Unikátní příklad kovářského umu - věžní hodinový stroj, který ležel 65 let ve...

Unikátní příklad kovářského umu - věžní hodinový stroj, který ležel 65 let ve farní stodole v Lipníku nad Bečvou. Po zrestaurování je opět funkční. | foto: Město Lipník nad Bečvou

Lipník oživil vzácný hodinový stroj z věže, ležel 65 let ve stodole

  • 0
Více než šest desítek let ležel zapomenutý ve stodole fary v Lipníku nad Bečvou věžní hodinový stroj, který předtím stovky let sloužil na místní věži. Historický unikát nyní město po kompletní rekonstrukci vystaví. Stroj je opět funkční

"Kovaný stroj věžních hodin dosloužil v roce 1947. Tehdy byly do kostelní věže a současně i do věžičky radnice na náměstí instalovány nové mechanické hodinové stroje s elektrickým nátahem. Nepotřebný stroj byl odstaven a později přenesen do stodoly lipenské fary," popsala mluvčí radnice v Lipníku nad Bečvou Blanka Prudilová.

Unikátní hodinový stroj očima odborníka

Seřizování věžního hodinového stroje v Lipníku nad Bečvou na historické sto let...
Stav věžního hodinového stroje po nálezu ve farní stodole v Lipníku nad Bečvou,...
Unikátní příklad kovářského umu - věžní hodinový stroj, který ležel 65 let ve...
Unikátní příklad kovářského umu - věžní hodinový stroj, který ležel 65 let ve...

Zobrazit fotogalerii

Rám stroje je vyroben klasickou kovářskou technologií a je složen z pásového železa spojeného klínovými spoji. Mechanismus je tvořen soukolím železných ozubených kol a lucernových pastorků.

Chod je regulován formou vřetenového kroku s paletovým hřídelem (vřetenem), který zabírá do horizontálně položeného korunového kola a je pevně spojený s kyvadlem. Stroj je uspořádán do tří sekcí, které obsahují vždy jeden dřevěný natahovací lanový válec, umístěný podélně k delší ose rámu pro jicí (hlavní, pozn. red.) stroj, a bicí stroje čtvrtí a celých hodin.

Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově

Zde zůstal historický unikát a příklad kovářského umu ležet bez povšimnutí dlouhých 65 let až do dubna 2012, kdy ho znovu našli při úklidu.

Město se ho pak rozhodlo nechat zrestaurovat a zprovoznit, čehož se na jaře letošního roku ujal opravář hodin Ivan Kopecký z Daňkovic u Nového Města na Moravě.

Kdy přesně byl věžní hodinový stroj s vřetenovým krokem a čtvrťovým bitím vyroben, není zatím jasné.

"Podle barokní volutové výzdoby rámu stroje i podle použitého krokového mechanismu ho lze datovat do první poloviny 18. století, ale je možné, že jde o ještě starší hodiny, uvedené v první písemné zmínce o hodinách v Lipníku z roku 1682," nastínila Prudilová s tím, že není znám ani výrobce stroje.

"Pravděpodobně ale šlo o hodinářského mistra působícího v některém větším moravském městě, nejpravděpodobněji v Olomouci," dodala.

Od 1. května bude stroj vystaven pro veřejnost v přízemí městské zvonice sousedící s farním kostelem v rámci komentovaných prohlídek města s průvodcem Turistického informačního centra a také při celoměstských akcích. Součástí budou i ukázky jeho natahování.