Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Šantovka Tower je hazard se siluetou Olomouce, ozvali se kritici

  • 5
Debata ohledně plánu na stavbu olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower vzbuzuje velké emoce. Své výhrady proti stavbě, která má výškou vyrovnat věž historické radnice, dalo ve středu najevo občanské sdružení Za krásnou Olomouc.

"Jsme přesvědčeni, že stavba mrakodrapu na území druhé největší památkové rezervace v republice, navíc zapsané v seznamu UNESCO, byť ne jako celek, není v zájmu tohoto města, a dokonce že odporuje platné legislativě této republiky," řekl člen sdružení Alexandr Jeništa.

Podle jeho slov je postavení pětasedmdesátimetrového mrakodrapu v blízkosti centra v rozporu se zásadami Ministerstva kultury České republiky i odboru koncepce a rozvoje magistrátu města.

Členové sdružení kritizují plány na stavbu Šantovka Tower hned v několika bodech. Jednak se jim nelíbí, že podle nich investoři a architekt nerespektují stanoviska výše zmíněných orgánů, a také odsuzují zasazení stavby na plánované místo.

"Kontext ta stavba nerespektuje ani v nejmenším. Investoři poukazují i na to, že stavba mrakodrapu není v rozporu se současným územním plánem. S tím ale nesouhlasíme, protože územnímu plánu je nadřazena vyšší dokumentace. Nelze postavit stavbu, která je proti zásadám územního rozvoje, byť by byla v souladu s územním plánem," míní Jeništa.

Stavba je dle sdružení na město jako je Olomouc příliš vysoká

Jeništovi se také nezamlouvá, že je stavba výškové budovy prezentována jako hotová věc, i když investor pouze požádal o zahájení územního řízení. Potřebná razítka chtějí investoři začít shánět v nejbližší době - tedy ještě za trvání současného územního plánu, neboť ten nový po zásahu ministerstva kultury s dalšími výškovými budovami nepočítá (více čtěte zde).

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů.

Sdružení se nelíbí ani zveřejněný údaj výšky budovy - 75 metrů. Hlavní architekt Robert Bishop z britské architektonické kanceláře Benoy totiž před časem uvedl:

"Jde o středně vysokou budovu navrženou tak, aby do tohoto prostředí zapadla. Domnívám se, že jde o velký přínos pro architekturu Olomouce."

Podle Jeništy je však toto sdělení nesprávné. "To se musí posuzovat vždy podle toho, kde se stavba bude stavět. Na Olomouc v kontextu její výškové hladiny, je to stavba vysoká, nemůže se porovnávat se skutečnými velkoměsty, jakými jsou například Londýn nebo Chicago," oponuje.

Snažíme se zabránit katastrofě, říká člen sdružení

Architekt Bishop také tvrdí, že díky mrakodrapu vznikne kolem města koruna z dalších výškových prvků.

Nejvyšší budovy v Olomouci

1. Katedrála svatého Václava - 100,65 m
2. Věž radnice - 75 m

(Šantovka Tower) - 75 m

3. Morav. vys. škola - 74 m
4. Klášterní Hradisko -72 m
5. Region. centrum - 71 m
6. Katedrála sv. Václava (přední věže) - 68 m
7. Kostel sv. Cyrila a Metoděje - 65 m
8. Červený kostel - 55 m
9. Kostel sv. Mořice - 46 m

Historik architektury a člen sdružení Za krásnou Olomouc Rostislav Švácha ale míní, že Šantovka Tower ohrozí pohled na město více než mrakodrap na třídě Kosmonautů.

"Snažíme se zabránit katastrofě a hazardu. Siluetu města ohrožuje podnikatelský podnik, historickou siluetu přitom chrání veřejný zájem," říká Švácha.

Historik umění a kurátor Muzea umění Jakub Potůček zase argumentuje příklady jiných historických měst.

"Například ve Štýrském Hradci nestojí žádná výšková budova v blízkosti centra města, dbají tam na přísná pravidla ohledně zachování dědictví," popisuje Potůček a dodává, že Londýn se údajně dostal už na třecí plochu mezi zachováním historického rázu centra a modernismem. Vídeň pak stavbu některých výškových budov přesunula na okraj města.