HLAVNĚ OPATRNĚ. Chůze po řadě chodníků byla v pondělí možná jen s maximální

HLAVNĚ OPATRNĚ. Chůze po řadě chodníků byla v pondělí možná jen s maximální opatrností, v Olomouci (na snímku) se to týkalo hlavně okrajových částí. I tak lékaři na střední Moravě ošetřili desítky zlomenin. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Kvůli ledovce skončily v nemocnicích desítky lidí, chirurgie nestíhají

  • 3
Desítky lidí už skončily v nemocnicích největších měst Olomouckého kraje kvůli tomu, že uklouzly na ledovce a vážně se zranily. Některé komplikované zlomeniny si vyžádaly hospitalizaci nebo akutní operace. Lidí je přitom tolik, že například nemocnice v Přerově posílila personál.

Úrazová oddělení nemocnic v největších městech kraje hlásí několikanásobný nárůst počtu úrazů oproti běžným zimním dnům.

"Lékaři chirurgických ambulancí v Prostějově mají plné ruce práce, už od neděle jsou čekárny téměř nepřetržitě plné zraněných lidí. Jen v pondělí lékaři ošetřili zhruba čtyřicet zlomenin nohou a rukou. V jiné zimní dny přitom ošetří přibližně tři zlomeniny. Je to tedy více než desetinásobný nárůst," shrnula Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel.

Ten v Olomouckém kraji provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Šumperku. V řadě případů tam ošetřili a nadále ošetřují i komplikované zlomeniny, které vyžadují hospitalizaci či dokonce operaci.

"Například v prostějovské nemocnici od rána hospitalizovali už dvanáct pacientů. Čtyři už museli být operováni, další čtyři operace čeká. Lékaři operovali zlomeniny bérce, stehenní kosti či kotníku. Převážně se jedná o pacienty starší šedesáti let," uvedla po patnácté hodině Szotkowská.

V Přerově budou lékaři zlomeniny operovat až do večera

Podobné je to navíc i v Přerově, kde tamní nemocnice kvůli náporu pacientů posílila služby.

"Chirurgické oddělení také muselo rozšířit operační program, a lékaři tak budou operovat komplikované zlomeniny až do večerních hodin," dodala Szotkowská s tím, že celkově tam lékaři ošetřili zhruba čtyřicet pacientů.

Více práce než jindy mají lékaři i v největším zdravotnickém zařízení v kraji - olomoucké fakultní nemocnici.

"Na úrazovém oddělení bylo oproti běžné zimní situaci zhruba o padesát procent více pacientů, kteří měli úrazy způsobené pádem na ledu. V osmi případech šlo o komplikovanější zlomeniny a tito lidé museli být hospitalizováni. Dalších asi třicet pacientů lékaři ošetřili ambulantně,“ shrnul mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Zraněných navíc zřejmě bude stále přibývat, varování před tvorbou ledovky vydané Českým hydrometeorologickým ústavem totiž platí až do půlnoci.