Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Šantovka Tower zhyzdí panorama Olomouce, protestuje skupina architektů

  • 14
Proti stavbě třetího a nejvyššího věžáku v Olomouci v nově vznikající čtvrti Šantovka vystoupili otevřeným dopisem radnici v uplynulém týdnu místní architekti. Vadí jim umístění stavby, které dle nich naruší historické panorama, nebo to, že investor zatím nepředložil veškerou dokumentaci. Někteří z nich ovšem sami věžáky ve městě už dříve navrhli.

"Takováto stavba nevratně poškozuje urbanistické a architektonické hodnoty, kulturní dědictví," tvrdí o projektu Šantovka Tower tři desítky architektů z Olomoucka.

Ti minulý týden uspořádali happening, při němž pomocí makety věžáku umístěné k bronzovému modelu města na Horním náměstí demonstrovali narušení panoramatu historické zástavby. Podle odhadu architektů chodci z Dolního náměstí uvidí siluetu budovy mezi střechami domů.

Požadují proto po radnici, aby stavbu, která má stát na místě bývalé továrny Milo, nepovolila. Představitelům města proto společně s fotkami makety poslali otevřený dopis.

"Zaujmout stanovisko není lehké. Jdeme proti profesi architekta ve městě, kde bychom všichni chtěli stavět. S plným vědomím a svědomím tak vyjadřujeme obecnější závazek, že takto se dobrá architektura dělat nedá," říká za Klub architektů Olomoucka Martin Lubič.

"Otevřený dopis píšeme v době, kdy investor intenzivně připravuje projekt a zveřejnil dosud jen dvě atraktivní vizualizace objektu, bez dokumentace vazeb na širší okolí," dodávají architekti.

Město půjčí architektům digitální model města

Město jim chce nyní zapůjčit digitální model Olomouce, aby mohli přesněji popsat vliv výškové stavby na panorama historického centra.

"Pro mě by bylo zásadní, kdyby výšková budova měla být vidět z pohledu chodce nebo z domů v památkové rezervaci. Kulisa, kterou by tvořily historické domy a tato výšková budova, by asi vadila každému. Závěry je ale nutné učinit na základě odborných posudků," řekl ČTK primátor Olomouce Martin Novotný.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů.

"To, jak se k projektu město postaví, je zatím zcela otevřené," dodal s tím, že projekt Šantovka Tower posoudí odborníci podle platných pravidel, která se uplatňují u všech podobných investic, přičemž v potaz bude brán i vliv této stavby na panorama historického centra Olomouce.

Společnost SMC Development kritiku architektů odmítá, jedná se podle ní o jednostranný a zavádějící happening, který není podnětem pro diskusi odborníků.

"Zvláště nás překvapuje fakt, že někteří z architektů v roce 2001 v rámci urbanistické soutěže Centrum JIH prezentovali v území čtvrti Šantovka či blízkém okolí vlastní výškovou budovou nebo obdobné projekty jako porotci ocenili. O příčinách takového názorového obratu můžeme jen spekulovat. Stojíme si za tím, že se jedná o prvotřídní architekturu, která do tohoto místa patří a historický ráz města nijak nenarušuje," říká mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Ani protestující architekti se v názorech na věžák neshodnou

Podle Martina Lubiče však jde architektům především o doplnění chybějících informací.

"Ne všichni aktivisté, kteří se podepsali pod otevřený dopis, jsou si stoprocentně jisti, že je zcela špatně, aby tam mrakodrap stál. Je to způsobeno tím, že neexistuje dokumentace a na to jsme chtěli upozornit především," vysvětluje.

V krajském městě již dnes stojí dvě výškové budovy - Regionální centrum v přednádraží a BEA centrum na třídě Kosmonautů. Třetí věžák ve městě by měl být vysoký 75 metrů a vejde se do něj 22 pater s celkem osmdesáti byty. Stavba bude stát zhruba 400 milionů korun a s jejím začátkem investor Šantovky počítá v roce 2014. Hotová by měla být v roce 2015.

Věžáky chceme, ale podle pravidel

Výškové budovy nám ve městě nevadí, chceme je však podle pravidel. I tak by se dal ve zkratce shrnout postoj tří desítek architektů z Olomoucka, kteří poslali primátorovi otevřený dopis. Jedním z nich je i olomoucký architekt Martin Lubič.

Opravdu vámi pořízené fotografie dřevěné makety odráží skutečnost? Přeci jen bronzový model města je plochý, zatímco skutečné centrum je členité...
Jde o pracovní záležitost, chtěli jsme, aby si lidé uvědomili skutečnou hmotu mrakodrapu. Nicméně myslím si, že se nám vše povedlo vypočítat téměř přesně. Fotky avizují pravděpodobnost, jak mrakodrap z centra uvidíme. Jeho pozicí jsme si jisti. Uvidíme, jak bude věžák vypadat na digitálním modelu.

Na tom, který vám slíbilo zapůjčit město?
Ano, pan primátor byl vstřícný a radnice nám půjčí digitální model města tak, abychom mohli vše zdokumentovat a předložit vizualizaci, nákresy a fotografické srovnání toho, jaký je stávající stav a jak to bude vypadat s věžákem.

Vadí vám výškové budovy ve městě?
To není o tom, že bychom řekli, že výškové budovy ve městě nechceme. Já sám se hlásím k tomu, že jsem podporoval stavbu mrakodrapů na Wolkerově ulici v areálu bývalých sladoven. Pavel Pospíšil, který je pod dopisem také podepsaný, zase navrhl výškovou budovu zhruba v místech, kde dnes stojí Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého. Byla ale jinak vysoká a především na jiném místě, mimo ochranné pásmo.