Olomouckému kraji bude zřejmě vládnout koalice složená z ANO, ČSSD a ODS....

Olomouckému kraji bude zřejmě vládnout koalice složená z ANO, ČSSD a ODS. Hlavními postavami tak budou jejich lídři (zleva) Oto Košta jako budoucí hejtman, Jiří Zemánek a Dalibor Horák. | foto: archiv MAFRA; koláž: iDNES.cz

ANO vládnutím s ČSSD a ODS rozladí voliče, míní politolog o nové koalici

  • 2
Složení nové koalice v čele Olomouckého kraje podle politologa vítěznému hnutí ANO zřejmě uškodí. Spojení s ČSSD a ODS totiž nemusí potěšit voliče, již si babišovce vybrali jako protestní alternativu k tradičním partajím. Zvláště když si jako třetího vybrali právě občanské demokraty na úkor lidovců či Starostů.

Koaliční smlouvu začali zástupci hnutí ANO, ČSSD a ODS sepisovat v úterý v sedm večer. Občanští demokraté po sérii jednání vyhráli boj o volné třetí místo v koalici nad lidovci, dvojblok ANO a ČSSD byl dohodnutý už v sobotu večer krátce po zveřejnění konečných výsledků voleb.

Babišovo hnutí ovšem může na podobu nové krajské vlády doplatit. Přesvědčený je o tom politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého. Babišovci spojenectvím s ČSSD a ODS popřeli vlastní pečlivě budovaný marketingový étos protestní opoziční strany.

Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde

„Nebude to zřejmě pozitivní zpráva pro protestně naladěné voliče ANO. Část to může znechutit,“ míní Lysek.

„Pokud by ANO mělo dostát slibu, že krajskou samosprávu vyčistí, muselo by hledat koalici u novějších uskupení, jež nebyla spojena s předchozí krajskou politikou. Což jsou Starostové anebo dnes už i Koalice pro Olomoucký kraj, byť to jsou lidovci. Ale to ANO neudělalo. Spojilo se raději s ověřenými tradičními stranami,“ dodává.

Na druhou stranu však podle něj bude zajímavé sledovat, zda ANO dokáže své sliby naplnit.

„Bere na sebe zodpovědnost, bude vládnout se stranami, proti nimž se vymezovalo,“ podotýká Lysek.

Šlo nám o stabilní koalici pro rozvoj kraje, hájí složení ANO

Hnutí ANO ve středečním prohlášení hájí složení koalice tím, že v ní nechtělo více než tři členy a šlo mu o složení umožňující stabilitu a rychlý rozvoj kraje.

„Logickým krokem bylo oslovení strany, která získala druhý největší počet mandátů, tedy ČSSD. Ta je sice svázána s bývalým hospodařením a fungováním kraje, které jsme tolik kritizovali, na druhou stranu jde v podstatě o „novou“ ČSSD, která není propojená s bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem a jeho korupčními skandály,“ uvedl krajský šéf ANO Ladislav Okleštěk.

Obviněného Rozbořila přitom loni ve funkci podrželi právě krajští spolustraníci a to navzdory tlaku celostátních špiček sociální demokracie včetně předsedy Bohuslava Sobotky (více čtěte zde).

„Také při rozhodování o třetím koaličním partnerovi jsme vsadili na stabilitu a nabídli partnerství ODS, ač mají naše politické subjekty zejména na celostátní úrovni odlišné priority. V rámci krajské politiky se ale tyto rozdíly stírají. Proto jsme se rozhodli pro ODS jako jedinou stranu, která může nabídnout odborníky do vedení kraje a není složená z více subjektů, takže nebude vytvářet koalice v koalici jako by tomu bylo u jiných stran,“ dodal Okleštěk.

Klíčovým bylo jednání o rozdělení náměstků a radních

Jednání o třetím členovi koalice dle zjištění MF DNES rozhodla tahanice o jeden post náměstka. Lidovci pro sebe ještě v úterý dopoledne v krajské radě chtěli dva náměstky, zatímco ODS už v pondělí odpoledne souhlasila s původním návrhem, jenž oba zájemci o krajskou vládu dostali hned po volbách od vítězného ANO. To jest jeden náměstek a jeden radní.

Lidovci se ještě v úterý snažili vybojovat víc. Brány do vedení kraje tak nakonec paradoxně pro ODS s lídrem a starostou Uničova Daliborem Horákem naplno otevřely dvě schůzky dvojbloku Babišova hnutí a ČSSD se zástupci KDU-ČSL.

Při první si od devíti hodin ráno lidovci v čele s lídrem a místostarostou Velké Bystřice Ivo Slavotínkem stáli za svým. V případné koalici stále chtěli v radě dva náměstky.

KDU-ČSL hrála v té chvíli riskantní partii. Jistou výhodou lidovců bylo, že ve volbách získali o dva mandáty více než občanští demokraté. Dvojbloku tak mohli argumentovat, že s nimi složí silnější koalici než s ODS. To ovšem nestačilo, druhé úterní jednání bylo velice rychlé.

Začalo odpoledne o půl jedné, pro lidovce se nevyvíjelo dobře. Ověřené informace MF DNES ukazují, že vše na poslední chvíli chtěli zachránit tím, že by ještě couvli a uvažovali i o souhlasu s původní nabídkou na jednoho náměstka a jednoho radního. Zádrhel byl v tom, že by museli získat souhlas vlastní partaje. Zabralo by to další den a dvojbloku došla trpělivost.

„Chtěli jsme dát naší straně prostor, aby se k takovému řešení vyjádřila. Záměrně jsme to nerozhodli sami, neměli jsme k tomu mandát. Já i kolegové v týmu jsme s tím měli problém. Ale bylo zkrátka namístě vyčerpat při vyjednávání všechny možnosti,“ potvrzuje Slavotínek, který má za to, že by krajský výbor KDU-ČSL ústup na původní návrh babišovců stejně odmítl.

,