Z hal v olomoucké čtvrti Neředín, kde sídlilo populární letecké muzeum, už...

Z hal v olomoucké čtvrti Neředín, kde sídlilo populární letecké muzeum, už mnoho nezbývá. Demolice se blíží ke konci. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Populární letecké muzeum už mizí z Olomouce. A možná i z celého kraje

  • 5
V lepším případě v Hlubočkách, v horším na Vysočině nebo v Moravskoslezském kraji. Olomouc definitivně přijde o oblíbené letecké muzeum, které vybudovala před sedmi lety parta nadšenců v bývalých kasárnách v Neředíně. Po výpovědi od města míří jinam a region možná o unikátní atrakci úplně přijde.

Z původních prostor se muselo muzeum vystěhovat, protože mu radnice vypověděla nájemní smlouvu s odkazem na havarijní stav budov. Návrhy provozovatelů expozice, kteří chtěli závady odstranit, město neakceptovalo.

„Výběr, respektive jednání o novém sídle muzea se už zúžilo na Hlubočky a dvě lokality mimo Olomoucký kraj. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo. S výjimkou toho, že nové sídlo nebude v Olomouci,“ řekl ředitel muzea Zdeněk Svobodník.

Krajské město muzeum opouští z finančních důvodů, ale i proto, že se vstřícného kroku ze strany města nedočkalo.

„Olomouc je s letectvím výrazně spjatá, rádi bychom tady zůstali, prostory by se i našly. Jsou ale nad naše možnosti, nezaplatíme je. A pomoc nám nikdo nenabídl,“ podotkl Svobodník.

Poslední záchranou regionu jsou Hlubočky, problémem je cena

V Hlubočkách mají fandové letectví vyhlédnuté výrobní haly někdejší řetězárny, které by potřebám muzea vzhledem k velikosti některých jeho exponátů vyhovovaly.

Historie muzea

Letecké muzeum začalo fungovat v roce 2009 a vzniklo s podporou města. Tehdejší vedení radnice občanskému sdružení 1. letecký školní pluk pomohlo najít vhodné prostory a uzavřelo nájemní smlouvu s ročním nájemným za jednu korunu. Zakladatelé do projektu z vlastních kapes a s pomocí známých investovali asi pět milionů korun.

„Hlubočky jsou také z Olomouce dobře dostupné. Problémem je ale cena, která je pro nás poměrně vysoká. S majitelem se budeme snažit dohodnout na odkupu formou pronájmu, tedy na tom, že bychom cenu v pronájmu spláceli,“ dodal šéf muzea.

Pokud by jednání s vlastníkem zmíněného areálu neskončila dohodou, muzeum pravděpodobně zamíří za hranice Olomouckého kraje.

„V jednání jsou lokality na Vysočině a v Moravskoslezském kraji,“ uvedl Svobodník.

Dvě hlavní atrakce jsou prodané

Hangáry v bývalých kasárnách sovětské armády muzeum po několikaměsíčním stěhování už takřka vyklidilo.

„Bylo to poměrně náročné. Jen v listopadu a prosinci jsme naplnili 50 kamionů. Ještě zbývá odvézt velká letadla, na což jsme zatím neměli sílu. V areálu už ale bourají haly, takže i na ně musí dojít. Na postupu jsme už domluvení s demoliční firmou,“ popsal.

Kdy by lidé mohli exponáty vidět v novém sídle, ale Svobodník v tuto chvíli nedokáže říct.

„Záleží především na tom, kam zamíříme. Dva ze tří areálů, které máme vyhlédnuté, jsou použitelné ihned, třetí potřebuje úpravy. Nějaký čas také samozřejmě potrvá, než nové muzeum vybavíme. Každopádně rozhodnutí, kde se usídlíme, by mělo padnout tento měsíc,“ přiblížil.

Dvě hlavní atrakce - vládní speciály, ve kterých létali prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, a letadlo, jímž přicestovali zlatí hokejisté z Nagana, už ale muzeum nemá. Svobodník je musel prodat mimo jiné kvůli výpadku příjmů ze vstupného v loňské sezoně, kdy muzeum bylo kvůli tahanicím ohledně neředínských hal mimo provoz.

Muzeum nabídlo závady odstranit, město nemělo zájem

Pronájem hangárů po sovětské armádě muzeu vypovědělo ještě bývalé vedení města s tím, že stav objektů neumožňuje další fungování expozice. Případem se zabývali i současní koaliční politici a svým předchůdcům dali za pravdu.

„Panu Svobodníkovi se na rozdíl od jiných nepodařilo získat evropské peníze. Proto je stav muzea takový, jaký je,“ uvedl primátor Antonín Staněk loni v květnu, kdy na případ MF DNES upozornila.

Fandové letecké historie sice s názorem radnice nesouhlasili, nicméně nabídli, že závady odstraní.

„Nebylo nám to nic platné. Jenom se hledaly záminky, proč nás vystěhovat,“ zmínil již dříve Svobodník.

Jiné tak specifické prostory nemáme, tvrdí magistrát

Postoj města tehdy kritizovali někteří opoziční politici. „Přístup radnice je nekonzistentní. Nejdříve muzeu poměrně velkoryse umožnila haly využívat, a potom mu je vzala. Ukazuje to, že vedení města nemá dlouhodobou vizi podpory výstavnické činnosti. To, že se muzeum odstěhuje, je samozřejmě velká škoda,“ řekl zastupitel uskupení ProOlomouc Tomáš Pejpek.

Plochy, na kterých stály haly bývalé sovětské armády v Neředíně, chce město nabízet investorům. Vůči kritice argumentovalo tím, že jeho možnosti, co se týče budov, jsou omezené.

„Letecké muzeum potřebuje specifické prostory. Ty prostě nemáme. Mrzí mě to, ale je to tak,“ uvedl nedávno náměstek primátora Pavel Urbášek.