméně na 100 milionů korun. Ilustrační foto

Výrobu luxusních obleků na míru bývalého OP Prostějov si insolvenční správce cení nejméně na 100 milionů korun. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Krachující OP Prostějov prodává za 100 milionů výrobu luxusních obleků

  • 3
OP Prostějov prodává nejlukrativnější součást firmy. Za výrobu luxusních obleků na míru, takzvané měřenky, chce utržit přes 100 milionů korun. Právě měřenky zůstávají poslední životaschopnou částí krachujícího oděvního giganta.

Zájemci o šití luxusních obleků mohou prostějovské měřenky získat ve výběrovém řízení, které tento týden vyhlásil zvláštní insolvenční správce pro OP Prostějov Jiří Kocvrlich. Ten odhaduje, že výnos z prodeje přesáhne sto milionů korun.

Jediným kritériem je cena. Prodává se strojní vybavení, zásoby, pohledávky a také stoprocentní obchodní podíly ve společnostech Bernhardt Fashion GmbH v německém Dautphetalu a Bernhardt Fashion SARL ve Francii.

jak funguje výroba měřenek

Lukrativní zákazníky po celé západní Evropě zajišťují prostějovské textilce společnosti Berhard Fashion.

"Tyto obchodní společnosti mají nasmlouváno zhruba 450 luxusních zakázkových krejčovství, módních salonů a obchodů s módní konfekcí, v nichž si nechávají šít obleky majetní Evropané," uvedl Doberský z TPA Horwath.

Salony vezmou zákazníkům míru, kterou speciální software zpracuje přímo v Prostějově a připraví švadlenám střihy.

"Měřenka je tak zákazníkovi vyrobena na míru jeho postavě po jediném osobním kontaktu a změření standardních měr," dodal.

Kocvrlich vyhlásil i výběrová řízení na prodej bývalých poboček OP v Jeseníku a v Konici a strojů a zařízení jesenické provozovny.

"Zájemci si mohou koupit i nemovitosti vhodné pro výrobu měřenek. Podmínky výběrového řízení jsou nastaveny tak, aby případný výherce měl jistotu, že si požadovanou nemovitost koupí," vysvětlil Petr Doberský ze společnosti TPA Horwath Corporate Finance, která prodej části OP zajišťuje.¨

Luxusní obleky na míru utržily 130 milionů

Měřenky jsou v OP Prostějov poslední a v uplynulých letech také jedinou dílnou v zisku. Od letošního května mají tržby kolem 130 milionů korun, plán na příští rok počítá s tržbami ve výši kolem 230 milionů.

Očekává se, že se přihlásí tuzemské i zahraniční firmy z oděvního průmyslu, případně finanční investoři se zkušenostmi v této oblasti. Prodej by měl být ukončen již v lednu.

"Určitě jsme rádi, že se celá věc pohnula. Lidé za námi chodili, nevěděli, co bude, zda měřenková výroba zůstane v Prostějově. Teď už se konečně dozvědí, na čem jsou," uvedla předsedkyně odborů Helena Vyroubalová.

Česká spořitelna protestuje proti prodeji

Zatímco podnikové odbory zahájení prodeje přivítaly, největší věřitel, Česká spořitelna, s navrženým způsobem nesouhlasí. Je pro prodej celku.

"Podmínky výběrového řízení tak, jak je zvláštní insolvenční správce předložil soudu a jak je soud obratem schválil, nebyly odsouhlaseny zajištěným věřitelem," uvedla mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová.

"Podmínky prodeje neodpovídají pokynům zajištěného věřitele a nejsou v souladu s insolvenčními pravidly. Náš nesouhlasný postoj jsme projevili a dali soudu vědět ještě před schválením podmínek. Nebyl ale nijak reflektován," dodala Havligerová.

Na prodej budou i další pobočky OP

OP je v konkurzu od května, koncem srpna firma ukončila sériovou výrobu. Tehdy zde pracovalo zhruba 500 lidí, zatímco v dobách její největší slávy to bylo až 10 000 zaměstnanců. Nyní má přes 550 věřitelů, kteří si nárokují přes dvě miliardy korun.

Insolvenční správce připravuje také prodej bývalých poboček OP v Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu a v Ostravě.

"Otázky ohledně hlavního závodu, zda se bude prodávat po částech či celý, by mohly být vyřešené v polovině příštího roku," uvedl.

Zájemci si již nyní mohou koupit stojany, figuríny, pulty či vybavení podnikových prodejen.