Jiří Klásek dostal za chladnokrevnou trojnásobnou vraždu věřitelů trest 21 let...

Jiří Klásek dostal za chladnokrevnou trojnásobnou vraždu věřitelů trest 21 let (snímek ze zahájení procesu 13.října 1997), odvolací soud ho ještě o tři roky zvýšil. Nakonec vyšel z vězení o pět let dříve. | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Vrah postřílel tři věřitele a dostal 24 let, z vězení vyšel o pět let dřív

  • 65
V lednu 1996 otřásla Olomouckem brutální vražda tří lidí. Vrah Jiří Klásek tehdy postřílel tři věřitele a soud ho za to poslal do vězení na 24 let. Nakonec byl ale muž propuštěn na svobodu už letos. Případ brutálního pohořanského masakru je prvním dílem v seriálu MF DNES Kriminální případy 90. let.

Klásek se dostal na svobodu mimo jiné díky tomu, že v roce 1997 lékaři zkoumající jeho psychický stav u soudu připustili, že má šanci, aby se začlenil zpět do společnosti. Díky tomu šestačtyřicetiletého muže minul doživotní trest. Dnes by to bylo patrně jinak.

„Dnes by přicházel v úvahu pravděpodobně výjimečný trest do třiceti let nebo doživotí. V dnešní době by byl trest daleko přísnější,“ řekl soudce Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Urbanec, který před sedmnácti lety případ na krajském soudu rozhodoval. Klásek nakonec u odvolacího vrchního soudu dostal 24 let vězení.

Kriminální případy 90. let

Podnikatel se znehodnocovači jízdenek tehdy vylákal své věřitele do chatové oblasti u obce Pohořany nedaleko Olomouce. V autě je postřílel, přičemž každému dal ještě takzvanou ránu jistoty z blízkosti do hlavy. Masakr šokoval celé město i některé otrlé kriminalisty. Dodnes se řadí mezi jeden z nejbrutálnějších na Moravě.

„Byl to první případ masové vraždy na Olomoucku, se kterým jsem se ve své kariéře setkal,“ řekl vyšetřovatel Martin Nasswettr, který u olomoucké mordparty ve druhé polovině devadesátých let právě začínal a v současnosti je šéfem odboru obecné kriminality na krajském ředitelství policie v Olomouci.

Podle rozsudku se měl Jiří Klásek dostat na svobodu v roce 2020, kdy by mu bylo osmašedesát let. Brány vězení však již opustil. Stalo se to před několika měsíci. MF DNES to potvrdil zdroj z justice, který si nepřál být jmenován.

Pro kriminalisty nešlo o příliš složitý případ

O tom, zda je s Kláskem v kontaktu, jeho tehdejší advokát Vratislav Kliment odmítl mluvit.

„Nezlobte se, stále jsem vázán mlčenlivostí a nemohu vám absolutně nic sdělit,“ řekl rezolutně.

Vyšetřovatele Nasswettra předčasné propuštění vraha nepřekvapilo.

„Je to možné. Jeho případ jsem však dál nesledoval. Přišly další případy,“ řekl. Z kriminalistického pohledu podle něj nebyl takzvaný pohořanský masakr příliš složitým případem.

„Tento brutální čin se podařilo poměrně rychle objasnit. Byl jsem tehdy přímo na místě v Pohořanech a jako elév jsem sledoval práci zkušených kolegů, která brzy vedla ke konkrétnímu pachateli,“ dodal Nasswettr.

Z kanceláře si „odskočil“ zastřelit tři lidi, pak šel na oběd

Od zastřelených podnikatelů totiž poměrně rychle vedla stopa k jejich obchodním aktivitám, odkud byl už jen krok ke Kláskovi. Okolnosti, které se postupně z policejních spisů a o rok později v průběhu soudního jednání dostávaly na veřejnost, však byly šokující. Po dvou mužích a jedné ženě, které vrah vylákal do liduprázdné chatové oblasti, zůstaly tři osiřelé děti.

„Klidně pracoval v kanceláři. Pak si odskočil a doslova rozstřílel tři lidi. Z těsné blízkosti dal všem ránu jistoty, nato se vrátil, poobědval a pokračoval v práci,“ popsal Kláskovu chladnokrevnost státní žalobce Ladislav Jarnot.

Na pistoli vrah neměl zbrojní průkaz a vůz plný mrtvol chtěl ukrýt. S autem však zapadl v bahně, a tak utekl po svých. Kriminalisté Kláska zatkli ještě týž den v noci v jeho bytě. U soudu pak moc nemluvil, většinu času se díval do země a oči skrýval pod černými brýlemi.

„Lituji toho, co jsem udělal. Omlouvám se,“ říkal pomalu a s pomlkami. „Byl to dobrák, rozdal by se,“ snažila se mu pomoci jeho manželka.

Obhajoba stála na tom, že mu lidé, kterým dlužil peníze, vyhrožovali smrtí jeho ženy a dcery.

„Litoval sice promarněných životů, ale uvedl, že neměl na vybranou, neboť byla ohrožena jeho rodina,“ sdělil lékař Jiří Šípek, který zkoumal Kláskovo duševní zdraví.

Podle znalců však Klásek dobře chápal, na co se připravuje. Také soud nabyl přesvědčení, že si vraždu pečlivě plánoval. Nakonec si vrah odseděl téměř přesně devatenáct let.

Dnes už by z vězení nevyšel, říká soudce

Případ trojnásobné vraždy dostal v roce 1997 na Krajském soudu v Olomouci na stůl předseda senátu Stanislav Urbanec. Později přešel na trestní oddělení na odvolací Vrchní soud v Olomouci. „Dnes by v tomto případu padl daleko vyšší trest,“ říká.

Na konci devadesátých let případ otřásl veřejností i kriminalisty. Byl to šok i pro vás?
Případy vražd na krajském soudu byly obvyklé, ale zarážející na tomto případu byl počet obětí. Pan Klásek tehdy tvrdil, že byl pod tlakem obětí, které ho podle jeho slov vydíraly. A on se rozhodl je usmrtit.

Setkal jste se ve své praxi s podobným případem?
Předtím určitě ne. V současné době jsem u odvolacího vrchního soudu a samozřejmě se objevují ještě horší případy. Mám na mysli případy, kdy děti zabíjí své rodiče či prarodiče kvůli majetkům a penězům nebo naopak rodiče zabíjí své děti. To bohužel dokumentuje morální úpadek společnosti.

Máte povědomí o tom, co se s panem Kláskem dál dělo?
Nevím, co se s ním dělo.

Jak na vás tehdy působil?
Kupodivu jako slušný a spořádaný člověk. Byl nadprůměrně inteligentní, ale zapletl se s poškozenými. Pak se to nějak zvrtlo. On neměl peníze na vrácení půjček a řešil to vraždou.

U soudu ovšem působil chladnokrevně, odtažitě. Myslíte, že mu došlo, že si vnitřně uvědomil, co spáchal za zločin?
Já myslím, že ano. Ovšem nedával to najevo. Spíš bych řekl, že působil odevzdaně.

U krajského soudu tehdy dostal 21 let a odvolací vrchní soud mu trest ještě o tři roky zvýšil. Kolik by dostal dnes?
Podle starého trestního zákoníku dostal mimořádný trest. Dnes by přicházel v úvahu pravděpodobně výjimečný trest do třiceti let nebo doživotí. V dnešní době by byl trest daleko přísnější než tenkrát. Počet násilných činů roste, proto došlo ke zpřísnění sazeb.