Úroda jahod a dalšího ovoce je letos na řadě míst Olomouckého kraje i ve zbytku Moravy velmi špatná. Důvodem jsou hlavně mrazy. (Ilustrační snímek)

Úroda jahod a dalšího ovoce je letos na řadě míst Olomouckého kraje i ve zbytku Moravy velmi špatná. Důvodem jsou hlavně mrazy. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Letošní úroda bude kvůli mrazům bídná, naříkají sadaři a ovocnáři

  • 8
Vyhlídky na dobrou úrodu jahod, třešní, višní, ale třeba i jablek či švestek zkosila nedávná kombinace sucha a nečekaných květnových mrazů. Přišly navíc v situaci, kdy rostliny stěží ustály už dvojí mrazivý zásah: únorový i velikonoční. Někteří ovocnáři v Olomouckém kraji proto čekají jednu z nejsmutnějších sklizní za poslední léta.

Důkazem špatné úrody mohou být už jen ceny jahod či třešní, které se v obchodech stále drží poměrně vysoko, zatímco v minulosti už v této době rychle padaly.

"Naše jahody na prostějovské a olomoucké plantáži zmrzly 18. května. Bylo tu při zemi ráno mínus pět stupňů. Pryč bylo skoro všechno, tak pětadevadesát procent," nastínila například Eva Dostálová z firmy pečující o jahodárny v Olomouci-Slavoníně a v Prostějově.

Lidé tam měli šanci přijít si nasbírat jen pár dnů. "Minulý týden jsme začali a taky skončili. Dosbíralo se jen to, co přežilo," dodala Dostálová s tím, že něco podobného nepamatuje za devětadvacet let práce v oboru.

Ve Skrbni jahody zachránilo zateplení fólií a slámou

Zájemci ochotní sehnout záda a nasbírat si jahody mohou ale uspět ve Skrbni na Olomoucku. Byť ani té se mráz nevyhnul, tak třeba na polích mezi vesnicí a Litovelským Pomoravím směrem na Horku, se podařilo díky zakrytí fólií a zateplení slámou většinu jahod uchránit.

"Sice trochu mrazem utrpěly, ale ne tolik. Končíme s dosbíráním zralých plodů. Pak musíme udělat tak do pondělí přestávku, aby stihly dozrát ty zelené, kterých je ještě spousta. A budeme pokračovat," vysvětlil ve čtvrtek správce statku Skrbeň Stanislav Mišák. Za kilogram nasbíraných jahod tam lidé zaplatí 40 korun.

V součtu ovšem podle tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřiny Homolové čeká moravské ovocnáře smutný rok. Stromy i jahodníky dostaly zabrat díky tři týdny trvajícím únorovým holomrazům.

"Stav porostů byl špatný už po zimě. Pak ale, hlavně na jižní Moravě, dostaly znova zabrat na Velikonoce, kdy už kvetly meruňky, rané třešně nebo višně. A 18. května, což ovocnáři tak pozdě nepamatují, pomrzla další část," popsala Homolová.

Jsou místa, kde z jahod či meruňek nezbylo nic

Na řadě míst nebude z úrody třešní, jahod či meruněk skoro nic. "V Čechách šly velikonoční i květnové mrazy lokálně, tam situace tak špatná není, ale Moravu 'spláchly' od Znojma po Havířov. Hodně poškodil i švestky nebo jabloně," popsala Homolová s tím, že situace se tak liší místo od místa.

To potvrzují slova předsedy představenstva zemědělského družstva Podhradí z Týna nad Bečvou na Přerovsku Rostislava Ováda. "Máme asi třináct hektarů jabloní. Ty moc zasažené nebyly, ale překvapivě nám to lokálně zasáhlo švestky. Máme jich asi šestatřicet hektarů a zhruba pětina v malých plodech je pryč," popsal.

A to i díky tomu, že část květů nebyla opylená, když začal foukat silný vítr a pršet. Po dlouhodobějším suchu začaly plody, které se do té doby udržely, na ranějších odrůdách opadávat.

"Letos počítáme s různorodým výpadkem v ovocnaření. Třeba ve švestkách jsme loni měli kolem 400 tun. Letos odhaduji, že budeme kvůli výkyvům počasí mít tak polovinu," míní Ovád.

Přesnější odhady sklizně budou zemědělci znát během pár týdnů, kdy proběhne obvyklý opad plůdků. Pak bude zřejmé, co skutečně na větvích a stoncích zůstalo. "Kvůli podchlazení z května se nedá odhadnout, jak to dopadne. Jisté ale je, že takovou neúrodu, jaká bude na Moravě, ovocnáři asi dlouho nepamatují," shrnula Homolová.