Olomouc plánuje změnit třídu Kosmonautů na moderní bulvár.

Olomouc plánuje změnit třídu Kosmonautů na moderní bulvár. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidé z olomoucké třídy Kosmonautů kritizují návrh na změnu bulváru

  • 7
Obyvatelům olomoucké čtvrti Nové Hodolany se nelíbí způsob, jakým radnice plánuje přeměnit socialistickou třídu Kosmonautů na moderní bulvár. Vadí jim, že dosud nezaznělo, podle jakých pravidel se ulice bude měnit, a že nekoncepční zástavba sníží hodnotu jejich nemovitostí.

"Chceme, aby investoři, kteří chtějí postavit v Olomouci něco nového v oblasti administrativy nebo městského bydlení, směřovali právě sem. Zjednodušeně řečeno: tady se architekti budou moci vyřádit." Takto prostě představoval před časem primátor Olomouce Martin Novotný návrh nového územního plánu, který s přeměnou zanedbané třídy počítá.

Vídeňská ulice Lesseallestrasse.Vídeňská ulice Praterstrasse.

Jako vzor moderního bulváru architektům posloužily vídeňské ulice Lesseallestrasse a Praterstrasse.

Jenže cokoliv tu investoři od té doby chtějí postavit, není vůbec jednoduché. Když neprotestují ekologové, ozývají se lidé, kteří tu bydlí. Těm vadí, že město zatím neřeklo, jakými pravidly se při přeměně třídy Kosmonautů bude řídit.

Obyvatelé panelových domů, které na třídě Kosmonautů stojí od 60. let, kvůli tomu dokonce chystají na leden petiční akci.

"Změna nám nevadí. Chceme, aby měla hlavu a patu"

"Nejsme proti bulváru jako takovému, ale chceme, aby jeho přeměna měla hlavu a patu. Prostě: aby tu aktivita investorů nezlikvidovala padesátku bytů," říká jeden z obyvatel a organizátorů petice Milan Sůva.

Radnice umožňuje na třídě Kosmonautů novou výstavbu mimo jiné proto, že odpovídá koncepci nového územního plánu. Ten ovšem ještě neplatí. Podmínky pro investory definuje 12 let starý územní plán a územní studie z roku 2002, která rozvoj tohoto území sice řešila, ale obyvatelé proti ní protestovali.

"Studii lidé před osmi lety absolutně odmítli a město tehdy slíbilo, že ji přepracuje. Od té doby na ni ale nikdo nesáhl," upozornil předseda komise městské části Nové Hodolany Evžen Horák.

Ve studii, kterou pro město dělal architekt Milan Obenaus, bylo podle něj několik zajímavých věcí jako například odhlučnění vnitrobloků domů pomocí takzvaných treláží (mřížových konstrukcí). Lidé však nesouhlasili například se zastavěním proluk mezi zdejšími domy dvou až čtyřpatrovými budovami.

Primátor: Studie není špatná, ale město vyměklo

S odvoláním na tuto studii a také koncept nového územního plánu olomoučtí zastupitelé na konci loňského roku prodali na třídě Kosmonautů malý pozemek soukromému investorovi, který chce nadstavbou nad místním sportbarem a cukrárnou Mamka vybudovat penzion. Prodej zastupitelé schválili, přestože věděli, že s tím nesouhlasí obyvatelé sousedních domů.

"Když je proti něčemu odpor lidí, tak to nemusí nutně znamenat, že ti lidé mají pravdu. Obyvatelé velmi často protestují proti všemu, co znamená změnu setrvalého stavu v okolí jejich bydliště," poznamenal primátor Olomouce Martin Novotný.

Primátor Obenausovu studii nepovažuje za špatnou. Přitom i on sám seděl v radě, která lidem slibovala nápravu. "V době, kdy se tato studie projednávala, město takzvaně vyměklo. Radní si nemysleli, že studie je špatná, reagovali pouze na odpor lidí," popsal primátor.

Šest metrů před oknem budu mít zeď, vadí kritikovi

Milan Sůva, který organizuje protestní petici, je ale přesvědčený, že jeho rodina konkrétně stavbou penzionu utrpí.

"Máme pěkný byt v prvním patře, ze kterého udělá nadstavba na sousední budově v podstatě sklepní byt. Šest metrů před oknem obýváku budeme mít zeď," popsal muž, který se na třídu Kosmonautů stěhoval mezi prvními před 45 lety.

Vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu Radek Dosoudil o protestech lidí ví, ale tvrdí, že úředníci s tím nemohou nic dělat. "Je pravda, že lidé se studií z roku 2002 nesouhlasili, nicméně do doby, než vznikne nový územní plán, nebo nová koncepce, tak s ní musíme trochu pracovat. Nemůžeme se tvářit, že neexistuje," vysvětlil Dosoudil.

Penzion nad sportbarem a cukrárnou chce stavět olomoucká firma Mia, která objekt koupila i proto, jaké má město s třídou Kosmonautů plány. "Myslel jsem, že kousek od nádraží, krajského úřadu a vysoké školy by penzion vyšší třídy mohl najít uplatnění. Nechci nic víc než pokoje pro 30 hostů," uvedl jednatel společnosti Vladimír Dostál s tím, že opravit a zkulturnit chce celou budovu, a to s pomocí architekta.

"Doba, kdy se třída začne měnit v moderní bulvár, musí jednou tak jako tak přijít. Jak dlouho to bude trvat, bude ale taky záležet na statečnosti magistrátu," doplnil Dostál.

Na třídě už roste areál s osmnáctipatrovým věžákem

Dnešní třída Kosmonautů je místem, kde se bloky paneláků ze 60. let střídají s obrovskými prázdnými plochami nebo nahodile umístěnými kancelářskými budovami. Nový územní plán, který město připravuje, chce, aby se tu v budoucnu kromě tramvají a aut v samostatném pruhu pohybovali také cyklisté (o plánech architektů na moderní bulvár čtěte zde).

Pěší stezky by měla lemovat vzrostlá zeleň, na chodnících by mohly být předzahrádky kaváren a ve většině vchodů do současných i nově postavených budov zase obchody. Už nyní mají investoři zájem nejen o proluky mezi již postavenými domy, ale i volné zelené plochy.

Vizualizace osmnáctipatrové budovy vysokoškolského kampusu na Třídě Kosmonautů v Olomouci.

Například na místě bývalých kasáren 9. května už vyrůstá vysokoškolský kampus, jehož součástí má být i osmnáctipatrovým "věžák", jiná firma chce zase namísto trávníku na protější straně ulice stavět dvě administrativní budovy.

Proti nim protestuje ekologické Hnutí Duha. "Základní koncepci městské třídy řeší územní plán. V souvislosti s jeho schvalováním se však nová rada bude muset vrátit i k otázce územní studie," připustil novou diskusi Novotný.