Současný pohled na poštu u olomouckého vlakového nádraží, ze které v prosinci...

Současný pohled na poštu u olomouckého vlakového nádraží, ze které v prosinci roku 1998 troufalí lupiči odnesli 20 milionů korun. Dovnitř se dostali přes nedovřené okénko záchodu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ke 20 milionům šli lupiči na poště přes záchod, pak vinili ruskou mafii

  • 0
Ve své době to byla druhá největší poštovní loupež v zemi a jeden z největších kriminálních případů 90. let v kraji. Ale zatímco vyloupení pošty u hlavního nádraží v Olomouci, při němž si v prosinci 1998 lupiči odnesli dvacet milionů korun, trvalo rámcově minuty, soudy se táhly roky.

Přepadení bylo pro lupiče jednoduché mimo jiné díky chabým bezpečnostním opatřením na poště. Dovnitř se totiž dostali špatně zavřeným okénkem od záchodu z vedlejšího vlakového nádraží.

Vyzbrojeni pistolí zastrašili a svázali tři zaměstnance a poté přestřihli visací zámek na mříži a ulomili tři zámky na plechových skříních. Z nich vybrali pytlíky s penězi, naházeli je do cestovních tašek a stejnou přístupovou cestou zase zmizeli. Celá akce byla otázkou pár minut.

„Je to druhý nejzávažnější zločin tohoto typu v dějinách české kriminalistiky,“ prohlásil přitom následně o loupeži náměstek ředitele severomoravské policejní správy Jiří Pščolka.

Policie po lupičích dlouho pátrala marně, nakonec ale uspěla a v květnu 1999 zatkla dva mladé muže, třetího komplice pak o dva měsíce později. Nakonec se ale ukázalo, že do celé akce byl zapojen ještě čtvrtý muž.

Dva z lupičů byli v jednu chvíli dokonce zproštěni obžaloby...

Následně se potvrdilo to, na co ukazoval už způsob provedení loupeže, tedy že lupiči museli mít od někoho detailní informace o tom, jak to na poště vypadá a kudy a kam se mají pro peníze vydat, když před soudem stanul Jiří Přenosil, který dřív na poště pracoval, poměry v úřadu detailně znal a pachatelům předal plánek a fotografie.

Kriminální případy 90. let

Dále pak na lavici obžalovaných usedl voják z povolání Zdeněk Sychra, který lupiče k poště přivezl, sehnal jim pouta a čekal tam na ně. Nejkomplikovanější příběh se však točil kolem dvou hlavních aktérů - Pavla Fleka a Martina Rychlého.

Zatímco podle policie uloupili miliony uvnitř pošty právě oni, kolotoč měnících se výpovědí nakonec vedl k tomu, že byli v jednu chvíli obžaloby z loupeže dokonce zproštěni, respektive Flek dostal jen tři roky za to, že část uloupených peněz ukryl.

Obžalovaní totiž v průběhu vyšetřování a soudů mimo jiné začali vše svádět na ruskou mafii. Lupiči byli podle nich rusky mluvící muži, kteří dřív na olomoucké poště pracovali jako dělníci. To nepřímo podpořili i přepadení pracovníci pošty, neboť vypověděli, že lupiči nemluvili dobře česky.

„Proti Flekovi tak svědčí jen pachové stopy a proti Rychlému nezůstal žádný důkaz,“ vysvětlil v září 2001 svůj rozsudek soudce Petr Angyalossy. Rusky mluvící svědky, na které se podezřelí mladíci odvolávali, nechal dokonce soud několik měsíců marně hledat v Dagestánu.

...jeden z kompliců ale kvůli přísnému trestu nakonec promluvil

Další zvrat ale přišel, když po žalobcově odvolání u vrchního soudu svou výpověď změnil Sychra. Přiznal se a označil také spolupachatele.

„Ve vazbě v Brně mě navštívil advokát a řekl mi, že východisko je v tom, že budeme poukazovat na Rusy, kteří loupež udělali. Ve snaze odvrátit vinu jsem na to přistoupil s tím, že buď budou potrestáni všichni, nebo nikdo. Nakonec jsem dostal nepřiměřeně tvrdý trest a hlavní viníci zůstali nepotrestáni,“ vysvětlil motiv svého doznání. U krajského soudu totiž zprvu dostal nejvyšší trest on - třináct a půl roku.

Definitivní rozsudky padly nakonec až v březnu 2002 opět u vrchního soudu. Navzdory výpovědím svědků ve prospěch obhajoby, které však soudce označil za podezřelé a nevěrohodné, dostali Flek a Rychlý dvanáctileté tresty.

O rok méně pak Přenosil, a Sychru soudce i přes jeho přiznání potrestal desetiletým vězením. Kromě toho soud nařídil vrátit uloupené peníze, policii se totiž z uloupených dvaceti milionů podařilo najít necelé dva.

,