Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Wikipedia - Lukáš Malý

Úřad odmítl dodatečně povolit maringotky, které v CHKO obchází zákon

  • 8
Krok k odstranění maringotek, které už roky stojí načerno u Moravičanského jezera v chráněné krajinné oblasti a majitelé je nechtějí odstranit, udělal mohelnický stavební úřad. Zamítl žádost o jejich dodatečné povolení. Rekreanti však boj nevzdávají a proti verdiktu se odvolali.

U jezera v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví stojí už několik let celkem dvanáct obytných maringotek, které jejich majitelé využívají k rekreaci a odmítají se jich vzdát.

„Dodatečné stavební povolení jsme neudělili, protože všechny objekty jsou zde prokazatelně načerno,“ uvedl šéf stavebního úřadu mohelnické radnice Jiří Pokorný. Podle něj ale boj o odstranění maringotek ani tak nekončí.

„Druhá strana se proti našemu rozhodnutí odvolala na Krajský úřad Olomouckého kraje,“ řekl Pokorný.

Mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová odvolání potvrdila. „Spis k nám přišel koncem prosince 2016. Odvolání bude vyřízeno do 60 dnů,“ sdělila.

Šéf CHKO: Maringotky nemají u jezera co dělat

Mohelnický stavební úřad nyní vyčkává, jak vše krajští úředníci vyhodnotí, a podle toho podnikne další kroky.

„Pokud kraj naše rozhodnutí potvrdí, zahájíme řízení o odstranění stavby. Pokud zjistí, že došlo například k procedurální chybě, budeme celou věc prověřovat znovu,“ nastínil další postup Pokorný. Šéf stavebního úřadu přitom nevylučuje, že celá kauza může skončit až u soudu.

„Potom by se vše ještě protáhlo minimálně o řadu měsíců, možná i o několik let,“ doplnil Pokorný.

Šéf Správy CHKO Litovelské Pomoraví Michal Servus považuje zamítnutí dodatečného stavebního povolení za správné.

„Ty maringotky nemají u Moravičanského jezera co dělat, protože se zde nacházejí v rozporu s ochranou přírody v CHKO. Stavební úřad posunul celou kauzu o krok kupředu,“ konstatoval Servus. To, že se majitelé odvolali, ho nepřekvapilo.

„Takové kauzy nikdy nejsou jednoduché a trvají často řadu let. A to je i tento případ,“ doplnil.

Rozpor se zákonem v tom není, tvrdí majitelé

Majitelé maringotek boj za to, aby se mohli u Moravičanského jezera dál rekreovat, nevzdávají.

„My využíváme všech právních možností, které umožňuje legislativa, abychom mohli maringotky na svých vlastních pozemcích dále mít. Kontrolní orgány, které vše v minulosti posuzovaly, nic zásadního, co by bylo v rozporu se zákony, nenašly, takže není důvod k jinému postupu,“ sdělil jeden z vlastníků, jenž zastupuje všechny majitele maringotek a přeje si zůstat v anonymitě.

U Moravičanského jezera „zakotvilo“ postupně celkem dvanáct obytných maringotek a jejich majitelé si vytvořili jakýsi oplocený rekreační prostor. Lidé, kteří jezdí k jezeru relaxovat, tak tímto způsobem obešli základní problém: postavit chatu by jim totiž v CHKO nikdo nepovolil.

U maringotek ale tak jasno nebylo, byť si je majitelé obestavěli, vybavili pergolami na betonových základech či podestami a v některých případech i napojili na studnu.

Stavební odbor tvrdí, že maringotky jsou v rozporu se stavebním zákonem, ochranáři zase vidí problém s ohledem na zákon o ochraně přírody. Obec Moravičany, na jejímž katastru chráněné jezero leží, zase uvádí, že maringotky jsou v rozporu s územním plánem. Celá věc se táhne už přes čtyři roky.