Malá města mají problémy zařídit pro lidi bankomat, banky totiž nemají zájem je tam mít. Radnice jim tak za jejich umístění musí platit. (Ilustrační snímek)

Malá města mají problémy zařídit pro lidi bankomat, banky totiž nemají zájem je tam mít. Radnice jim tak za jejich umístění musí platit. (Ilustrační snímek) | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Banky nemají zájem o bankomaty v malých městech, radnice za ně platí

  • 7
Dlouhá léta chyběl v Plumlově na Prostějovsku, který má necelých dva a půl tisíce obyvatel, bankomat. Nyní jej sice místní mohou používat, radnice však na jeho provoz musí doplácet. Banky jej totiž odmítají platit, pokud je málo výběrů, bez něj by však město nezískalo dotaci na opravu náměstí.

"Byl to velký problém. Abychom dodrželi podmínky dotace, museli jsme do města dostat bankomat. Oslovili jsme všechny velké banky, devadesát pět procent z nich požadovalo přes dva a půl tisíce transakcí měsíčně. Nakonec se přihlásila banka s limitem osm set padesát výběrů. I tak ale musíme doplácet," zlobí se starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Ze začátku zařízení využívalo jen několik lidí denně, dnes je to kolem dvaceti. Radnice proto musí bance posílat mnohdy i patnáct tisíc korun měsíčně.

"Bankomat funguje zatím jen pár měsíců. Teď přichází jarní sezona a k silnici chystáme poutače, že je na náměstí bankomat. Doufáme, že se chytne. Čekáme také na to, až se po opravách hráze napustí přehrada. To tady bude mnohem víc lidí. Do té doby musíme nějak přežít," dodal.

Podobné problémy nemá zdaleka jen Plumlov. Tisíce korun měsíčně na provoz bankomatu doplácely například i zhruba třítisícové Morkovice-Slížany na Kroměřížsku.

"Někdy to bylo deset, někdy pět tisíc. I to však bylo z našeho pohledu hodně. Nakonec jsme se domluvili s firmou a vyjednali snížení limitů a jiný typ bankomatu. Ze strany velkých bank je o menší obce absolutní nezájem. Kvůli konkurenci dají klidně tři bankomaty vedle sebe, ale kde to lidé potřebují, tam si kladou neúnosné podmínky," konstatoval starosta Pavel Horák.