V Lipníku nad Bečvou nahradí město ve vybraných lokalitách v lampách veřejného osvětlení klasické výbojky LED diodami. (Ilustrační snímek)

V Lipníku nad Bečvou nahradí město ve vybraných lokalitách v lampách veřejného osvětlení klasické výbojky LED diodami. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ulice Lipníku budou osvětlovat lampy s LED diodami, město tak ušetří

  • 10
Pokud budou chtít někteří obyvatelé Lipníku nad Bečvou za tmy z okna zkontrolovat auto zaparkované před domem, uvidí brzy jasně nejen jeho obrysy, ale i barvu. Město totiž postupně vyměňuje klasické veřejné osvětlení za svítidla s LED diodami. Radnice tím nejen ušetří za elektřinu, ale také omezí takzvaný světelný smog.

Technické služby připravovaly výměnu společně s radnicí od poloviny minulého roku. První LED diody se ve městě na zkoušku objevily už v listopadu během rekonstrukce Mlýnecké ulice.

Na začátku roku pak město vytipovalo dalších pět lokalit, kde osvětlení nyní postupně vyměňuje. Jde o sídliště Na Zahradní, Hranická, Na Zelince a o ulice Na Zelince a Jezerská.

"Lokality jsme vybrali podle toho, že se tam koncentruje mnoho svítidel nebo jde o oblasti osazené svítidly, která mají z hlediska vyzařování světla nevhodnou konstrukci a způsobují takzvaný světelný smog," vysvětluje ředitel zdejších Technických služeb Daniel Coufalík.

Klasická výbojka vydrží asi 4 roky, světlo s LED diodami 20 let

Takzvané LED diody jsou známé už desítky let. Začaly fungovat hlavně jako kontrolky v elektrospotřebičích, v posledních letech se ale stále více prosazují jako svítidla v domácnostech nebo automobilech.

Vyznačují se zejména dlouhou životností a malou spotřebou. Desítky či stovky malých diod dokážou dát dohromady slušné osvětlovací těleso s menší spotřebou než běžné zdroje osvětlení. Navíc takřka s neomezenou životností a minimálními nároky na údržbu.

Podle Coufalíka tím radnice ušetří dost peněz. LED svítidlo by totiž mělo vydržet v provozu asi dvacet let, zatímco klasická sodíková výbojka se musí měnit po zhruba čtyřech nebo pěti letech.

"Díky tomu se nám investované peníze vrátí už za osm let. A to je přitom pesimistický odhad. Nezohledňuje rostoucí ceny elektrické energie v příštích letech, které zcela určitě přijdou. Reálné úspory by měly časem narůstat," dodává Lucie Žídková z lipnické radnice.

Lidé si zřejmě na jiný typ světla budou chvíli zvykat

V prvních dubnových dnech začala výměna například na sídlišti Zahradní. "Jedná se o zcela jiné světlo, než na které jsou obyvatelé měst zvyklí. Jeho barva se více blíží dennímu světlu," vysvětluje.

"Když se podíváte v noci z okna na ulici, poznáte svoje zaparkované auto nejen podle tvaru, ale i podle barvy. Existuje zde však výraznější hranice mezi světlem a tmou. Dříve plně osvětlené prostranství mezi panelovými domy je najednou tmavší," dodala Žídková.

To proto, že světlo je směrované více dolů, tak aby osvětlovalo plochu, nikoliv okolní domy, okna a pokoje. "Pro někoho to bude úleva, že se konečně vyspí, někdo bude muset cestou v noci z postele na WC najednou rozsvítit lampičku. Jsem přesvědčený, že žádné závažnější problémy nové osvětlení nezpůsobí. Je jen jiné, než na jaké jsme zvyklí," vysvětlil ředitel Technických služeb.