Bývalý sociálnědemokratický náměstek primátora Olomouce Richard Pavel dostal od...

Bývalý sociálnědemokratický náměstek primátora Olomouce Richard Pavel dostal od soudu podmíněný trest za zpronevěru peněz určených na pomoc obětem povodní. | foto: Libor Teichmann, MAFRA

Peníze pro oběti povodní skončily u politika, zpronevěra pobouřila Olomouc

  • 56
Zpronevěra, která pobouřila Olomouc. I tak by se dala nazvat jedna z nejznámějších kauz 90. let, jejímž hlavním aktérem byl náměstek olomouckého primátora Richard Pavel. Podle soudu zpronevěřil v době katastrofálních povodní roku 1997 statisíce korun určené pro lidi, kterým voda zatopila byty a domy.

Někdejší náměstek za ČSSD převzal v červenci 1997, poté co město zasáhly ničivé záplavy, z městské pokladny milionovou zálohu určenou na zásobování evakuačních center potravinami a léky. Peníze ovšem nevyúčtoval včas, ale až po opakovaných výzvách z radnice, která iniciovala policejní vyšetřování.

Kriminální případy 90. let

Podle žalobce Pavel větší část sumy neoprávněně využíval a na zhruba 300 tisíc korun předložil fiktivní doklady. Zbylých 600 tisíc pak radnici vracel po částech a se zpožděním, přičemž si ve stejné době půjčoval od známých.

Obžaloba proto u soudu stála za tím, že část peněz Pavel použil na umoření svých dřívějších dluhů a také je utratil v kasinech. Exnáměstek ovšem obvinění odmítal s tím, že nikdy nezpronevěřil ani korunu, požadoval proto osvobozující verdikt.

„Nakupovali jsme různé věci, ale o povodních byla taková situace, že se nehledělo na paragony. Spěchalo se s tím, že se opatří později,“ vysvětloval soudcům nepořádek v dokumentech a fakturách.

Po několikaletém vyšetřování, na kterém pracovali detektivové ze speciální policejní služby na odhalování korupce, a soudních tahanicích justice před 13 lety rozhodla, že se bývalý politik dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěry. Soud mu za to vyměřil 20 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva a půl roku. Současně rozhodl, že Pavel musí městu vrátit přibližně 300 tisíc.

Místo kandidatury na primátora přišla vazba a konec v politice

Podle původního verdiktu soudů z roku 1999 však měl exnáměstek kvůli zpronevěře povodňových peněz strávit tři roky ve vězení. Nestalo se tak proto, že případ skončil u Nejvyššího soudu v Brně, který rozsudek zrušil a nařídil nové vyšetřování s tím, že pokud bývalý náměstek zpronevěřil peníze, dopustil se zároveň zneužití pravomoci veřejného činitele. Soudy nižší instance následně došly k závěru, že přiměřeným trestem je podmínka.

Obžaloba pro něj ale požadovala až desetiletý trest, neboť si podle ní bývalý náměstek vedle zpronevěřených 300 tisíc korun po určitou dobu ponechal i dalších 600 tisíc. Soud však zpronevěru těchto peněz neprokázal. Žalobce to příliš nepotěšilo.

„V Přerově lidé kradli za povodní rozmáčené prášky a dostali za to nepodmíněné tresty. A tady je taková kauza, kdy se skutek stane při živelné události, což je výrazně přitěžující okolností, a obžalovaný z toho vyjde s podmínkou,“ podotkla tehdy státní zástupkyně Marie Kodytková.

Vězeňské prostředí si přesto Pavel nedobrovolně otestoval. V době vyšetřování strávil více než rok ve vazební věznici. Soudci ho do ní poslali kvůli obavám, že by se mohl skrývat, likvidovat doklady nebo vyrábět falešné.

Kauza navíc Pavla stála také politickou kariéru. Původně s ním sociální demokracie počítala jako s kandidátem na olomouckého primátora pro komunální volby v roce 1998. Místo toho Pavel přišel o placenou politickou funkci ještě před volbami a nakonec exnáměstek opustil řady sociální demokracie úplně.