Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s...

Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou a dalšími závažnými onemocněními centrální nervové soustavy. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucká nemocnice má špičkové centrum pro léčbu roztroušené sklerózy

  • 0
Fakultní nemocnice v Olomouci ve středu otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Prostory, do kterých nemocnice sama investovala jeden a půl milionu korun, nabídnou pacientům především větší komfort a možnost absolvovat většinu potřebných vyšetření na jednom místě.

"Když jsem se stala pacientkou centra, stáli jsme na chodbě a za námi byly kartotéky. Kdo měl nějaké potíže, neměl si ani kam sednout. Postupem času jsme docílili toho, že kartotéky zmizely a byly tam aspoň židličky," popsala Jana Nakládalová z regionální organizace Unie Roska v České republice. Ta sdružuje právě pacienty s roztroušenou sklerózou.

Ale ani to nebylo nestačilo. "Já když sedím, musím mít jednu nohu téměř nataženou a když přijel někdo na vozíku, bylo málo prostoru," dodala pacientka.

Právě nevhodné podmínky stály za snahou prostory opravit. Ty současné jsou dobře dostupné díky bezbariérovému přístupu. Pacienti také mohou využít nájezdovou rampu a dva výtahy. Bezbariérové je i sociální zařízení centra.

Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela zrekonstruované centrum pro pacienty s...

"Onemocnění centrální nervové soustavy jsou zpravidla provázena potížemi s hybností a právě s ohledem na to jsme se snažili naše centrum modernizovat. Tito pacienti mají nyní na stejném podlaží k dispozici čtyři nově upravené vyšetřovny, elektrofyziologickou a likvorovou laboratoř pro diagnostiku, probíhá zde i vyhodnocování snímků z magnetické rezonance. Tedy všechny základní vyšetřovací metody prakticky na jednom místě," uvedl přednosta Neurologické kliniky FN Olomouc Petr Kaňovský.

Podle Nakládalové, která s diagnózou žije už osm let, je nové centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou doslova darem.

"Máme tu místo, je tu světlo a máme tu záchody. Ty samozřejmě byly i dříve, ale byly dole v přízemí, zatímco některé vyšetřovny byly až ve třetím patře. Vím, že rehabilitace by při roztroušené skleróze měla být, ale zase abychom běhali jak křečci nahoru a dolů, to nešlo. Říkali jsme tomu, že když se vyškrábeme do třetího poschodí, vlastně nemáme roztroušenou sklerózu a jsme zdraví," říká dnes s úsměvem.

V Olomouci nabízí i biologickou léčbu

Olomoucké centrum je v kraji jediným, na Moravě pak pacienti mohou využít podobných služeb ještě v Ostravě, ve Zlíně a v Brně.

"Naše pracoviště je vedle pražské Všeobecné fakultní nemocnice jedním ze dvou předních center v České republice, která umožňují časnou diagnostiku a terapii roztroušené sklerózy," řekl vedoucí lékař Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění Neurologické kliniky FN Olomouc Jan Mareš.

Léčba zahrnuje moderní terapeutické postupy včetně biologické léčby, která je velmi nákladná, ale u mladých nemocných oddaluje invaliditu a umožňuje jim zapojit se do běžného života. Léčba jednoho pacienta podle Mareše může ročně stát až tři sta tisíc korun.

V olomouckém centru se v současné době léčí přes dva tisíce pacientů s tímto závažným onemocněním, výjimkou nejsou ani děti. Nejčastěji je však onemocnění diagnostikováno u mladých lidí mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života.

"V České republice trpí roztroušenou sklerózou zhruba 19 tisíc lidí. Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému - mozku a míchy, které negativně ovlivňuje řízení celé řady tělesných, mentálních i psychických funkcí. Roztroušená skleróza je nevyléčitelná nemoc, ale její průběh se dá ovlivnit zejména při časné dostatečné léčbě," doplnil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.