Lidé v Olomouckém kraji legálně vlastní čtyřicet tisíc zbraní. Od pistolí a revolverů přes kulovnice až po automaty či střelné zbraně skryté v tužce či telefonu. (Ilustrační snímek)

Lidé v Olomouckém kraji legálně vlastní čtyřicet tisíc zbraní. Od pistolí a revolverů přes kulovnice až po automaty či střelné zbraně skryté v tužce či telefonu. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR a SR

Lidé v Olomouckém kraji mají 40 tisíc zbraní včetně střílejících tužek

  • 9
Na střední Moravě vloni přibyla oproti předcházejícímu roku více než tisícovka legálně držených zbraní. Jejich celkový počet tak dosáhl čísla 40 002. Do součtu přitom nepatří jen běžné pistole, revolvery či kulovnice, ale například i tajné střelné zbraně ukryté v tužce či mobilu.

Zbrojní průkaz má v Olomouckém kraji přes sedmnáct tisíc lidí. Tradiční skupinou těch, u nichž bychom v domácích trezorech našli několik střelných zbraní, jsou myslivci a lovci divoké zvěře.

"Já sám mám doma celkem tři lovecké zbraně," popisuje Jaroslav Horák, vedoucí olomoucké prodejny zbraní společnosti Arms-cz. V kraji pak vedle něj bylo vloni dalších zhruba sedm a půl tisíce lidí, kteří si svůj zbrojní průkaz pořídili právě kvůli odstřelu divokých zvířat.

"Co do množství prodaných střelných zbraní je Olomoucký kraj a s ním i celá Česká republika spíše pod průměrem," nastínil Horák, který při svém srovnání vychází z dat jedné z nejznámějších zbrojovek, firmy Beretta.

"Byl jsem v Itálii na jejich semináři, kde nám říkali, že množství zbraní, které se u nás prodá za rok, koupí během stejné doby jedno střední americké město. Ovšem ve Spojených státech je jejich držení tradice a ústavou dané právo. Pistole či pušky jsou u nich však spíše spotřební zboží, o které se příliš nestarají. Pokud se jim zbraň rozbije, jednoduše koupí novou," vysvětluje.

"Ovšem když například o loveckou zbraň pečujete, vydrží vám bez nadsázky na celý život. Tak to funguje u nás. Zvláště lovci a myslivci ke svým zbraním získají mnohdy až nostalgický vztah, častokrát se i dědí. Já si například svoji první loveckou zbraň koupil v pětadvaceti a nemám v úmyslu se jí už zbavit," dodává.

Více než pistole se kupují pepřové spreje, říká prodejce zbraní

To samé pak podle Horáka platí i u lidí, kteří mají zbrojní průkaz kvůli své osobní ochraně. V Olomouckém kraji jich vloni bylo přes dvanáct tisíc.

Zbraně v číslech

Registrované zbraně v Olomouckém kraji
2010: 40 002
2009: 38 750

Držitelů zbrojních průkazů
Olomoucký kraj
2010: 17 137
2009: 17 316

Česká republika
2010: 311 876
2009: 310 148

Počet zbraní v sousedních krajích (2010)
Moravskoslezský: 43 195
Zlínský: 36 788
Jihomoravský: 77 618
celá ČR: 700 551

Druhy zbraní v Olomouckém kraji (2009)
Vojenské, automatické a zákeřné: 47
Krátké (povětšinou revolvery a pistole): 13 467
Dlouhé (lovecké a sportovní dlouhé): 26 488

Zbrojní průkazy v Olomouckém kraji (2010)
sběratelské účely: 4 103
sportovní účely: 7 253
lovecké účely: 7 453
k výkonu povolání (obecní strážníci, bezpečnostní agentury): 4 270
k ochraně života či majetku: 12 486
k pyrotech. průzkumům: 1

Pozn.: Jeden člověk může být zároveň držitelem více skupin zbrojních průkazů. Příslušníky ozbrojených sborů (policie, armáda) statistika nezahrnuje.

zdroj: Policie ČR

"K péči o zbraň je pak vede i cena, kterou za ni zaplatili. Základ pro koupi revolveru či pistole začíná velmi zhruba na pěti tisících korun. Na takovou Berettu je už potřeba kolem třiceti tisíc," přemítá Horák.

"Ovšem častěji než pistole či revolvery si u nás lidé v Olomouci na svoji obranu kupují spíše pepřové spreje," připomíná své zkušenosti z prodeje.

I tak střelných zbraní v Olomouckém kraji při srovnání let 2009 a 2010 přibylo. Domácí arzenály se rozrostly o více než tisíc dvě stě položek.

Naopak lidí s čistým opisem trestního rejstříku, kteří mohou po sérii lékařských vyšetření a dalších zkouškách legálně vlastnit zbraň, v regionu meziročně ubylo o necelé dvě stovky.

Lidí se zbrojním průkazem nepřibývá, jen si kupují více zbraní

"Počet držitelů zbrojních průkazů se výrazně nemění. Většina z nich má ovšem více než jednu zbraň a často si pořizuje další," vysvětluje posun ve statistice za policejní prezidium Ludmila Nezvedová, náměstkyně ředitele služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

"Množství zbraní u registrovaných držitelů zbrojních průkazů jde nahoru všeobecně v rámci celé České republiky. Na konci loňského roku jich poprvé bylo více než 700 tisíc," dodává.

Ve statistikách Olomouckého kraje, který vloni mezi lidmi evidoval na čtyřicet tisíc střelných zbraní, se ovšem neobjevují jenom "klasické" pistole či brokovnice.

Přesně 47 jich zde spadá do kategorie, která v tabulkách zastupuje vojenské, automatické, ale i takzvané zákeřné zbraně.

"To jsou kupříkladu střelné zbraně ukryté v tužce či telefonu. Za první republiky to pak byly i střílecí hole. Patří sem také těžko odhalitelné zbraně vyrobené z plastu či keramiky," vypočítává olomoucký soudní znalec v oboru střelivo a výbušniny Peter Ontek, který do této skupiny zbraní řadí také ty vybavené laserovým zaměřovačem.