Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: YIT

Malé byty jako kořist investorů. V Olomouci skupují osm z deseti

  • 5
Nízké úroky hypoték, rostoucí poptávka po studentském bydlení i stavební boom, jenž vloni hlavně v Olomouci citelně rozhýbal trh s byty. Tyto tři faktory vytvořily ve městě prostředí, v němž více než kdykoliv v minulosti lidé využívají developerské projekty jako příležitost k investování peněz.

Podle stavebníků i realitních kanceláří aktuálně mizí z nabídek až 80 procent jednopokojových a dvoupokojových bytů, které si kupci nepořizují pro vlastní bydlení, ale dál je pronajímají.

„Nové byty se nyní prodávají dobře, většina kupujících je však pořizuje jako investici. U menších bytů je to dokonce až 80 procent prodejů,“ odhaduje například Milan Válek, generální ředitel společnosti Eurogema.

Ta v Olomouci, co se týká bytových domů, patří v posledních letech k nejaktivnějším developerům. V současnosti staví byty v lokalitě Švýcarská blízko Šantovky nebo na Horním Lánu.

Hlad po bytech jakožto prostředku ke zhodnocení peněz potvrzují také další stavitelé. „Jedno- a dvoupokojové byty si koupilo jako investici asi osmdesát procent zájemců,“ uvedl Tomáš Trunečka z vedení společnosti CZ Novostavby Olomouc, jež má aktuálně například velký bytový projekt Novosadský dvůr.

Rovněž další developer Intes Olomouc eviduje u menších bytů prodaných ve svém dosud posledním objektu v Olomouci-Hodolanech vysokou převahu lidí, kteří je chtějí dál pronajímat.

„Řekl bych, že u jednopokojových bytů je to ze sta procent nákup na investici,“ odhaduje zástupce jednatele Zdeněk Novák.

Důvod? Stále více studentů univerzity chce podnájem

Enormní zájem o byt coby výhodnou investici potvrzují i realitní makléři. „Malometrážní byty – ať už starší v původním stavu, zrekonstruované nebo byty v novostavbách – jsou v současné době jednoznačně preferované pro komerci,“ říká makléřka olomoucké realitní kanceláře Orka Jarmila Stiborová.

V Olomouci totiž přetrvává velká poptávka po pronájmech. Stále výraznější je zájem především od studentů Univerzity Palackého, ale také od lidí, kteří se do města dočasně stěhují kvůli práci.

„Za zvýšeným zájmem stojí zajímavé ceny bytů a hlavně nízké úroky u hypoték. Jsou ale i lidé, kteří na koupi bytů pro investici využívají své vlastní úspory, protože je tak mohou zhodnotit,“ řekla Stiborová.

Koleje i pronájem vyjdou studenty nastejno

Právě ubytovávání studentů je pro majitele bytů velmi zajímavý byznys. Obvyklá cena za „studentské“ lůžko je totiž v Olomouci od 2 500 po 3 000 korun měsíčně, což je obdobná částka, kterou vysokoškolák zaplatí za místo ve dvoulůžkovém pokoji (v takzvaném buňkovém systému stojí 92 korun na den, tedy přibližně 2 800 korun za měsíc).

Ve dvoupokojových bytech majitelé nejčastěji pronajímají čtyři lůžka, ve větších dvoupokojových až šest, což je měsíčně deset až osmnáct tisíc korun. Tolik peněz žádný nájemník na nájemném majiteli za stejný byt nezaplatí.

V Olomouci obvykle cena za pronájem dvoupokojového bytu začíná na sedmi tisících korunách v okrajových či méně žádaných lokalitách, cenový strop pak představují byty v okolí Dolního náměstí za zhruba dvojnásobnou cenu.

Mimo Olomouc investiční trend slábne

V dalších velkých městech regionu – v Prostějově a Přerově – už není „investiční“ trend tak výrazný.

„U menších bytů kategorie 1+1 nebo 2+1 koupě bytů pro další zhodnocení mírně převažují, je to zhruba šedesát procent,“ sdělil makléř realitní kanceláře CM reality Prostějov Josef Burda.

V Přerově se podle majitelky realitní kanceláře Azuro reality Lenky Zapletalové prodá jednopokojových bytů jen mírně víc pro investiční účely, u dvoupokojových je počet prodaných bytů na výdělek a pro vlastní bydlení zhruba stejný.

I tady však v průběhu roku 2015 přibylo lidí, kteří nakupují byty, aby je dál pronajímali.

„Banka pro lidi s úsporami nepředstavuje nejlepší způsob zhodnocení peněz, byty jim z tohoto pohledu přijdou výhodnější. Pro ty, kteří úspory nemají, je velkou motivací nízký úrok z hypoték. Dokud budou levné hypotéky a zajímavé ceny bytů, bude zájem o koupi bytu coby investice pořád vysoký,“ uvedla Zapletalová.

V severní části kraje už naopak výrazně převládá koupě bytů za účelem vlastního bydlení.

„U nás není taková poptávka po pronájmech, takže lidé kupují byty hlavně pro sebe. Jen asi deset procent zájemců kupuje byt jako investici,“ shrnula šéfka Fortex reality Radomíra Kupcová.