Letošní pálenky v Olomouckém kraji mnoho nebude, úrodu ovoce totiž velmi poničily jarní mrazíky. (Ilustrační snímek)

Letošní pálenky v Olomouckém kraji mnoho nebude, úrodu ovoce totiž velmi poničily jarní mrazíky. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Letošní pálenka bude nedostatkovým zbožím, ovoce leckde zničily mrazy

  • 6
V Olomouckém kraji nečeká příznivce ovocných pálenek dobrý rok. Hlavně v nížinách totiž zničil v květnu veškerou úrodu mráz, a kvůli tomu se tak pálenice zatím rozjíždějí jen velmi pozvolna. A podobně jsou na tom i sadaři, podle kterých bude letošek maximálně průměrný.

První ovoce v kraji již sice uzrálo a lidé vyráží se svými kvasy do pálenic, ale úroda je spíše slabá. "Mrazy, které přišly na začátku května, postihly mnoho sadařů. Škody však mají různý rozsah a postihly různé ovoce podle toho, v jakém místě se který sad nachází," nastínil Jiří Melka z Hospodářského družstva Určice.

"U nás jsme například přišli téměř o celou úrodu švestek a hrušek, sklidíme přibližně jen deset procent původního počtu. Naopak u jablek to zatím vypadá na průměrnou sklizeň," dodal Melka s tím, že ten, kdo má stromy v takzvané mrazové kotlině, nebude mít z úrody nejspíš nic. "Naopak na severu, ve vyšších polohách, budou škody menší, hlavně jabloně to ustály celkem dobře," vysvětlil.

Jeho slova potvrzuje i fakt, že právě pálenice z níže položených míst zatím většinou nemají co pálit. "Zatím jsme ještě nic nepálili. Ani nikdo neměl zájem,může se to ale během dvou dnů změnit," řekl například majitel palírny v Horním Štěpánově Zdeněk Kovář.

Ani Hanácká pálenice Těšetice na tom není lépe. "Ještě jsme nezahájili sezonu, už teď ale víme, že bude spíše průměrná nebo podprůměrná. Někdo ovoce má a jiný ne, záleží na regionu a místu. U lidí, kteří ovoce mají, pak bude hodně záležet také na tom, jak s ním naloží. Zda ho uskladní, nebo nechají zkvasit. I tak to ale na žádné větší pálení nebude," myslí si jednatel pálenice Alexandr Zarivnij.

Nebýt jarních mrazíků, mohla být úroda nadprůměrná

Někde se nicméně už od prvního prázdninového dne pálí. Třešně a višně a to hned půlku týdne. "Zpravidla začínáme v okrese s pálením jako první. Pálenici jsme otevřeli 1. července a pálíme tři dny v týdnu, lidé sem vozí kvasy například z třešní," konstatoval jednatel firmy Lihovar & Likérka ze Stříteže nad Ludinou Tomáš Koláček.

"Během příštích čtrnácti dnů pak začneme postupně pálit třeba z meruněk, broskví, mirabelek, malin nebo jahod. Zájem je zatím obdobný jako v loňských letech," dodal.

I podle něj však bude letošní úroda ovoce spíše průměrná. "Ve srovnání s loňským rokem, kdy byla úroda mimořádně špatná, očekáváme letos takový průměr. Nebýt ale jarních mrazíků, byl by to ale určitě nadprůměr," míní.

A jak vidí úrodu sadaři? Vyhráno nemají zdaleka ani ti, kterým jarní mrazy úrodu nezničily. Ovoce mohou ohrozit například silné deště. "Letos jsme kvůli počasí vůbec nesklízeli třeba třešně, také višní je jen velmi málo. A ty, které sklidíme, jsou spíše na zpracování než na konzumaci nebo do kompotů. Berou si je od nás lihovary," vysvětlila vedoucí sadu Agrochov Jezernice Monika Tylichová.

"Teď ještě čekáme, jaká bude sklizeň trnek, která vypadá o něco slibněji. Meteorologové ale hlásí na příští dny krupobití, které by mohlo úrodu zničit, tak uvidíme," dodala.