Mezi turistická lákadla Litovle patří už nyní tamní pivovar včetně minipivovaru, kde si mohou návštěvníci uvařit vlastní pivo (na snímku). V blízké budoucnosti by zde mohly vzniknout i pivní lázně.

Mezi turistická lákadla Litovle patří už nyní tamní pivovar včetně minipivovaru, kde si mohou návštěvníci uvařit vlastní pivo (na snímku). V blízké budoucnosti by zde mohly vzniknout i pivní lázně. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hanácké Benátky chtějí přilákat více turistů, ve hře jsou i pivní lázně

  • 0
Litovel přezdívaná hanácké Benátky by ráda nalákala více turistů. Zatímco totiž například v blízké Olomouci, kterou předloni prestižní průvodce Lonely Planet zařadil mezi skryté poklady Evropy, dle tamní radnice turistů přibývá, Litovelsku se zatím větší zájem ze strany návštěvníků spíše vyhýbá.

Městu má pomoci například studie, kterou pro něj vypracovalo Sdružení cestovního ruchu Střední Morava.

"Chtěli jsme mít ucelený pohled na to, jak to u nás s cestovním ruchem vypadá," vysvětluje starosta Litovle Zdeněk Potužák, proč se do průzkumu svých silných a slabých stránek město pustilo.

"Víme, že turismus v kraji narůstá, bohužel u nás ale nejsou všechny služby, které by dostupné být mohly, a návštěvníci se nám tak možná nechtíc vyhýbají. Zejména pro aktivní turistiku bychom chtěli udělat více," dodává.

Podle ředitelky Sdružení cestovního ruchu Střední Morava Djamily Bekheddy je Litovelsko druhou nejvýznamnější lokalitou na střední Moravě a je škoda, že svůj potenciál více nevyužívá.

"Chybí tu například kvalitní doprovodná infrastruktura pro cyklodopravu, mobiliář u cyklostezek nebo půjčovny kol. Řada webových stránek je pak pouze v české mutaci, chybí jejich anglická verze," vyjmenovává nedostatky, které by mohli Litovelští napravit.

Potenciál má otevřít církevní památky či vybudovat pivní lázně

Zpřístupnit by pak podle ní v okolí mohli i církevní památky. "Po vzoru Olomouce by se mohly otevřít církevní nemovité památky. Vždyť třeba Chudobín má řadu ortodoxních kostelů. Lidé si je nemohou prohlédnout, protože mše bývají jen ráno a pak je zavřeno," popisuje.

Jedním z největších plánů je však vybudování pivních lázní. V místním pivovaru by jim to podle Bekheddy i Potužáka slušelo.

"Pivní lázně jsou zážitek, lidé do nich chodí relaxovat. A v Litovli jako baště piva ten potenciál je," myslí si Bekhedda.

Také starosta by vlastní litovelské lázně uvítal. "Nápad s pivními lázněmi je dobrý, přeci jen lázeňství má u nás v kraji tradici, a pokud by se Litovel, která je zelená a lidé si tu mohou odpočinout, dostala do brožurky o lázeňství v regionu, bylo by to skvělé," doplňuje.

Podobnému nápadu se nebrání dokonce ani sám pivovar. "Pokud jde o pivní lázně, nemohu vyloučit, že se mohou stát součástí zážitkového programu pro návštěvníky," říká Lumír Hyneček, ředitel Pivovaru Litovel.

Mezi největší turistické taháky patří pivovar

Je to přitom právě pivovar, který doposud patří mezi největší taháky středomoravského města, jeho roční návštěvnost se pohybuje kolem dvaceti tisíc lidí.

"Je proslulý klasickou výrobou piva, a to je dnes velkým lákadlem. Zajímavé je také pivovarnické muzeum, které seznamuje s historií vaření piva v Litovli, a dále minipivovar, kde si mohou zájemci dokonce uvařit své vlastní pivo," prohlásila Hana Matulová, mluvčí pivovaru.

Které z plánů nakonec dostanou zelenou, chce radnice rozhodnout na začátku května.

"Líbí se nám samozřejmě většina z nich, uvidíme, které uskutečníme dříve a které později," uzavírá Potužák.