Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kolik stojí pacienti? Více než 14 milionů za zákeřnou leukemii

  • 0
Patrně nejdražší léčbu prodělala v loňském roce v Olomouckém kraji dívka, jež trpí závažnou poruchou tvorby krve - lymfoidní leukemií. Zdravotní pojišťovnu stála péče o ni více než 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které MF DNES získala od zdravotních pojišťoven.

Nejedná se ovšem o ojedinělý případ. Pacientů, jejichž léčení si vyžádalo částku v řádu milionů korun, jsou v regionu desítky.

Sedmicifernou částku za léčbu dívky, kterou postihla leukemie, vyplatila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). „Dívka z Olomouckého kraje se ocitla na pomyslném druhém místě (co se týče ČPZP, pozn. red.) v rámci celé České republiky,“ podotkla mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

V Olomouckém kraji byla druhým nejdražším loňským pacientem ČPZP žena s diagnózou jiné kardiopulmonální nemoci. Její léčení pojišťovnu přišlo na přibližně 8,5 milionu. Třetí místo obsadil pacient s respiračním selháním, za kterého ČPZP vyplatila více než pět milionů.

Vysoké částky pojišťovny neplatí jen za starší klienty

Tabulky svých nejnákladnějších klientů pravidelně zveřejňuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Za pacienty, kteří se v jejím loňském krajském žebříčku umístili na prvních deseti místech, uhradila více než 44 milionů.

Nejvíc, 7,6 milionu, VZP stála léčba muže z Přerova, který prodělal operaci komplikované skoliózy. Na dalších pět milionů pojišťovnu přišla transplantace srdce muže z Olomouce, přibližně stejnou částku pak léčení muže ze Šumperka trpícího genetickou poruchou srážlivosti krve.

Jak ukazují data VZP, extrémně vysoké částky pojišťovny neplatí jen za starší klienty. „Mezi deseti nejnákladnějšími jsou pacienti ve věku od ročníku 1947 do ročníku 2015,“ upřesnil mluvčí VZP Oldřich Tichý. V případě nejmladšího pojištěnce šlo o výdaje zhruba 4,4 milionu za komplikovaný porod a následnou péči.

Nejdražší klienti stojí milionové částky i další pojišťovny. Výjimkou není ani . Největší loňský výdaj Revírní bratrské pokladny v kraji činil čtyři miliony korun, které vyplatila v souvislosti s transplantací srdce muže z Přerova.

Dalšího bezmála 2,5 milionu pojišťovna vynaložila na péči o mladou ženu z Olomouce s diagnózou akutní lymfoblastické leukemie, 2,4 milionu na muže z Přerova s respiračním selháním.

Operace hemofiliků prodražuje speciální lék na krev

Až sedmiciferné částky vynakládá na nejnákladnější klienty i Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). „Diagnózy se neliší od ostatních pojišťoven, ostatně stejně tak jako výše nákladů na léčbu. U VoZP je nutné také dodat, že platí náročnou léčbu některých novodobých válečných veteránů, kteří byli zraněni na vojenských misích,“ podotkl Richard Medek z Vojenské zdravotní pojišťovny ČR.

K nejdražším pacientům patří lidé, kteří trpí zmiňovanou genetickou poruchou srážlivosti krve. „Výše nákladů souvisí s množstvím speciálního léčivého přípravku, který dotyční musejí užívat. Například operace, která by u jiného klienta byla relativně banální, u těžkého hemofilika výrazně zvyšuje náklady na lék, který pacient musí brát, aby nevykrvácel z operačních ran,“ uvedl mluvčí VZP.

Doplnil, že právě hemofilií trpí vůbec nejnákladnější loňský klient Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za muže z Plzeňského kraje VZP loni zaplatila bezmála 56 milionů.

Extrémně vysoké částky pojišťovny hradí také za léčbu leukemie, metabolických poruch či plicní hypertenze. Mezi zákroky vedou složité transplantace.