Lázně z Olomouckého kraje včetně jesenických Priessnitzových léčebných lázní (na snímku) doufají se změnou vyhlášky v lepší časy.

Lázně z Olomouckého kraje včetně jesenických Priessnitzových léčebných lázní (na snímku) doufají se změnou vyhlášky v lepší časy. | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Proklínaná vyhláška končí, lázně z Olomouckého kraje vyhlíží lepší časy

  • 0
Lázeňství obvykle pomáhá léčit pacienty, teď však samo vyhlíží „ozdravnou kúru“ v podobě snad ekonomicky silnějšího a stabilnějšího období. Brzy totiž přestane platit vyhláška, která utlumila rozsah lázeňské péče a s ním i tržby léčebných areálů.

Odbourání dalších restrikcí v lázeňství pomůže četným lázním na střední Moravě a v Jeseníkách i jejich pacientům. Lázně očekávají příští rok větší tržby, protože se prodlouží ozdravné pobyty, které pojišťovny hradí. Přestává totiž platit ministerská vyhláška, která několik posledních let tlumila rozsah lázeňské péče omezením diagnóz a u jiných zkracovala hrazené pobyty ze čtyř týdnů na tři.

Lázně tak v minulých letech ze všeho nejvíc počítaly ztráty v řádu až desítek procent ročně. Od nové úpravy si proto hodně slibují. Takzvané křížkové pobyty totiž pořád tvoří většinu tržeb a samoplátci výpadek nikdy zcela nenahradili.

„Omezení hrazené lázeňské péče změnou indikačního seznamu v roce 2012 nutně vedlo k poklesu pojištěnců, a tím i tržeb,“ uvedl výkonný ředitel Lázní Teplice nad Bečvou Jiří Vitík. Podle něj se s tím bývalé vedení snažilo vyrovnat posílením samoplátcovských pobytů orientovaných na firemní klientelu a wellness pobyty.

„To ale znamenalo určitý odklon od tradičního poslání lázní a ty stejně hospodařily dál se ztrátou. Nyní se snažíme vrátit dominantní orientaci na poskytování lázeňské léčebné rehabilitační péče. S podporou změn ve prospěch lázeňství v průběhu roku se nám podařilo zastavit pokles počtu klientů a naopak meziročně docílit jejich nárůst, což se samozřejmě pozitivně projevuje i v tržbách,“ řekl Vitík.

Lidé po operacích mohou opět do lázní až na čtyři týdny

Ten vítá i další očekávané změny v poskytování hrazené léčebně rehabilitační péče v příštím roce.

„Budou především znamenat návrat čtyřtýdenních pobytů v klíčových indikacích řešících pooperační stavy. Důležité je, že ve prospěch pacientů budou upravena pravidla pro opakované lázeňské pobyty. Tím dojde k částečnému návratu k situaci před účinností aktuálně platného indikačního seznamu, omezeného v roce 2012,“ vysvětlil Vitík. Pozitivní dopad prodloužení pobytů vidí i u pacientů.

„Z ryze medicínského pohledu budou mít čtyřtýdenní léčebné pobyty nesporně větší dopad na rychlejší rekonvalescenci pacientů,“ prohlásil šéf teplických lázní, kde se léčí především pacienti s nemocemi srdce, oběhového a pohybového aparátu.

Ve Slatinicích už se dostali ze ztráty a vyhlíží lepší časy

Rovněž v Lázních Slatinice na Olomoucku očekávají, že propad ekonomiky v důsledku končících restrikcí v lázeňství je pryč.

„Letos jsme se dostali ze ztráty a i příští rok čekáme další navýšení tržeb,“ sdělil místopředseda představenstva Ivo Janál. Přes propad ekonomiky v minulých letech, který restrikce způsobily, Slatinice investovaly do nového lázeňského domu.

„Ukazuje se to jako dobrý krok, protože jsme lépe připraveni na nárůst počtu pacientů, který čekáme v příštím roce,“ řekl Janál, který prodloužení pobytů u závažnějších diagnóz na čtyři týdny vidí také jako užitečné.

„Někteří pacienti potřebují k rekonvalescenci delší dobu. Řada z nich si dokupovala další týden, protože to potřebovali. Pro pacienty bude velmi dobré, když jim pojišťovna zaplatí další týden navíc,“ poznamenal místopředseda slatinických lázní, kde s úspěchem léčí nemoci pohybového ústrojí, nervové nemoci nebo kožní problémy.

Lázním v Bludově pomohlo spíše zrušení regulačního poplatku

Ředitel Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku Roman Provazník vidí v dalších očekávaných změnách v lázeňství větší jistotu.

„Už zrušení regulačních poplatků a navýšení plateb od pojišťoven přineslo pozitivní efekt. Je také důležité, že nový ministr zdravotnictví před časem deklaroval podporu lázeňské léčby. Přínos pro lázně a pacienty budou mít také další očekávané změny,“ řekl Provazník, jehož lázně se zaměřují především na onemocnění dýchacího aparátu, kožní a duševní nemoci.

To lázně v Bludově, vyhlášené především léčbou dětské obezity a nemocemi pohybového aparátu dětí, dopad změn u hrazených lázeňských pobytů nezaznamenají.

„U nás se léčí především děti a dětské pobyty zůstaly čtyřtýdenní. Pro nás bylo především velkým povzbuzením zrušení regulačního poplatku, po němž v průběhu letošního roku narostl počet klientů ve srovnání s loňskem o polovinu,“ sdělil ředitel bludovských lázní Václav Dvořák.