Zvony z dílny vyznamenané zvonařky z Hané znějí v Hirošimě i na Sibiři

  • 0
Pokračuje v rodinné tradici, zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova vede jako zástupkyně třetí generace. Zde vyrobené zvony zní po celém světě od Japonska přes Spojené státy až po Jihoafrickou republiku. Jeden dostal i papež. A v úterý se dočkala Leticie Vránová Dytrychová státního vyznamenání.

Vránová Dytrychová převzala ve Vladislavském sále Pražského hradu z rukou prezidenta Miloše Zemana vyznamenání Za zásluhy I. stupně, a to za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.

„Je to velmi významné ocenění, kterého si velmi vážím já, celá firma i naše rodina. Jsem třetí generace v naší zvonařské tradici, takže to neberu jako pouze mou zásluhu, ale i jako ocenění dědečka s babičkou a následně maminky. Jde o poctu naší práci,“ shrnula žena, která vede dílnu, z níž pocházejí například zvony bijící na katedrále svatého Víta. 

„Na předávání byl syn a maminka. Bylo to velmi uklidňující a příjemné, nervózní jsem nebyla, byť nějaké menší napětí bylo. Ale mezi přítomnými panovala příjemná nálada. Velmi jsem si to užívala,“ popsala.

Letos se s prezidentem setkala už podruhé

Leticie Vránová Dytrychová se s prezidentem Milošem Zemanem nesetkala při předávání vyznamenání poprvé. V březnu totiž do brodecké zvonařské dílny zavítal v rámci své návštěvy Olomouckého kraje. Majitelka dílny mu tehdy předala kopii anglického lva z 18. století ze zvonoviny - těžítko o velikosti dvacet centimetrů, jež má charakterizovat funkci a sílu prezidenta.

Vyznamenání by podle ní mohlo pomoci i celé firmě. „Samozřejmě je vždy lepší, když je o ní slyšet a je vidět. Takže se dá předpokládat, že by nám to mohlo dát nějaké lepší možnosti. Na druhou stranu se na to určitě nebudeme spoléhat, budeme pracovat dál jako dosud,“ řekla.

„Nyní například dokončujeme zvonkohru pro katedrálu svatého Šebestiána v Bratislavě, kromě toho ještě letos budeme odlévat zvony pro pražskou farnost a další jsou v jednání,“ nastínila Vránová Dytrychová.

Zvony z Přerovska zvoní po celém světě, jeden dostal i papež

Tradice zvonařské dílny Tomášková - Dytrychová sahá do roku 1950, kdy ji v Brodku u Přerova založili Josef a Laetitia Dytrychovi. O patnáct let později zakladatel firmy náhle zemřel, jeho manželka se ale rozhodla v jeho díle pokračovat.

V 80. letech pak rodinnou dílnu převzala Marie Tomášková Dytrychová a roční produkce už tehdy činila zhruba 1 500 zvonů všech velikostí. Nyní vyznamenaná Leticie Vránová Dytrychová je třetí generací brodeckých zvonařů a zvonařek.

Zvony z dílny rodiny Dytrychových zvoní po celém světě, například v japonské Hirošimě, ruském Jakutsku, jihoafrickém Kapském městě, kanadském Vancouveru, ale také v USA, Austrálii, Itálii, Polsku, Rakousku, Německu a dalších evropských státech. Většina produkce ovšem stále nachází odbytiště v České republice a na Slovensku.

Kromě toho firma zhotovila také zvon, který byl darován papeži Janu Pavlu II. při jeho návštěvě Česka.

„Toho si velmi ceníme, na žebříčku je asi nejvýš. Ovšem podobně jsou na tom pro mě zvony na katedrálu svatého Víta, to byla velká prestiž. Ten pocit, že tam ty zvony mohou být třeba i stovky let, to je velmi krásná představa, která hřeje na srdci. Ale obecně každý zvon je jedinečný a má svůj příběh,“ nastínila vyznamenaná žena.