Obyvatelé Olomouckého kraje obsadili v konkurenci z celé republiky třetí příčku v délce pobytu na nemocenské dovolené. Průměrně stonali více než 53 dní. (ilustrační snímek)

Obyvatelé Olomouckého kraje obsadili v konkurenci z celé republiky třetí příčku v délce pobytu na nemocenské dovolené. Průměrně stonali více než 53 dní. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lidé z Olomouckého kraje jsou třetí v počtu dní na nemocenské

  • 0
Obyvatelé Olomouckého kraje obsadili v konkurenci z celé republiky třetí příčku v délce pobytu na nemocenské dovolené. Průměrně loni stonali přes 53 dní. Doma byli déle pacienti jen ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z informací České správy sociálního zabezpečení.

"V tomto období si lidé pro neschopenky chodí hlavně kvůli onemocněním horních dýchacích cest. Pokud jde o virózu, zůstávají doma zhruba týden, ale pokud jde o nějaké vážnější onemocnění bakteriálního původu, bývá to minimálně čtrnáct dní," uvedl Otakar Svitavský, praktický lékař pro dospělé, který ordinuje ve Stupkově ulici v Olomouci.

Právě onemocnění dýchacích cest stojí podle Správy sociálního zabezpečení za většinou pracovních neschopností.

"Nemoci dýchací soustavy zůstávají nejčastější příčinou vzniku dočasné pracovní neschopnosti, ale zároveň mají nejkratší průběh. K poslednímu září jsme v celé republice evidovali kvůli těmto onemocněním 404 888 ukončených případů dočasných pracovních neschopností. Jedna trvala průměrně 16,21 dne," uvedla Jana Buraňová, tisková mluvčí Správy sociálního zabezpečení.

Dalším nejčastějším problémem, se kterým pacienti do ordinací přicházejí, jsou onemocnění pohybového aparátu.

"Nejčastěji jsou to kloubní potíže či onemocnění zad. V takovém případě samozřejmě bývá neschopenka na delší dobu," doplnil Svitavský.

Neschopenku si do září minulého roku vyřídilo v kraji celkem 49 830 pacientů, kteří dohromady prostonali 2 657 680 dní.

Stejně jako za počet dní strávených doma si třetí příčku v celostátním srovnání vybojovali i ti, které kontroloři v době pracovní neschopnosti nezastihli doma.

Bylo jich celkem 193 z 8 393 provedených kontrol. Zároveň Olomoucký kraj patřil k těm, kde se kontrolovalo nejvíc. Nečekanou návštěvu doma zažil každý čtvrtý pacient.

"Občané, kteří čerpají nemocenské, jsou povinni sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou, dodržovat dobu vycházek stanovenou lékařem a umožnit kontrolu dodržování režimu práceneschopného," upřesnila Buraňová.

Ten, koho kontrola doma nezastihne, může přijít o nemocenskou a zprávu o jeho prohřešku navíc dostane i zaměstnavatel.

Mnozí lidé si proto podle zkušeností lékařů pracovní neschopnost raději vypsat nenechají, i když je jejich stav vážný a hazardují tak se svým zdravím.

"Stává se to v poslední době velice často, lidé se bojí o ztrátu zaměstnání a nemohou si dovolit zůstat doma, tak raději neschopenku odmítnou, i když jsou opravdu nemocní," uvedla olomoucká praktická lékařka Zuzana Snášelová.