V roce 2008 se nad areálem rozpoutala bouře, nyní se však stahují mračna nad budoucností celého festivalu Zahrada.

V roce 2008 se nad areálem rozpoutala bouře, nyní se však stahují mračna nad budoucností celého festivalu Zahrada. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Legendární festival Zahrada možná skončí, ubližují mu „černé“ stánky

  • 9
Legendární festival Zahrada v Náměšti na Hané se letos možná koná naposledy. Folková přehlídka totiž ztrácí návštěvníky a kvůli "podnikavcům" i sponzory. Organizátoři proto zvažují, že 22. ročník historii slavného festivalu uzavře.

I na tuto obří kulturní akci dolehla finanční krize. Zahradě, která se koná nepřetržitě 22 let (v Náměšti od roku 1998), ubývá návštěvníků a odklánějí se od ní i sponzoři. Předloni přitom obec investovala do zázemí pro účinkující milion korun.

Pokud festival skončí, díl viny podle organizátorů ponesou také obyvatelé Náměště. Ti se totiž na festivalu přiživují tím, že pronajímají své zahrady nepovoleným stánkařům nebo na nich sami v době festivalu nabízejí občerstvení. Právě kvůli tomu přišel už loni festival o hlavního sponzora a poprvé ve své historii skočil v červených číslech.

Festival Zahrada

V Náměšti na Hané se koná od roku 1998, kdy se přestěhoval ze Strážnice na Hodonínsku. Postupně se z něj vyvinul největší multikulturní festival v Česku. Na čtyřech scénách už se nehraje jen folk, blues nebo spirituály, ale také world music, etno a jazz.

Na letošním ročníku (1. - 4. 7.) vystoupí asi 130 skupin a sólistů. Představí se také 40 nejlepších z téměř 300 kapel z výběrového Konkursu Zahrady. Mezi hlavní hvězdy patří Vlasta Redl, který přijede s novou kapelou, Robert Křesťan a Druhá tráva, Jablkoň a poprvé na festivalu zahraje Tomáš Klus.

Festival má rozpočet asi 3,5 milionu korun. Loni čtyřdenní akci navštívilo asi 5 tisíc lidí denně.

"Vloni to dopadlo velice špatně. I když se Olomoucký kraj staví k festivalu čelem a hodně nám pomáhá, sponzoři jsou pro nás zásadní," řekl dramaturg Michal Jupp Konečný. Dodal, že kdyby Zahrada zůstala bez sponzorů úplně, museli by organizátoři zdražit čtyřdenní permanentku ze 740 na 1 600 korun. "A to by těžko do Náměště přijely davy lidí," podotkl Konečný.

Sponzora odradily nepovolené výčepy

Posledního velkého sponzora Zahrady - Velkopopovický pivovar - odradil fakt, že na soukromých zahradách u frekventované uličky mezi hlavní scénou v amfiteátru a takzvanou Kapličkou se kromě stánkařů s drobnými suvenýry objevily i stánky s pivem. "Točilo se tam asi osm druhů jiných piv. Když hlavní sponzor nemá výtoč, tak se neudrží," vysvětlil Konečný.

Pořadatelé festivalu spolu s náměšťskou radnicí letos přišli s opatřením, které má situaci zachránit - zaslepí uličku mezi Kapličkou a amfiteátrem, kudy dosud proudily davy lidí a potencionálních zákazníků nepovolených stánků s pivem. I když to znepříjemní cestu i návštěvníkům (budou muset oklikou kolem zámku), festival tak chce udržet letošního sponzora - brněnský pivovar. "Jestli ani tento sponzor nevydrží, tak Zahrada v Náměšti je možná letos naposledy," dodal Konečný.

Starostka Náměště na Hané Marta Husičková si neumí obec bez festivalu představit. "Je to pro nás nejen prestižní záležitost, ale co bychom také dělali s areálem amfiteátru? K ničemu jinému než folkovému festivalu se nehodí," podotkla.

Na starostku přišlo trestní oznámení a dostává anonymy

Nic jiného než Zahrada a pak srpnové lidové Hanácké slavnosti se v náměšťském amfiteátru ani nekoná. Konec Zahrady by byl pro obec ranou i z toho důvodu, že každým rokem do areálu investuje statisíce korun, přičemž předloni za milion korun vybudovala zázemí pro účinkující.

Husičková, na kterou už podnikatelé ze zahrad podali trestní oznámení a chodí jí také anonymy, tvrdí, že obec nechce bránit stánkařům, kteří prodávají drobnosti. Vadí jí ale stánky s pivem. "Místní lidé se zřejmě drží hesla: Hanák se stará - Hanák má. Neuvědomují si, že kdyby nebylo festivalu, tak nemají vůbec nic," poznamenala starostka.