Všech pět stran v Moravském Berouně získalo prakticky stejný počet hlasů. Ilustrační foto

Všech pět stran v Moravském Berouně získalo prakticky stejný počet hlasů. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kuriózní pat v Moravském Berouně: pět stran se vtěsnalo do rozmezí 623 hlasů

  • 0
Pět stran, 15 zastupitelů. Počty, které nabízejí řadu variant, z nichž se jako nejméně pravděpodobný jeví pat. Omyl. Voliči v Moravském Berouně rozdali politikům karty nevídaným způsobem - všechny strany dostaly takřka stejně hlasů. Při tomto počtu stran je to zřejmě nejvyrovnanější výsledek letošních voleb.

Nevídaná "remíza" znamená, že každá z pěti stran, které šly v Moravském Berouně do voleb, bude mít tři zastupitele. Už teď je také jasné, že najít cestu k funkční koalici bude pořádná dřina. Podle lídrů budou povolební jednání napínavá. Mimo jiné i proto, že si každá z pěti "jedniček" brousí zuby na křeslo starosty.

První jednání o novém uspořádání se rozběhla už v neděli dopoledne. "Nic není uzavřené, výsledky voleb jsou u nás velmi těsné. Jednání jsou a budou obtížná," popsala situaci Miroslava Šestáková, která vedla kandidátku vítězné Strany pro otevřenou společnost (SPOS).

Stejně hlasité slovo bude mít v zastupitelstvu i ODS, Hnutí za zodpovědný rozpočet a oddlužení města Moravský Beroun, KSČM a ČSSD. Přitom první a poslední stranu ve výsledcích dělilo jen 623 hlasů. A například druhé komunisty dělilo od vítěze pouhých 128 hlasů (podrobné výsledky z Moravského Berouna si prohlédněte zde).

Čeká se i v Hranicích, Šternberk má nejspíš jasno

Zajímavě se situace rýsuje také v Hranicích, kde za sebou v těsném závěsu skončily tři strany – ČSSD, sdružení Hranice 2000 a KSČM. Za nimi pak se pak řadí ODS, KDU-ČSL, Věci veřejné, Sdružení nestraníků a Změna pro Hranice.

"Povolební vyjednávání se teprve rozbíhají. Byli bychom určitě rádi, kdyby se nám podařilo vyjednat středopravicovou koalici. Naše první kroky tedy povedou k jednání s ODS a s dalšími stranami z pravé strany politického spektra," řekl včera lídr Hranice 2000 Vladimír Juračka.

Na podobě případné koalice se zřejmě nebudou mít problém shodnout lídři tří nejsilnějších stran ve Šternberku: ČSSD, nezávislých a ODS, tedy dle konečného pořadí.

Sami si pochvalují model, který na šternberské radnici fungoval už před volbami. K jejich koalici tehdy patřili také lidovci, kteří v další spolupráci nevidí žádný problém. O pozici starosty má pak ve Šternberku zájem jak Pavel Stonawský, který stojí v čele nezávislých, tak dosavadní starosta Jaromír Sedlák z ODS.

V Uničově vyhrála ODS. A chce velkou koalici

Jediným městem v Olomouckém kraji, kde vyhrála volby ODS, je nakonec Uničov. "Cítíme se být morálními vítězi, ale samozřejmě vzhledem k počtu pěti mandátů jsme na tom stejně jako KDU-ČSL a ČSSD. S oběma stranami jsme již jednali a zatím uvažujeme o velké koalici," poznamenal už v neděli odpoledne nynější místostarosta Dalibor Horák, jednička místní ODS.

Horák současně nevyloučil, že by tři vítězné strany přizvaly do koalice i některou z menších, které ve městě bodovaly. "Nepřipadá v úvahu pouze vyjednávání s KSČM," upřesnil Horák.

V Litovli, kde zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů, rovněž začali zástupci stran jednat hned v neděli. S ohledem na výsledky voleb ale podle nich nebude sestavení koalice snadné. Oproti předchozím čtyřem rokům se na místním politickém hřišti objevila nová strana – Sdružení nezávislých kandidátů Občané a sportovci Litovelska. A hned získala pět mandátů.

Stejně mají i druzí sociální demokraté. Šest mandátů má SNK, což je ale o tři méně než v předchozích volbách. Dva zastupitele takto "ztratila" i ODS a o jednoho přišli lidovci i komunisté. V konečném součtu 25 zastupitelů tak vzniklo několik možností na sestavení "vlády". Možné také je, že starostou bude popáté v řadě 79tiletý Vojtěch Grézl.

, , ,