Bývalé Neherově továrně hrozí demolice. Prostějovská radnice chce dům zachránit.

Bývalé Neherově továrně hrozí demolice. Prostějovská radnice chce dům zachránit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Majitelé chtějí zbourat unikátní bývalou Neherovu továrnu v Prostějově

  • 10
Tři vietnamští majitelé koupili prostějovský dům Dona, který chtějí nechat srovnat se zemí. Už mají demoliční výměr, takže jim v tom nic nebrání. Budova není v památkové zóně, ani kulturní památkou. Vedení radnice to však chce rychle napravit a jeden ze symbolů meziválečného rozmachu města zachránit.

Unikátní funkcionalistická stavba a později obchodní dům Dona má kromě architektonické hodnoty obrovský význam i pro historii města. Za první republiky zde sídlila Neherova továrna, která se pokládá za předchůdce Oděvního podniku, ještě nedávno slavné firmy a jedné z největších svého druhu v Evropě.

Osvícený podnikatel Nehera se ve třicátých letech minulého století angažoval pro stavbu progresivního architekta Antonína Navrátila.

"Na žádost majitelů objektu vydal stavební úřad demoliční výměr. Byly splněny veškeré zákonné požadavky. Bourat by se mělo během letošního roku. Co tam bude stát, se neví. Oficiálně na stavebním úřadu žádný projekt ještě není," sdělila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Dona dnes patří brněnské společnosti s ručením omezeným O. H. Y. Její majitele se nepodařilo kontaktovat. Jde o tři Vietnamce s trvalým pobytem ve Vietnamské socialistické republice, ve Vídni a v Praze a s bydlišti v Brně a v Praze.

Plánovanou demolici odborníci nechápou. "To považuji až za krajní řešení, objekt by se mohl přebudovat například na byty. Dona je totiž součástí jedinečného a pestrého souboru funkcionalistických staveb, který kromě továren zahrnuje v Prostějově i školy, polyfunkční stavby, rodinné domy nebo prodejny. Když zmizí továrna, bude tento soubor značně ochuzen," je přesvědčen historik architektury a ředitel Muzea Prostějovska Miroslav Chytil.

Odborníci: zbourat dům je barbarský čin

V meziválečném období byl totiž Prostějov ekonomicky silným a rozvíjejícím se městem a zdejší bohatí podnikatelé si zvali špičkové tuzemské architekty, kteří navazovali na soudobé evropské trendy. Patřil mezi ně právě například projektant Dony Antonín Navrátil.

Demolici nechápe ani autor dokumentů o prostějovské architektuře Tomáš Vincenec. "Považuji to za barbarský čin. Jak to mohli lidé, kteří zde žijí, povolit. Připravujeme se tak o symbol prvorepublikového rozmachu města, který Nehera reprezentoval," řekl Vincenec, který chystá protestní petici.

Vedoucí oddělení památkové péče na prostějovské radnici Daniel Zádrapa potvrdil, že památkáři nemají, jak demolici zastavit. "Objekt bohužel neleží v památkové zóně ani není kulturní památkou, takže nemáme možnost, jak to ovlivnit. Nemáme z toho radost. Jde o dům, který neodmyslitelně patří k moderní historii Prostějova," podotkl.

Celá věc by se dala zastavit, kdyby například ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení Dony za kulturní památku. Než se rozhodne, s objektem se podle zákona nesmí nic dělat. Zpracovat návrh může v podstatě kdokoliv, je to však poměrně složité.

Radní Prostějova a předsedkyně kulturní komise Milada Sokolová se o to přesto pokusí. "Na nejbližším jednání rady města tuto variantu otevřu, aby město iniciovalo prohlášení za kulturní památku," prohlásila.