Do jižních Čech mířilo v uplynulých letech na dovolenou z Olomouckého kraje nemálo lidí. Kvůli záplavám ale zájem drasticky opadl a naopak silně vzrostl například o Jesenicko. (Ilustrační snímek)

Do jižních Čech mířilo v uplynulých letech na dovolenou z Olomouckého kraje nemálo lidí. Kvůli záplavám ale zájem drasticky opadl a naopak silně vzrostl například o Jesenicko. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hanáci jezdili odpočívat i do jižních Čech, kvůli záplavám budou „doma“

  • 0
Pronajímatelé chat a chalup v Olomouckém kraji se těší na velmi výdělečné léto. Cestovní agentury totiž hlásí drastický pokles zájemců o jindy jednu z nejžádanější destinací - jižní Čechy. Důvodem jsou nedávné povodně. Zájem turistů je až o 70 procent nižší než v jiných letech. Lidé ze střední Moravy tak zůstanou "doma".

Do jižních Čech dosud každoročně mířily ze střední Moravy tisíce lidí. Tradičně velmi žádané bývají hlavně chaty na Třeboňsku, Jindřichohradecku nebo Českokrumlovsku. Jenže letos je vývoj odlišný.

"Samozřejmě všechno má své důvody. V tomto případě hrají velkou roli povodně v jižních Čechách," vysvětlila Alena Klimešová, majitelka agentury Chatař, která zprostředkovává pronájmy rekreačních objektů po celé republice.

"Je velmi složité lidem vysvětlit, že konkrétní lokalita nebyla zasažena, takže zájem o jižní Čechy od zájemců z Olomouckého kraje poklesl odhadem o více jak 70 procent. Část z nich využije chaty na střední Moravě," shrnula Klimešová.

Ze situace naopak těží majitelé chat v Olomouckém kraji, o které je letos nebývalý zájem. Často jsou už obsazené na celé prázdniny.

"Pobyty jsou v této chvíli prodané zhruba ze dvou třetin a ty jsou už také zaplacené. To je v době, kdy spousta lidí kupuje pobyty ve slevách na poslední chvíli, velmi dobré," podotkla Klimešová.

Odliv turistů po povodních si už několikrát prožilo i Jesenicko

Podobnou situaci z pohledu "chatové" turistiky, jakou nyní prožívají jižní Čechy, zná z minulosti třeba Jesenicko. Po povodních v roce 1997 i o několik let později tam dramaticky poklesla návštěvnost.

"Takové katastrofy se vždy vztáhnou automaticky na celou oblast. Na Jesenicku to známe dobře. Poslední blesková povodeň postihla jen pár obcí, ale lidé nepřijeli ani tam, kde voda vůbec nebyla. Nepomohlo žádné ujišťování," potvrdil šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.

Nejnabitějším prázdninovým týdnem v Jeseníkách je období od 27. července do 3. srpna, kdy jsou téměř všechny chaty obsazeny.

"Přelom prázdninových měsíců je vždy pro turisty nejzajímavější. Počítají s nejpříjemnějším počasím, což ale v posledních letech příliš nevychází," upozornila Klimešová.

Řada lidí ještě čeká s dovolenou na slevy

Zbývající volné termíny se podle ní budou postupně doplňovat i díky slevám, na které mnozí lidé čekají. Na střední Moravě jsou pro turisty, kteří chtějí strávit část prázdnin v klidném prostředí na chatě nebo chalupě, nejatraktivnější právě Jeseníky a z nich konkrétně osada Kouty nad Desnou nebo Ostružná.

Na Zábřežsku pak láká "chataře" tradičně nejvíc Bušínov, na Šumpersku zase Bedřichov nebo Mladoňov. V jižní části regionu se podle Klimešové velmi dobře obsazují chaty v oblasti Seničky nebo Hrubé Vody a žádané jsou chaty v osadě Měrotínek.

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky odhaduje, že lidé přijíždějící v létě do oblasti na chaty a chalupy, tvoří zhruba pětinu všech turistů.

"Je vidět, že zdejší majitelé chat a chalup se snaží vytvořit lidem dobré zázemí. To je vedle turistických atraktivit a zajímavostí v oblasti Jeseníků pro lidi vyhledávající v létě pobyt na chatách a chalupách důležité," ocenil šéf sdružení Jan Závěšický.