Gabriela Abrmanová sama poznala, jak umí pijavice pomoci. Nyní léčbu s jejich...

Gabriela Abrmanová sama poznala, jak umí pijavice pomoci. Nyní léčbu s jejich pomocí sama propaguje. | foto: Petra Klimková, MF DNES

Žena roky marně léčila hnisavou ránu, pijavice problém vyřešily za den

  • 5
Jako absolventka teoretické a fyzikální chemie mohla dnes Gabriela Abrmanová z Kelče na Hranicku sedět v laboratoři a vyvíjet nové léky na chemické bázi. Ona se však vydala opačnou cestou. Lidem pomáhá pomocí přírodních metod. Patří mezi ně i takzvaná hirudoterapie - léčba pijavkou lékařskou.

O tom, jaké „zázraky“ pijavky dokážou, se Abrmanová přesvědčila na vlastní kůži poté, co u ní nezabírala klasická léčba. „Po nehodě jsem měla problémy s ránou, která i po operaci neustále hnisala. Pijavky po jedné aplikaci vyřešily to, co se klasické medicíně nedařilo asi devět let,“ tvrdí.

„To, že znám biochemický účinek mnohých léků, vedlo k tomu, že jsem vždycky hledala alternativu. U pijavek mě zajímal mechanismus účinku. Když jsem zjistila, jaké látky jejich sliny obsahují, přišlo mi to naprosto neskutečné. Říkala jsem si, proč je nevyužíváme, když tato metoda nemá vedlejší účinky,“ dodává jedna z českých průkopnic znovuobjevené léčby.

Hirudoterapie je metoda stará už tři tisíce let. Pochází ze starověkého Egypta. Traduje se například, že díky pijavicím otěhotněla královna Kleopatra. Češi, stejně jako například Němci, Rakušané či Američané, dnes vlastně objevují již kdysi objevené a později zatracené.

„Odpor Čechů k pijavicím přišel po první světové válce, s pozdějším nástupem antibiotik a ‚vědeckých‘ metod,“ popisuje Abrmanová.

V některých zemích jsou pijavice dodnes hojně používané

Naopak například Poláci nebo Maďaři na pijavice nikdy věřit nepřestali. Také v Rusku se pijavice používají nepřetržitě od 17. století.

„Jsou tam dokonce kliniky, kde vám odborně vyškolení lidé přikládají pijavice pod dohledem lékařů. V ordinaci se za den vystřídá až dvě stě lidí,“ vypráví Abrmanová. Jak dokazují zkušenosti léčitelky, této praxi je Česká republika ještě hodně vzdálená.

„Spousta lékařů, zdravotnického personálu a jejich rodinných příslušníků na pijavice chodí. Sami to popisují tak, že chtějí být zdraví a že to, co dělají v práci, je byznys. Své pacienty doporučí na pijavice jen výjimečně,“ líčí Abrmanová.

Pacient dostane na tělo až dvanáct pijavic, přisátí je bezbolestné

Jak taková aplikace pijavic vlastně vypadá? „Jedno ‚sezení‘ trvá dvacet minut až hodinu a půl, podle toho, jaký má člověk problém,“ popisuje léčitelka.

Během jedné aplikace se přikládá až dvanáct pijavic. Toho, že přisátí pijavic bolí, se lidé bát nemusejí. Sliny pijavek mimo jiné obsahují analgetika i anestetika, díky nimž člověk bolest necítí.

Léčivou složku tvoří koktejl bioaktivních látek, které pijavice do pacienta vypustí.

„Ne všechny jsou už prozkoumané, ale je mezi nimi spousta enzymů nebo antibiotika... Účinek pijavic je založený na tom, co do vás pustí, ne na tom, že sají krev,“ dodává Abrmanová.