Nejvyššímu počtu útoků čelí v Česku lékaři centrálních či urgentních příjmů a také posádky záchranné služby. Ilustrační foto

Nejvyššímu počtu útoků čelí v Česku lékaři centrálních či urgentních příjmů a také posádky záchranné služby. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Lékaři se kvůli stále agresivnějším pacientům cvičí v sebeobraně

  • 5
Útoků agresivních pacientů přibývá. Záchranáři i lékaři ve všech nemocnicích v Olomouckém kraji čelí stále častěji nejen slovním, ale i fyzickým napadením. Na kurzech se proto učí, jak se v podobné situaci bránit.

Plivance, sprostá slova, urážky i rány pěstí a šťouchance. Tak se pacienti stále častěji odměňují lékařům či sestrám v nemocnicích v Olomouckém kraji. Některá zdravotnická zařízení proto zavedla kurzy, na kterých se jejich zaměstnanci učí, jak krizové situace zvládat. Součástí výuky bývají i základy sebeobrany.

"Fyzických útoků v poslední době přibývá. Loni jsme zaznamenali dvanáct takových napadení," uvedla vedoucí sestra centrálního příjmu šumperské nemocnice Alena Poláchová. Zdravotníci podle ní čelí třeba i ranám pěstí či kopancům, slovní urážky jsou pak téměř na denním pořádku.

Nejčastěji se s takovým chováním ošetřovaných pacientů, popřípadě jejich doprovodu setkávají zaměstnanci "nárazových zón", tedy oddělení přijímajících akutní případy, jako jsou centrální či urgentní příjmy. A také pracovníci na odděleních intenzivní péče, chirurgie a interny.

"Loni ale psychicky nemocný pacient poranil infuzním stojanem dva zdravotníky na neurologickém oddělení. Způsobil jim pohmoždění rukou a krku," poznamenala manažerka kvality Šumperské nemocnice Martina Klimková.

Pacienti jsou stále agresivnější, zatím především slovně

Trend množících se, především slovních ataků potvrdil i mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. "Ročně mají na urgentním příjmu asi čtyři případy fyzického napadení personálu." Daleko výraznější je podle Havrlanta nárůst verbální agresivity. Zaměstnanci urgentního příjmu proto čtyřikrát do roka procházejí školením a psychologickou přípravou pro podobné události.

Kvůli agresivnímu chování nemocných absolvovali nedávno obdobný kurz například i lékaři a sestry nemocnice v Šumperku. Učili se třeba, jak rozpoznat nebezpečné situace nebo jak se co nejúčinněji bránit fyzickému napadení.

"Odborné semináře, ve kterých se zdravotníci učí, jak se agresivním pacientům bránit, pořádají všechny naše nemocnice pravidelně minimálně jednou do roka," nastínila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, pod který v regionu spadají vedle Šumperské nemocnice i ty ve Šternberku, Přerově a Prostějově.

Pomohlo by omezit agresivitu pacientů, pokud by lékaři dostali statut veřejného činitele stejně jako policisté a agresorům by tak hrozil vyšší trest?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 30. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 249
NE
NE 173

S násilnickými projevy se musí někdy potýkat rovněž záchranáři. Před pár lety například duševně nemocný muž železnou tyčí ohrožoval záchranáře a zdemoloval jim sanitku. A nešlo o jediné napadení.

"V roce 2006 jsme proto zavedli ve spolupráci s olomouckou městskou policií kurzy sebeobrany pro naše pracovníky vyjíždějící do terénu na Olomoucku," popsal ředitel krajské záchranné služby Ivo Mareš. O rok později, kdy klesl počet podobných napadení na nulu, školení ukončili. "Jsme ale připraveni, kdykoliv to bude třeba, kurzy obnovit," popsal Mareš.

Oslovení se shodují, že na zdravotníky velmi často útočí lidé pod vlivem alkoholu či drog. Další skupinou jsou pak nemocní s psychiatrickou poruchou. Někdy jsou agresory příbuzní nebo jiný doprovod pacienta.