V rámci rekonstrukce litovelského náměstí Přemysla Otakara II. archeologové...

V rámci rekonstrukce litovelského náměstí Přemysla Otakara II. archeologové našli základy pranýře, který zde do roku 1817 stál. | foto: www.litovel.eu

Pod dlažbou litovelského náměstí ležely kromě mostu i základy pranýře

  • 1
Nalezištěm skrývajícím archeologické poklady se ukázalo být náměstí v Litovli. V rámci kompletní rekonstrukce místa zde archeologové našli nejprve most, který je zřejmě nejstarším na Moravě. Zanedlouho pak náměstí vydalo další objev - základy pranýře.

„Že tu pranýř byl se včetně jeho přibližného umístění vědělo, je totiž zachycen na historické kresbě náměstí litovelského písaře německého původu Donata Ulricha. Ale až při samotné rekonstrukci náměstí se ho podařilo přímo najít,“ popsal starosta Zdeněk Potužák.

„Našly se základy, a to dřevěné a kamenné - jako základ byl odhalen ovál o rozměrech 2,9 krát 2,5 metru, a to ze zdiva, kterým byly dvě vrstvy kamenů. Mezi bloky pískovce byl pak kdysi vsazen sloup, nejspíše také kamenný. Vše je datováno do raného novověku,“ dodal.

Pranýř sloužil k potrestání občanů za lehčí přestupky a nepoctivé jednání. Odsouzený zde byl po určitou dobu připoután a vystaven tak veřejné hanbě.

„Ve druhé polovině 18. století se v souvislosti s reorganizací trestního práva, kdy právo začaly uplatňovat soudy, od užívání pranýřů postupně upustilo. Litovelský pranýř ale stál na svém místě až do roku 1817,“ shrnul Potužák.

Změnu účelu pranýře dokumentuje i historik Lubomír Šik ve své knize Litovelské paměti. Jak uvádí, dle písaře Ulricha už pranýř v posledních letech své existence sloužil jako lavice zelinářek.

Náměstí skrývalo i zřejmě nejstarší most na Moravě

Archeologický průzkum je součástí velké rekonstrukce náměstí a hlavním odhaleným unikátem se stalo bývalé zábradlí a mostovky kamenného mostu pocházející zřejmě už z 15. století. To z něj dělá nejstarší most na Moravě, dosud toto prvenství držel jiný litovelský most - Svatojánský.

„Zatím se zdá, že je most starší než ten Svatojánský z roku 1592. Podle keramiky v sondě by mělo jít o 15. století. Přesné datum samozřejmě neurčíme, protože datace právě podle keramiky není přesná, může to být plus minus čtvrt století. Dále ji ale budeme zkoumat,“ nastínil už dříve Karel Faltýnek z Národního památkového ústavu, který výzkum vede.

Podle něj pak archeologové díky sondám odkryli také například starou dlažbu, která se k rameni řeky nazvanému Nečíz svažovala.

„Obyvatelé tehdy k vodě v centru chodili svlažovat dobytek a sestup k Nečízu byl řešený úplně jinak. Pak městští radní rozhodli, že je to nehygienické, a tento způsob se přestal používat,“ shrnul.

Podle starosty nálezy nijak neovlivnily harmonogram stavebních prací při rekonstrukci náměstí a termín dokončení v dubnu příštího roku stále platí. Radnice už se zabývá otázkou, jak objevené poklady prezentovat.

„Až rekonstrukci náměstí dokončíme, bude místo pranýře nějak vyznačeno, zřejmě kruhovou deskou s nápisem. Most byl ale zasypán, aby nedocházelo k jeho poškození. Budeme se nicméně snažit dát tam alespoň nějakou cedulku,“ uvedl Potužák.